Znajdź nas na

Nowy Instytut Technologii i Edukacji łączy wiedzę techniczną, humanistyczną, zdrowotną i społeczną.

Studia prawnicze od lat należą do ścisłej czołówki najbardziej obleganych kierunków. Nic dziwnego - są prestiżowe, interdyscyplinarne i bez wątpienia przydatne w każdym zawodzie. To sprawia, że interesują się nimi nie tylko maturzyści, ale także osoby chcące zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Aby droga do wykształcenia prawniczego była łatwiejsza, Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie skróciła czas studiów do 3,5 roku! Czy taki program może zrewolucjonizować polskie szkolnictwo oraz rynek pracy?

W dodatkowym naborze Politechnika Gdańska oferuje 199 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia. Paleta kierunków jest szeroka. Dokumenty należy składać od 1 do 8 sierpnia 2012 r. w Wydziałowych Komisjach Rekrutacyjnych. Lista osób przyjętych zostanie opublikowana 10 sierpnia.

Warszawskie Centrum Nauk Matematycznych to wspólny projekt Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (MIM UW) oraz Instytutu Matematycznego PAN (IM PAN). Zadania centrum to przede wszystkim inwestycja w kadrę i zatrzymanie przy sobie zdolnych matematyków.

Właśnie rozpoczął się dodatkowy, sierpniowy nabór na studia jednolite magisterskie, a także pierwszego i drugiego stopnia w roku akademickim 2012/2013.

W ramach drugiej rekrutacji na Politechnice Wrocławskiej na chętnych czeka ponad pół tysiąca miejsc. Po raz pierwszy można także walczyć o indeks na zupełnie nowym kierunku: matematyce stosowanej. Nabór zakończy się 31 lipca.

Konkurencja na rynku szkolnictwa wyższego jest dość duża. Uczelnie państwowe stają w szranki z prywatnymi, które coraz częściej wyróżniają się innowacyjną ofertą studiów, przygotowywaną m.in. w oparciu o prognozy rynku pracy. W takiej sytuacji szansę na sukces mają tylko najlepsze placówki.

Grupa absolwentów SWPS postanowiła sprawdzić, z jakimi problemami w rozwoju kariery zawodowej spotkają się artyści. Studentom szkoły filmowej oraz profesjonalistom zadali pytania na temat specyfiki funkcjonowania w branży filmowej. Teraz będą ich wspierać w osiąganiu sukcesów.

Ruszyła aplikacja mobilna "Study in Poland", skierowana do cudzoziemców zainteresowanych studiami w Polsce. Dzięki niej można szybko znaleźć informacje o ponad 350 programach studiów w języku angielskim prowadzonych na 40 czołowych polskich uczelniach.

Projekt PhoQuS@UW przygotowany przez Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego spośród 8 laureatów został najwyżej oceniony w konkursie programu Potencjał Badawczy.

Rozpoczął się kolejny etap rekrutacji na studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Na kilkunastu kierunkach studiów są jeszcze wolne miejsca. Po zakończeniu pierwszego etapu rekrutacji na stacjonarne studia I stopnia kandydaci mogą dokonywać ponownego wyboru kierunku w internetowym Systemie Obsługi Kandydatów.

Coraz chętniej maturzyści wybierają studia ścisłe i techniczne, liczba absolwentów tych kierunków wzrosła o około 20 proc. - wszystko dzięki rządowemu programowi kierunków zamawianych. W ramach tego programu studenci otrzymują stypendia motywacyjne, a uczelnie pieniądze na atrakcyjne programy nauczania.

Uczelnie publiczne w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław nie mają problemu z naborem na studia. W tym roku do najpopularniejszych kierunków należą: geodezja, prawo, filologie, budowa maszyn oraz finanse i rachunkowość.

Przedstawiciele tych zawodów mogą wręcz przebierać w ofertach pracy i stawiać wysokie wymagania płacowe. Pracodawcy dosłownie biją się o nich i wyłapują jeszcze podczas studiów. Analitycy rynku pracy alarmują, że tych specjalistów jest ciągle za mało.

W bieżącym roku akademickim uruchomiony zostanie szereg nowych kierunków i specjalności na studiach pierwszego i drugiego stopnia, m.in. etyka, elektroradiologia, polityka społeczna, matematyka komputerowa czy filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach, a także, dzięki uzyskaniu zgody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: elektroniczne przetwarzanie informacji oraz judaistyka. Ważnym nowym kierunkiem jest weterynaria.

Z obserwacji ekspertów firmy doradztwa personalnego Page Personnel wynika, że studenci, którzy wybrali oryginalne, nowoutworzone specjalizacje mają duże szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy. Właśnie rusza drugi nabór na rok akademicki 2012/2013. Jest on szansą dla tych, którzy nie mają jeszcze indeksu w kieszeni.

Przed rokiem prawie cztery osoby ubiegały się o jedno miejsce na uczelniach technicznych, a 3,3 - na uniwersytetach. W tym roku ma być podobnie, co zdaniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest zasługą kierunków zamiawianych.

Finanse i rachunkowość, weterynaria, budownictwo, logistyka, gospodarka przestrzenna oraz ekonomia to najbardziej popularne kierunki studiów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Polska Komisja Akredytacyjna otrzymała pozytywną ocenę amerykańskiego komitetu zajmującego się zagranicznymi szkołami medycznymi, dzięki czemu polskim uczelniom medycznym łatwiej będzie zachęcić studentów z USA do studiowania w Polsce.

Maciej Besta, informatyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie został laureatem jednego z najważniejszych konkursów dla zdolnych studentów - Studenckiego Nobla. W nagrodę otrzymał 10 tys. zł.