Studia - artykuły

Znajdź nas na    
Znajomość języka angielskiego we współczesnym biznesie jest obecnie standardem. W odpowiedzi na ten trend, Akademia Leona Koźmińskiego przygotowała studia podyplomowe Business Studies in English. Podstawowym ich celem jest nabycie przez słuchaczy specjalistycznej wiedzy i umiejętności potrzebnych do funkcjonowania w anglojęzycznym środowisku biznesowym, a także przygotowanie nauczycieli i lektorów angielskiego do prowadzenia zajęć z Business English.
Uniwersytet Wrocławski zaprasza kandydatów na nowo utworzone kierunki i specjalności na studiach licencjackich i magisterskich. Wśród tegorocznych nowości jest m.in. gospodarka przestrzenna, historia w przestrzeni publicznej, italianistyka, mikrobiologia, militarioznawstwo oraz pedagogika specjalna.
Wg Eurostatu w 2012 roku w państwach UE wykształcenie wyższe miało 40 proc. kobiet i 32 proc. mężczyzn. W 28 krajach UE w 2012 roku mniej kobiet niż mężczyzn decydowało się wcześniej zakończyć swoją edukację; w skali UE taką decyzję podjęło tylko 10,9 proc. kobiet i 14,4 proc. mężczyzn. Na przykład w Portugalii było to 14,3 proc. kobiet i 27,1 proc. mężczyzn, na Malcie odpowiednio 17,6 proc. i 27, 5 proc., na Cyprze 7 i 16 proc., a w Polsce - 3,5 i 7,8 proc.
Wiceminister nauki uważa, że specjalnych ułatwień dla studentów z Ukrainy nie trzeba tworzyć. „Tak naprawdę jest to pytanie o pieniądze. Czy państwo polskie stać na to, by wypłacać stypendia kolejnym szerokim rzeszom ludności i na ile jest taka potrzeba” – mówiła Lipińska-Nałęcz. „Na razie nie widzimy powodu, by przyznawać te stypendia osobom, które są chętne, bo takich osób chętnych moglibyśmy znaleźć bardzo dużo, nie tylko na Ukrainie” – dodała.
W ofercie edukacyjnej Uniwersytetu Gdańskiego na rok akademicki 2014/2015 znajdą się nowe kierunki studiów. To Biologia medyczna, Gospodarka wodna i ochrona zasobów wód, Ichtiologia morska, Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej oraz studia w języku angielskim – European and International Business Law and EU Administration.
Obecny koszt studiów w Polsce, to min. 2 tys. euro rocznie. I jest to kwota przekraczająca możliwości finansowe większości mieszkańców Ukrainy. Powstał pomysł, by znieść dla ukraińskich studentów czesne. Czy realny i sensowny?
8 marca 2014 roku na Politechnice Warszawskiej odbędzie się Turniej Robotów Mobilnych Robomaticon (czarta edycja)! W turnieju wezmą udział najlepsi konstruktorzy z całej Polski oraz wielu z zagranicy, aby zmierzyć się w 13 niesamowitych konkurencjach. 6 spośród nich, to nowe konkurencje.
Akademia Leona Koźmińskiego (ALK) jest pierwszą polską uczelnią, która uruchamia Advanced Management Program (AMP) pod nazwą Koźmiński AMP (KAMP), przeznaczony dla wyższej kadry menedżerskiej. Pierwsza grupa uczestników rozpoczyna KAMP w marcu br.
Nowoczesne firmy chcąc pozostać konkurencyjnymi na rynku, potrzebują odpowiednich narzędzi biznesowych. W ostatnich latach coraz bardziej na znaczeniu zyskują te instrumenty, które pozwalają przedsiębiorstwom minimalizować ryzyko złamania obowiązujących przepisów prawnych czy utraty zaufania klientów. Z tego powodu polityka compliance – chociaż pojawiła się w polskim biznesie stosunkowo niedawno – jest coraz częściej uwzględniana w działalności dużych i średnich firm.
Wieloletnią tradycją wydziałów prawa w Polsce jest organizowanie, wspólnie z zagranicznymi uczelniami, szkół prawa obcego. Zazwyczaj są to jednak szkoły prawa amerykańskiego, niemieckiego, angielskiego czy francuskiego – istotne z punktu widzenia obrotu prawnego, ale z uwagi na proces ujednolicania się prawa w tym obszarze – bliskiego rozwiązaniom polskim. ALK jako pierwsza w Polsce zdecydowała się na zorganizowanie Szkoły Prawa Indyjskiego.
Czy 2014 będzie wyjątkowym rokiem dla nauki? Możliwe, że tak, ponieważ decyzją Sejmu aż o 1,5 mld złotych wzrosną wydatki państwa na szkolnictwo wyższe. Jest to interesująca wiadomość także dla sektora biznesowego. Zyskają na tym firmy, które wykorzystają sprzyjające warunki i nawiążą współpracę z uczelniami.
Senat Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zdecydował o powołaniu kolejnych kierunków studiów. Nowością są kierunki, które będzie można studiować wyłącznie w trybie niestacjonarnym.
28.1.2014. Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał sprawę studenta Uniwersytetu Wrocławskiego, który - na podstawie zaświadczenia z urzędu skarbowego - wykazał dochód o ok. 100 zł wyższy od progu przyjętego na tej uczelni. Z tego powodu rektor odmówił studentowi przyznania stypendium.
Nauczanie powinno być ściślej powiązane z realiami rynku pracy oraz potrzebami społeczeństwa. Należy również położyć większy nacisk na współpracę międzynarodową oraz zapewnić większy wpływ studentów na podejmowane decyzje.
Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Wiesław Banyś uważa, że nawet 15 tys. studentów i prawie tysiąc doktorantów z Brazylii może podjąć naukę w Polsce do 2015 roku.
W bieżącym roku akademickim na uczelniach w Lublinie studiuje łącznie ponad trzy tysiące cudzoziemców. To o 1/3 więcej niż w poprzednim roku akademickim. Ponad połowa pochodzi z Ukrainy, ale liczne grupy stanowią, np. studenci z USA czy nawet Tajwanu. „Liczba studentów z zagranicy w Lublinie przekracza trzy tysiące i jest to trzeci wynik w Polsce (po Warszawie i Krakowie)” – mówi dyrektor wydziału strategii i obsługi inwestorów Urzędu Miasta Lublin Mariusz Sagan.
Czym się kierować, wybierając uczelnię i studia, dowiesz się z rozmowy z doradcą zawodowym z Biura Karier Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Rozpoczął działalność ogólnopolski portal www.znizkidlastudenta.pl, który umożliwi studentom korzystanie z oferowanych i dedykowanych im zniżek na standardowe zakupy oraz usługi. Strona internetowa będzie powiązana z aplikacją na urządzenia mobilne. Pomysłodawcą portalu jest Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych, a partnerem projektu program Santander Universidades, zarządzany w Polsce przez Bank Zachodni WBK.
Wśród tematów poruszonych podczas spotkania znalazła się m.in. kwestia poprawy jakości kształcenia na uczelniach wyższych. – Musimy zadbać o transparentny system informacji o kondycji uczelni – stwierdziła prof. Kolarska-Bobińska. – Przyszli studenci powinni wybierać takie uczelnie, które są w stanie zapewnić im odpowiednią jakość kształcenia. Decyzję ułatwi im strona internetowa, która powstanie do końca tego roku. Znajdą się na niej niezbędne informacje o szkołach publicznych i niepublicznych – zaznaczyła minister.
Nie czekaj z rozpoczęciem studiów do października. W SWPS trwa zimowa rekrutacja na studia I i II stopnia oraz jednolite studia magisterskie. Kandydaci mają do wyboru psychologię, kulturoznawstwo oraz studia filologiczne (filologię angielską, iberystykę oraz italianistykę) – najwyżej ocenione kierunki SWPS wśród uczelni niepublicznych w kraju, prawo wyróżnione przez MNISW milionem złotych nagrody, a także nauki społeczne, w których również przoduje nasza Szkoła – dziennikarstwo i komunikację społeczną, socjologię, bezpieczeństwo wewnętrzne oraz international business relations.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności