Studia - artykuły

Znajdź nas na    
W rankingu wzięto pod uwagę 195 polskich uczelni: 88 uczelni akademickich, 80 magisterskich niepublicznych oraz 27 państwowych wyższych szkół zawodowych. Fundacja przygotowała także ranking kierunków.
Językiem chińskim posługuje się niemal 1/3 ludności świata. Dlatego też, obok języka angielskiego staje się on językiem międzynarodowej komunikacji, a filologia chińska z roku na rok przyciąga coraz więcej maturzystów.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika po raz kolejny uznany został za jedną z najlepszych uczelni wyższych w Polsce. W tegorocznym rankingu „Perspektyw” został sklasyfikowany na piątym miejscu wśród uniwersytetów i na dziewiątym wśród wszystkich uczelni państwowych. W rankingu kierunków bardzo wysoko oceniono prowadzone na UMK kierunki humanistyczne i społeczne oraz fizykę i astronomię.
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej wraz z współpracującymi uczelniami testującymi zapraszają osoby zainteresowane podnoszeniem kwalifikacji w ramach studiów podyplomowych do udziału w projekcie "PI: Innowacyjny model kształcenia ustawicznego w uczelniach wyższych" współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Ponad 2,4 tys. grantów wartych ponad 1 mld złotych przyznało Narodowe Centrum Nauki w 2013 r. Najwięcej pieniędzy trafiło do uniwersytetów: Warszawskiego, Jagiellońskiego i Adama Mickiewicza w Poznaniu. Powołane w 2010 roku Narodowe Centrum Nauki (NCN) rozdziela granty na badania podstawowe, czyli prace naukowe eksperymentalne lub teoretyczne, które mają na celu zdobycie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów.
Dominika Polus i Irina Nikolayenko studentki SGTiR w Warszawie, zwyciężyły w europejskim etapie konkursu dla organizatorów wydarzeń. Jako jedyne reprezentantki z Polski zakwalifikowały się do finału, który odbędzie się 21 maja 2014 r. we Frankfurcie. W sumie, do końcowego etapu przeszło 6 osób z całego świata.
9 maja przedstawiciele uczelni niepublicznych na posiedzeniu sejmowej podkomisji apelowali do resortu nauki o wsparcie dla stacjonarnych studiów pierwszego i drugiego stopnia, a nie tylko dla studiów doktoranckich. Jednak ministerstwo nie rozważa tej możliwości.
W Polsce kobiety stanowią aż 60 proc. studiujących. Częściej kończą studia - 64 proc. magistrów to kobiety. Jednak wśród profesorów to zaledwie 21 proc. Choć liczba kobiet w polskiej nauce ciągle rośnie, to wciąż rzadko piastują w niej najwyższe stanowiska. Jak to możliwe?
Z danych GUS wynika, że w roku akademickim 2013/14 w Polsce uczy się 35 983 studentów zagranicznych, czyli o 6811 więcej niż w roku poprzednim. To oznacza 23-procentowy wzrost liczby studentów spoza Polski.
W 2013 r. wśród obywateli UE w wieku 30-34 lata wykształcenie wyższe miało 37 proc. - wynika z badań Eurostatu. Oznacza to, że w ciągu ostatniej dekady w tej grupie wiekowej odsetek osób, które ukończyły studia wyższe, wzrósł o 13 pkt. proc. Według danych Eurostatu w 2002 roku w UE tylko 24 proc. osób w wieku od 30 do 34 lat miało wyższe wykształcenie.
Mimo kryzysu gospodarczego nie należy wprowadzać cięć w szkolnictwie wyższym, gdyż jest ono inwestycją w przyszłość - podkreśla przewodniczący KRASP prof. Wiesław Banyś.
Pasja, determinacja, wizja dokąd chce się zmierzać, udział w wolontariatach, praktyki, staże, znajomość języków obcych i umiejętność pracy w zespole – to głównie dzięki tym umiejętnościom i kompetencjom absolwenci nauk humanistycznych i społecznych odnoszą zawodowe sukcesy. Zgodnie podkreślali to eksperci podczas debaty „Szanse humanistów na rynku pracy”, która odbyła się w ramach akcji „Humaniści kontratakują”.
Poznaliśmy zwycięzców krajowych finałów Imagine Cup 2014. Nie jedna, ale aż trzy drużyny narodowe będą reprezentowały Polskę podczas światowych półfinałów konkursu Imagine Cup 2014. Power of Vision, We Code For Food i HotHead Balloon - to zespoły, które zdaniem jury najlepiej zaprezentowały się w kategoriach: Projekty Społeczne (World Citizenship), Innowacje (Innovation) oraz Gry (Games). Wśród zwycięskich projektów znalazły się rozwiązania takie jak aplikacja dla osób niepełnosprawnych sterowana ruchami głowy i mimiką twarzy, system pozwalający leczyć przyczyny fobii u pacjentów oraz gra, której akcja toczy się w papierowym świecie bajek.
Z każdym rokiem rośnie zainteresowanie Polaków tematami zdrowego funkcjonowania, żywienia, stylu i sensu ludzkiego życia. Temat ten jest zgłębiany przez coraz młodsze pokolenia. Kto z nas nie chciałby żyć długo, w pełni zachowując sprawność fizyczną i umysłową? Każdy kto choć trochę interesował się wpływem złej diety, stresu, zanieczyszczenia środowiska na zdrowie wie niewątpliwie, że można pomóc sobie samemu, wsłuchując się w potrzeby naszego organizmu.
W tym roku Uniwersytet Jagielloński świętuje jubileusz - rocznicę 650-lecia założenia uczelni. Z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych imprez i uroczystości. Przedstawiamy harmonogram najważniejszych wydarzeń związanych z obchodami tego Jubileuszu.
Jaka jest sytuacja zawodowa absolwentów nauk społecznych w Polsce? Jakie kompetencje są pożądane wśród pracodawców? Kto najczęściej wybiera takie kierunki studiów jak finanse, ekonomia, socjologia, pedagogika, psychologia czy prawo? Na te pytania odpowiedzi poszukiwała magistrantka socjologii SWPS, która dowiodła, że droga zawodowa tzw. „humanistów” na początku nie różni się wiele od kariery inżynierów.
Senat UMK powołał nowy kierunek studiów na Wydziale Prawa i Administracji: doradztwo podatkowe. Z kolei pracę socjalną na Wydziale Nauk Pedagogicznych będzie można studiować także w systemie niestacjonarnym.
Znajomość języka angielskiego we współczesnym biznesie jest obecnie standardem. W odpowiedzi na ten trend, Akademia Leona Koźmińskiego przygotowała studia podyplomowe Business Studies in English. Podstawowym ich celem jest nabycie przez słuchaczy specjalistycznej wiedzy i umiejętności potrzebnych do funkcjonowania w anglojęzycznym środowisku biznesowym, a także przygotowanie nauczycieli i lektorów angielskiego do prowadzenia zajęć z Business English.
Uniwersytet Wrocławski zaprasza kandydatów na nowo utworzone kierunki i specjalności na studiach licencjackich i magisterskich. Wśród tegorocznych nowości jest m.in. gospodarka przestrzenna, historia w przestrzeni publicznej, italianistyka, mikrobiologia, militarioznawstwo oraz pedagogika specjalna.
Wg Eurostatu w 2012 roku w państwach UE wykształcenie wyższe miało 40 proc. kobiet i 32 proc. mężczyzn. W 28 krajach UE w 2012 roku mniej kobiet niż mężczyzn decydowało się wcześniej zakończyć swoją edukację; w skali UE taką decyzję podjęło tylko 10,9 proc. kobiet i 14,4 proc. mężczyzn. Na przykład w Portugalii było to 14,3 proc. kobiet i 27,1 proc. mężczyzn, na Malcie odpowiednio 17,6 proc. i 27, 5 proc., na Cyprze 7 i 16 proc., a w Polsce - 3,5 i 7,8 proc.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności