Studia - artykuły

Znajdź nas na    
W 2013 r. wśród obywateli UE w wieku 30-34 lata wykształcenie wyższe miało 37 proc. - wynika z badań Eurostatu. Oznacza to, że w ciągu ostatniej dekady w tej grupie wiekowej odsetek osób, które ukończyły studia wyższe, wzrósł o 13 pkt. proc. Według danych Eurostatu w 2002 roku w UE tylko 24 proc. osób w wieku od 30 do 34 lat miało wyższe wykształcenie.
Mimo kryzysu gospodarczego nie należy wprowadzać cięć w szkolnictwie wyższym, gdyż jest ono inwestycją w przyszłość - podkreśla przewodniczący KRASP prof. Wiesław Banyś.
Pasja, determinacja, wizja dokąd chce się zmierzać, udział w wolontariatach, praktyki, staże, znajomość języków obcych i umiejętność pracy w zespole – to głównie dzięki tym umiejętnościom i kompetencjom absolwenci nauk humanistycznych i społecznych odnoszą zawodowe sukcesy. Zgodnie podkreślali to eksperci podczas debaty „Szanse humanistów na rynku pracy”, która odbyła się w ramach akcji „Humaniści kontratakują”.
Poznaliśmy zwycięzców krajowych finałów Imagine Cup 2014. Nie jedna, ale aż trzy drużyny narodowe będą reprezentowały Polskę podczas światowych półfinałów konkursu Imagine Cup 2014. Power of Vision, We Code For Food i HotHead Balloon - to zespoły, które zdaniem jury najlepiej zaprezentowały się w kategoriach: Projekty Społeczne (World Citizenship), Innowacje (Innovation) oraz Gry (Games). Wśród zwycięskich projektów znalazły się rozwiązania takie jak aplikacja dla osób niepełnosprawnych sterowana ruchami głowy i mimiką twarzy, system pozwalający leczyć przyczyny fobii u pacjentów oraz gra, której akcja toczy się w papierowym świecie bajek.
Z każdym rokiem rośnie zainteresowanie Polaków tematami zdrowego funkcjonowania, żywienia, stylu i sensu ludzkiego życia. Temat ten jest zgłębiany przez coraz młodsze pokolenia. Kto z nas nie chciałby żyć długo, w pełni zachowując sprawność fizyczną i umysłową? Każdy kto choć trochę interesował się wpływem złej diety, stresu, zanieczyszczenia środowiska na zdrowie wie niewątpliwie, że można pomóc sobie samemu, wsłuchując się w potrzeby naszego organizmu.
W tym roku Uniwersytet Jagielloński świętuje jubileusz - rocznicę 650-lecia założenia uczelni. Z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych imprez i uroczystości. Przedstawiamy harmonogram najważniejszych wydarzeń związanych z obchodami tego Jubileuszu.
Jaka jest sytuacja zawodowa absolwentów nauk społecznych w Polsce? Jakie kompetencje są pożądane wśród pracodawców? Kto najczęściej wybiera takie kierunki studiów jak finanse, ekonomia, socjologia, pedagogika, psychologia czy prawo? Na te pytania odpowiedzi poszukiwała magistrantka socjologii SWPS, która dowiodła, że droga zawodowa tzw. „humanistów” na początku nie różni się wiele od kariery inżynierów.
Senat UMK powołał nowy kierunek studiów na Wydziale Prawa i Administracji: doradztwo podatkowe. Z kolei pracę socjalną na Wydziale Nauk Pedagogicznych będzie można studiować także w systemie niestacjonarnym.
Znajomość języka angielskiego we współczesnym biznesie jest obecnie standardem. W odpowiedzi na ten trend, Akademia Leona Koźmińskiego przygotowała studia podyplomowe Business Studies in English. Podstawowym ich celem jest nabycie przez słuchaczy specjalistycznej wiedzy i umiejętności potrzebnych do funkcjonowania w anglojęzycznym środowisku biznesowym, a także przygotowanie nauczycieli i lektorów angielskiego do prowadzenia zajęć z Business English.
Uniwersytet Wrocławski zaprasza kandydatów na nowo utworzone kierunki i specjalności na studiach licencjackich i magisterskich. Wśród tegorocznych nowości jest m.in. gospodarka przestrzenna, historia w przestrzeni publicznej, italianistyka, mikrobiologia, militarioznawstwo oraz pedagogika specjalna.
Wg Eurostatu w 2012 roku w państwach UE wykształcenie wyższe miało 40 proc. kobiet i 32 proc. mężczyzn. W 28 krajach UE w 2012 roku mniej kobiet niż mężczyzn decydowało się wcześniej zakończyć swoją edukację; w skali UE taką decyzję podjęło tylko 10,9 proc. kobiet i 14,4 proc. mężczyzn. Na przykład w Portugalii było to 14,3 proc. kobiet i 27,1 proc. mężczyzn, na Malcie odpowiednio 17,6 proc. i 27, 5 proc., na Cyprze 7 i 16 proc., a w Polsce - 3,5 i 7,8 proc.
Wiceminister nauki uważa, że specjalnych ułatwień dla studentów z Ukrainy nie trzeba tworzyć. „Tak naprawdę jest to pytanie o pieniądze. Czy państwo polskie stać na to, by wypłacać stypendia kolejnym szerokim rzeszom ludności i na ile jest taka potrzeba” – mówiła Lipińska-Nałęcz. „Na razie nie widzimy powodu, by przyznawać te stypendia osobom, które są chętne, bo takich osób chętnych moglibyśmy znaleźć bardzo dużo, nie tylko na Ukrainie” – dodała.
W ofercie edukacyjnej Uniwersytetu Gdańskiego na rok akademicki 2014/2015 znajdą się nowe kierunki studiów. To Biologia medyczna, Gospodarka wodna i ochrona zasobów wód, Ichtiologia morska, Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej oraz studia w języku angielskim – European and International Business Law and EU Administration.
Obecny koszt studiów w Polsce, to min. 2 tys. euro rocznie. I jest to kwota przekraczająca możliwości finansowe większości mieszkańców Ukrainy. Powstał pomysł, by znieść dla ukraińskich studentów czesne. Czy realny i sensowny?
8 marca 2014 roku na Politechnice Warszawskiej odbędzie się Turniej Robotów Mobilnych Robomaticon (czarta edycja)! W turnieju wezmą udział najlepsi konstruktorzy z całej Polski oraz wielu z zagranicy, aby zmierzyć się w 13 niesamowitych konkurencjach. 6 spośród nich, to nowe konkurencje.
Akademia Leona Koźmińskiego (ALK) jest pierwszą polską uczelnią, która uruchamia Advanced Management Program (AMP) pod nazwą Koźmiński AMP (KAMP), przeznaczony dla wyższej kadry menedżerskiej. Pierwsza grupa uczestników rozpoczyna KAMP w marcu br.
Nowoczesne firmy chcąc pozostać konkurencyjnymi na rynku, potrzebują odpowiednich narzędzi biznesowych. W ostatnich latach coraz bardziej na znaczeniu zyskują te instrumenty, które pozwalają przedsiębiorstwom minimalizować ryzyko złamania obowiązujących przepisów prawnych czy utraty zaufania klientów. Z tego powodu polityka compliance – chociaż pojawiła się w polskim biznesie stosunkowo niedawno – jest coraz częściej uwzględniana w działalności dużych i średnich firm.
Wieloletnią tradycją wydziałów prawa w Polsce jest organizowanie, wspólnie z zagranicznymi uczelniami, szkół prawa obcego. Zazwyczaj są to jednak szkoły prawa amerykańskiego, niemieckiego, angielskiego czy francuskiego – istotne z punktu widzenia obrotu prawnego, ale z uwagi na proces ujednolicania się prawa w tym obszarze – bliskiego rozwiązaniom polskim. ALK jako pierwsza w Polsce zdecydowała się na zorganizowanie Szkoły Prawa Indyjskiego.
Czy 2014 będzie wyjątkowym rokiem dla nauki? Możliwe, że tak, ponieważ decyzją Sejmu aż o 1,5 mld złotych wzrosną wydatki państwa na szkolnictwo wyższe. Jest to interesująca wiadomość także dla sektora biznesowego. Zyskają na tym firmy, które wykorzystają sprzyjające warunki i nawiążą współpracę z uczelniami.
Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zdecydował o powołaniu kolejnych kierunków studiów. Nowością są kierunki, które będzie można studiować wyłącznie w trybie niestacjonarnym.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności