Znajdź nas na

Trudne studia techniczne wybiera coraz więcej maturzystów – w tym także dziewcząt. W tej chwili stanowią one już 35 procent wszystkich studentów uczelni technicznych - takie dane płyną z raportu "Kobiety na politechnikach 2013".

Na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu od roku akademickiego 2013/2014 będzie prowadzony nowy, innowacyjny kierunek studiów: Turystyka. To pierwsze tego typu studia w Polsce.

Studenci Politechniki Wrocławskiej zwyciężyli w międzynarodowym konkursie architektonicznym im. Karla Schinkla.

Trwają zapisy do Forum Młodych Uczonych, w ramach którego będzie można spotkać się z noblistą prof. Robertem Huberem oraz podyskutować na temat ścieżki kariery naukowej w Polsce.

"Kampania promocyjna na rzecz kierunków matematycznych, przyrodniczych, technicznych" to projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Absolwenci kierunków ścisłych, zwłaszcza "zamawianych" znacznie szybciej i łatwiej zdobywają pracę niż ich rówieśnicy - takie dane wynikają z raportu Bilans Kapitału Ludzkiego 2012, który powstał przy współpracy PARP i Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas największych w Europie zawodów robotów mobilnych RobotChallenge 2013, które odbyły się w dniach 23 i 24 marca br. w Wiedniu, studenci reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą zajęli drugie miejsce w kategorii minisumo.

Politechnika Warszawska zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu uczelni najbardziej poszukiwanych przez pracodawców.

W najnowszym rankingu szkół wyższych opublikowanym przez tygodnik „Wprost" Akademia Górniczo-Hutnicza zajęła III miejsce wśród 50 uczelni wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców.

Rozpoczęły się zapisy do ogólnopolskiego programu "Stypendium z Wyboru", który daje szansę kreatywnym i ambitnym studentom na zdobycie pieniędzy na realizację dowolnego celu związanego z rozwojem kariery zawodowej.

Minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponował ułatwienia dla studentów ostatniego roku studiów w zakładaniu firmy. Prowadzenie działalności gospodarczej miałoby być łatwiejsze dzięki nisko oprocentowanemu kredytowi. Takie projekty miałyby być rekomendowane przez kadrę uczelni wyższej.

Nie warto chować swoich prac dyplomowych do szuflad, lepiej zgłosić je do konkursu ASTOR na Najlepszą Pracę Dyplomową - zapewniają laureaci poprzednich edycji. Przed osobami biorącymi w nim udział otwierają się możliwości zdobycia ciekawej pracy, nawiązania kontaktów z ekspertami z branży, czy wreszcie wygrania nagrody pieniężnej.

"Platforma Kształcenia Społecznościowego – WeLearning" to nowatorski w skali Polski projekt, który od września 2012 r. wdraża Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

Studenci i doktoranci mogą dokonywać zapisów na IX Letnie Praktyki Badawcze - bezpłatne wakacyjne warsztaty, które mają na celu wykorzystanie matematycznego sposobu myślenia do rozwiązywania rzeczywistych problemów firm i instytucji.

W 36 Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych studiuje obecnie ponad 78 tys. studentów, z czego 56 tys. na studiach stacjonarnych. Studenci tych szkół stanowią prawie 5 proc. wszystkich studentów w Polsce - takie dane przedstawiono w raporcie z okazji 15-lecia istnienia tego typu szkół.

637 500 to dużo? Zdecydowanie tak. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę, że jest to liczba młodych, bezrobotnych absolwentów w Polsce. Dlaczego system edukacji nie przystaje do realiów rynkowych? Dlaczego osoby z wyższym wykształceniem nie są w stanie znaleźć pracy w naszym kraju?

Nowatorski kierunek studiów, na którym kształcić się będą inżynierowie-artyści zaproponowała Politechnika Krakowska wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych. Start jedynego takiego kierunku w Polsce zaplanowany jest na październik br.

Od 11 do 16 marca na uczelniach w Polsce będą miały miejsce obchody Tygodnia Mózgu. Zaplanowano wiele ciekawych wykładów i warsztatów. Imprezy odbędą się w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Sopocie, Poznaniu i Sanoku.

Polacy studiujący na jednej z najlepszych uczelni świata przekonują, że wcale nie trzeba być geniuszem, ani mieć mnóstwo pieniędzy, żeby studiować na Harvardzie. Pomimo, że studia w większości są za darmo, nadal niewielu Polaków składa wnioski o przyjęcie.

"Konkurs na pomysł" jest inicjatywą skierowaną do wybitnie uzdolnionych studentów, która łączy w sobie możliwość rozwinięcia talentów oraz okazję do uzyskania praw w zakresie własności intelektualnej.