Znajdź nas na

Minister nauki Barbara Kudrycka zaproponowała, aby w każdym województwie został powołany rzecznik ds. studentów. Jego zadaniem byłoby doradzanie samorządowi województwa oraz m.in. opiniowanie decyzji w sprawach stypendiów lub inwestycji.

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu rozpoczęły współpracę z SuperKsięgową. Od stycznia absolwenci tych uczelni mogą korzystać z 50 % rabatu na subskrypcję konta Premium do samodzielnego prowadzenia księgowości on-line. Akcja została zaplanowana na rok, z możliwością przedłużenia.

Zgodnie z badaniami, przeszło połowa studentów w wieku 19-25 lat, mimo rozpoczętej nauki na uczelni wyższej wciąż zadaje sobie pytanie: czy dobrze wybrałem kierunek studiów?

Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej otwiera nową specjalność w języku angielskim. Jest to Business Intelligence Systems Development na studiach Computer Science. Po 3 semestrach studenci mogą uzyskać tytuł zawodowy magistra inżyniera. Program studiów obejmuje między innymi przedmioty: Advanced Statistical Methods, Enterprise Data Management, Business Analytics Programming i inne bazujące na praktycznej wiedzy dotyczącej stosowania i programowania w systemie SAS. Wszystkie zajęcia odbywają się w języku angielskim.

Uczelniom publicznym raczej nie jest straszny niż demograficzny - w zasadzie trudno jest im upaść, natomiast uczelnie niepubliczne nie są już tak pewne, co więcej, niektóre z nich czeka likwidacja.

Liczba doktorantów na polskich uczelniach w ciągu ostatnich 20 lat zwiększyła się piętnastokrotnie. Eksperci twierdzą, że tak duży popyt na tytuł doktora ma kilka źródeł.

Eseje studentek z Akademii Finansów i Biznesu Vistula i Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji – należącej do Grupy Uczelni Vistula, zostały wybrane jako najlepsze spośród wszystkich biorących udział w konkursie "Educational assistant".

Tomasz Czajka, Jakub Pachocki i Marcin Smulewicz reprezentujący Uniwersytet Warszawski zostali laureatami najbardziej prestiżowego indywidualnego konkursu programistycznego w Polsce. W "Potyczkach Algorytmicznych" zajęli trzy pierwsze miejsca.

Czworo studentów z Polski zostało uczestnikami VII edycji programu International Student Business Forum organizowanego przez firmę doradczą Deloitte. Zwycięzcy, którzy reprezentują 18 krajów świata spotkają się w marcu na kilkudniowych warsztatach, które będą miały miejsce w Bangkoku.

Konkurs BANRISK – Liga Akademicka to szkolenia o charakterze zawodowym dla studentów kierunków ekonomicznych, w którym wykorzystywana jest gra symulacyjna z zakresu zarządzania finansowego bankiem BANRISK – the Stanford Game.

Wyłoniono czwórkę najlepszych studentów zagranicznych w Polsce w konkursie "Interstudent 2012". Laureatami zostali Colett Neumann z Niemiec, Alona Nad z Ukrainy, Hon Hong Huat z Malezji i Abnoos Moslehi z Iranu.

Rozpoczęła się rejestracja kandydatów na studia na polskich uczelniach. Oferta przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które są absolwentami studiów licencjackich i inżynierskich. Osoby te rozpoczną naukę od semestru letniego roku akademickiego 2012/2013.

To już czwarta edycja badania, w którym studenci kierunków ekonomicznych z całej Polski wyrażają swoje opinie na temat odbytych praktyk czy staży, a także przedstawiają preferencje dotyczące pierwszej pracy.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił konkurs na najlepsze prace magisterskie dotyczące ochrony konkurencji i konsumentów. Zgłoszenia można przesyłać do końca października 2013 r.

Wyłoniono laureatów konkursu na najlepsze prace dyplomowe z technologii JAVA. Pierwsze miejsce zajął absolwent Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, drugą nagrodę otrzymał absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. W gronie laureatów znalazł się także absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Politechnika Gdańska wraz z firmą GE uruchamia od lutego 2013 r. nową specjalność na studiach magisterskich poświęconą podwodnym technologiom dla przemysłu naftowego. To pierwsza tego typu specjalność w Polsce.

Liderem rankingów Narodowego Centrum Nauki został Uniwersytet Jagielloński. Naukowcy tej uczelni otrzymali najwięcej grantów przyznawanych przez NCN.

Studenci Szkoły Głównej Handlowej poprawiają hasła w Wikipedii w ramach projektu OpenKnowledge, natomiast studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu tworzą hasła zamiast pisania pracy licencjackiej.

Do końca stycznia trwają zgłoszenia do konkursu FameLab, który skierowany jest do młodych polskich naukowców, potrafiących ciekawie opowiadać o nauce.

W konkursie "Młodzi Innowacyjni 2013" mogą wziąć udział autorzy prace magisterskich, inżynierskich lub rozpraw doktorskich z zakresu automatyki, robotyki i pomiarów.