Znajdź nas na

Doświadczenie oraz tzw. kompetencje społeczne zwiększają szanse absolwenta na znalezienie pracy. Okazuje się, że uczelnie skutecznie przekazują wiedzę, ale nie zawsze uczą myślenia - mówiono w czwartek na Uczelni Vistula (UV) podczas konferencji nt. bezrobocia wśród absolwentów.

W sieci pojawiła się nowa możliwość szukania kierunków i uczelni. Na podstawie zaznaczonych przedmiotów z matury można odnaleźć odpowiednie kierunki studiów. Kryteria przyjęć dość znacznie różnią się w rekrutacji na poszczególne uczelnie, więc ich ujednolicenie bardzo się przyda.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło właśnie drugą edycję programu. Młodzi naukowcy, którzy chcą prowadzić badania naukowe w wybranym przez siebie renomowanym ośrodku zagranicznym mają szansę wziąć udział w programie "Mobilność Plus".

CEPD umożliwia studentom wgląd w sytuację ekonomiczną i polityczną wszystkich uczestniczących państw, pozwala na zbudowanie długotrwałych relacji między społecznościami ekonomicznymi oraz promuje kraje wraz z ich kulturą, tradycjami i rynkami inwestycyjnymi.

Na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pojawiła się mapa inwestycji w naukę. Mogą to być nowe laboratoria, wirtualne biblioteki, centra naukowe czy nowoczesne kampusy. Warto sprawdzić co w najbliższym czasie ma szanse powstać na naszych uczelniach. Może się jeszcze przyda, zanim skończymy studia:)

Unikatowe studia z warsztatu biznesowego wprowadzi od nowego roku akademickiego Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. "Priorytetem dla nas jest bardzo dobre, praktyczne przygotowanie absolwenta do kariery zawodowej, zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy. Warsztat biznesowy to ważne uzupełnienie” – mówi rektor uczelni.

Rektorzy publicznych i niepublicznych uczelni uważają, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego powinno zmienić sposób przydzielania dotacji dla szkół wyższych. Ich zdaniem zagwarantuje to poprawę jakości kształcenia i uzdrowienie systemu finansowania szkolnictwa wyższego w Polsce.

26 kwietnia - Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn na politechnikach i wydziałach ścisłych uniwersytetów.

Studenci polskich uczelni ekonomicznych mają możliwość spędzenia jednego semestru studiów w innym mieście. Dzięki współpracy Samorządów Studenckich można sprawdzić jak studiuje się w Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu lub Warszawie. Do 7 maja trwa rekrutacja na semestr zimowy 2012/2013.

Jak dostać się na studia w USA? Jakie wygląda proces ubiegania się o indeks amerykańskiej uczelni? Jak dostać studencką wizę i jakie są możliwości, jeśli chodzi o dofinansowanie studiów? Jaki certyfikat potwierdzający znajomość angielskiego najlepiej mieć, aby zostać przyjętym na wymarzoną uczelnię? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można uzyskać w czasie Amerykańskich Targów Edukacyjnych w Warszawie - 16 kwietnia, w godz. 13.30 – 17.00 w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, ul. Dobra 56/66.

Najlepsi polscy studenci nadal mogą się zgłaszać do udziału w konkursie "Studencki Nobel 2012". Ze względu na duże zainteresowanie zapisy przedłużono do 10 kwietnia. Na zwycięzcę czeka tytuł najlepszego polskiego studenta oraz nagrody rzeczowe.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dokonało oficjalnego podsumowania rekrutacji na studia w r. ak. 2011/2012. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej uzyskała pierwsze miejsce wśród uczelni niepublicznych najczęściej wybieranych przez kandydatów.

Na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej od roku 2012/2013 zostanie otwarty Kierunek Fotonika. Daje on szansę zdobycia wykształcenia na miarę XXI wieku. Program studiów został tak skonstruowany aby dać absolwentom przede wszystkim umiejętności w zakresie projektowania urządzeń optoelektronicznych, systemów obrazujących i algorytmów analizy obrazu.

ZPSB w Szczecinie zwycięzcą konkursu FUNDUSZE dla NAUKI 2011.

W rankingu uczelni biznesowych miesięcznika ekonomicznego "Home & Market" po raz kolejny pierwsze miejsce wśród uczelni niepublicznych zajęła Akademia Leona Koźmińskiego.

Np. kończąc nawigację w Akademii Morskiej w Szczecinie. Po specjalności transport morski jest się przygotowanym do pracy jako oficer pokładowy na statkach morskich.

W ostatnich latach występują istotne różnice aktywności edukacyjnej kobiet i mężczyzn. Przy ogólnym spadku liczby studiujących w Polsce mniej ubyło ostatnio kobiet. Stanowią już 58,8% wszystkich studiujących w Polsce.

Ponad 70% studentów uważa, że polskie uczelnie nie są przygotowane do prowadzenia atrakcyjnych studiów e-learningowych - wynika z badania zleconego przez Polish Open University.

Z roku na rok wzrasta liczba doktorantów w Polsce. W roku akademickim 2010/2011 w studiach doktoranckich prowadzonych przez szkoły wyższe, instytuty, jednostki naukowe PAN oraz Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego uczestniczyło łącznie 37,5 tys. osób, co oznacza wzrost o 5,1% w porównaniu do roku poprzedniego. Największe ośrodki, to: Warszawa, Kraków i Wrocław, w których kształciło się łącznie 52,5% doktorantów.

Studenci i absolwenci ale także gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich, marzący o studiach w renomowanych amerykańskich uczelniach mogą wziąć udział III edycji konkursu "Droga na Harvard". Na czwórkę najlepszych czeka dziesięciodniowy pobyt w USA z wizytą na tej prestiżowej uczelni. Zgłoszenia można przesyłać do 15 kwietnia.