Znajdź nas na

Jak wynika z badań Instytutu Homo Homini, rynek weryfikuje ambicje absolwentów uczelni.

Cele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w nowym roku: wyraźniejszy podział na uczelnie zawodowe i akademickie, kształcenie dorosłych i lista ostrzeżeń przed niepewnymi kierunkami.
Konkretne propozycje zmian przepisów mają pojawić się w pierwszej połowie 2013 roku.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie wprowadza do ofert studiów nowy kierunek - behawiorystyka zwierząt. To jak na razie jedyny taki kierunek w Polsce. Studenci będą uczyć się o biologicznych, dziedziczonych i nabytych mechanizmach zachowań zwierząt różnych gatunków.

Jeszcze tylko do 29 grudnia można zgłaszać kandydatury do konkursu "Interstudent", w którym wybierany jest najlepszy student zagraniczny w Polsce. Laureaci zostaną wyłonieni w styczniu 2013 r. Najlepsi otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.

W ramach programu "Infrastruktura i Środowisko" cztery polskie uczelnie otrzymały dofinansowanie z Unii Europejskiej na budowę nowoczesnych obiektów dydaktycznych.

Do 2014 r. ma powstać nowy międzynarodowy ranking uczelni wyższych U-Multirank. O miejsce w nim może walczyć 500 uniwersytetów z całego świata. Dzięki rankingowi będzie można zaczerpnąć dokładniejszych informacji na temat jakości uczelni.

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej we współpracy z Nowym Teatrem w Warszawie uruchamia nowatorski kurs dla osób zainteresowanych pracą w kulturze. Trwa rekrutacja.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, jako jedyna uczelnia z Polski, została zaproszona do udziału w międzynarodowym projekcie stażowym w zakresie inżynierii materiałowej, który koordynowany jest przez Penn State University - jedną z czołowych amerykańskich uczelni.

Jeżyk migowy pojawi się na studiach na Uniwersytecie Śląskim w 2014 r. Zajęcia będą się odbywały na wydziale filologicznym, który podejmuje współpracę w tym zakresie z uniwersytetem w Lancashire w Wielkiej Brytanii.

Co sprawia, że branża eventowa opiera się kryzysowi? Jakie możliwości zawodowe mają absolwenci, którzy ubiegają się o pracę przy organizacji konferencji, międzynarodowych spotkań, czy imprez masowych? Wrocławscy studenci Wyższej Szkoły Handlowej mogli przekonać się o kondycji, w jakiej znajduje się cała branża. Jako jedyni w Polsce uczestniczyli w targach spotkań i turystyki biznesowej EIBTM w Barcelonie – największym tego typu, elitarnym wydarzeniu w Europie.

Coraz więcej polskich uczelni zaznacza, że praca magisterska jest pracą twórczą, powinna więc mieć charakter empiryczny. Kluczowymi elementami są tu dobór odpowiednich metod i technik badawczych. To od nich zależy, czy uzyskane w ich trakcie dane będą cechować się trafnością i rzetelnością, a więc czy napisana przez studenta praca będzie miała jakąkolwiek wartość naukową. Wybór tej najlepszej może sprawić jednak niemały kłopot.

Praca doktorska dr Barbary Sawicz z Akademii Finansów i Biznesu Vistula została uznana za jedną z najlepszych w Unii Europejskiej. W swojej pracy Polka przedstawiła wpływ polityki regionalnej UE na lokalne rynki i społeczności.

Studenci i absolwenci, którzy w trakcie studiów stworzyli lub współtworzyli wynalazek, wzór użytkowy lub przemysłowy zgłoszony do ochrony mogą aplikować do Ogólnopolskiego konkursu Student-Wynalazca.

Komisja Warszawskiego Instytutu Bankowości wyłoniła 16 zespołów-uczestników Konkursu BANRISK - Liga Akademicka 2012/2013.

Jak poradzić sobie ze stresem przedegzaminacyjnym? W jaki sposób choć trochę go zneutralizować? W kanadzie znaleziono doskonałe rozwiązanie - "pokój z psiakami". W czasie egzaminów studenci mogą udać się do takiego miejsca, by pobawić się z czworonogami.

Wszyscy chętni, którzy chcą rozpocząć studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie nie muszą czekać do kolejnego października - mogą zacząć studia już w lutym. Ruszyła zimowa rekrutacja w SGH.

W V edycji Konkursu na Najbardziej Prodoktorancką Uczelnię PRODOK 2012 zwyciężył Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. W imieniu uczelni nagrodę za zajęcie I miejsca odebrał Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dr hab. Maciej Żukowski, prof zw. UEP. Celem Konkursu było wyłonienie uczelni najbardziej przyjaznej doktorantom oraz promowanie dobrych rozwiązań dla doktorantów. W konkursie uczestniczyły polskie uczelnie wyższe prowadzące studia III stopnia (doktoranckie).

Uczelnie mają za zadanie ujednolicenie metod monitoringu losów swoich absolwentów. Dzięki temu uzyskane dane pozwolą na stworzenie całościowego obrazu sytuacji polskich absolwentów.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma pomysł na walkę z plagiatami - chce zbudować centralny program do wykrywania plagiatów.

Nowym przewodniczącym Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej został Piotr Müller z Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje urzędowanie rozpocznie od stycznia 2013 r.