Studia - artykuły

Znajdź nas na    
W konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki zostanie wyłonionych sześć Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących. Wybrane jednostki przez pięć lat otrzymają z budżetu państwa około 50 mln zł.
Już niedługo najlepsi polscy badacze będą mogli zgłaszać się do II edycji programu Top 500 Innovators Science - Management - Commercialization. Nabór potrwa od 16 stycznia do 10 lutego br.
Według zapewnień resortu nauki, student będzie miał prawo bezpłatnie zmienić kierunek studiów dziennych po zaliczeniu pierwszego semestru. Z bezpłatnej możliwości zmiany kierunku będą mogły również skorzystać osoby, które poniosły całkowitą porażkę, ponieważ liczą się tylko zaliczone zajęcia.
Zmiany w prawie o szkolnictwie wyższym spowodowały, że osoby, które zechcą zmienić kierunek na dziennych studiach w uczelniach publicznych będą musiały liczyć się z kosztami.
Studencie! Masz szansę wyjechać na trzymiesięczne praktyki w trzech wybranych miastach na świecie. Chęć swojego udziału w konkursie należy zgłosić do końca stycznia.
Z badań przeprowadzonych w ramach projektu "Akademickie Mazowsze 2030" wynika, że warunkiem rozwoju polskiej gospodarki jest faworyzowanie uczelni technicznych kosztem humanistycznych.
Studenci z Polski mogą wziąć udział w programie praktyk organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (European Space Agency - ESA). Program adresowany jest głownie do młodych astronomów, fizyków, jak i przyszłych inżynierów.
Żak, który rozpocznie studia od 2012 r. na dwóch kierunkach, będzie musiał opłacić jeden z nich. Bowiem w tym roku wchodzi ustawa, że tylko jedne studia będzie można skończyć na koszt podatnika.
W styczniu odbędzie się już II edycja programu "Uczelnia Liderów". Konkurs adresowany jest do uczelni, które dbają o dobry start swoich studentów i absolwentów na rynku pracy.
Ze wstępnych danych tegorocznego spisu powszechnego przygotowanego przez GUS wynika, że poziom wykształcenia Polaków stale rośnie. Odsetek osób z wykształceniem wyższym wzrósł z 9,9 proc. w 2002 r. do 17,5 proc.
Sejm pozytywnie rozpatrzył projekt budżetu przewidzianego na naukę w nadchodzącym roku. Ewentualną nadwyżkę, posłowie planują przeznaczyć na podwyżkę dla pracowników uczelni.
Londyn stoi otworem przed przyszłymi reżyserami, aktorkami i scenarzystami z Polski. Oferty nauki w jednej najpopularniejszych szkół filmowych w Wielkiej Brytanii pojawiły się właśnie w Polsce.
Minister Barbara Kudrycka podpisała umowę dotyczącą polsko-chińskiej współpracy w sferze edukacji i nauki. Główne założenia wynikające z owej współpracy to między innymi wymiana studentów i naukowców, wspólne badania naukowe, czy nawet nowe katedry polonistyczne w Chinach i sinologiczne w Polsce.
Już niedługo polskie uczelnie będą miały o wiele mniej studentów. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy będzie niż demograficzny. W najbliższych latach może zniknąć ponad połowa uczelni niepublicznych, a w 2025 r. spośród ponad 300 uczelni niepublicznych na rynku może zostać tylko około 50 najlepszych. Także wymagania kandydatów są coraz wyższe i uczelnie muszą temu sprostać. W Europie już od dawna jest dużo mniej uczelni na tą samą liczbę ludności niezależnie od niżu demograficznego.
Najlepsi nauczyciele akademiccy i kilkoro najwybitniejszych polskich uczonych zostało uhonorowanych nagrodami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagrody te otrzymali bezpośrednio z rąk Barbary Kudryckiej.
Jedna z najlepszych uczelni w Łodzi – Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi stworzyła
konkurs na Facebooku, który polega na przemierzaniu mapy politycznej świata i odpowiadaniu na intrygujące pytania. Na laureatów konkursu czeka ponad 60 nagród o łącznej wartości 10 000 zł, w tym m.in. rok studiów za darmo i dwa loty balonem.
Wideo wykłady, kalendarium konferencji, wirtualna biblioteka, akademicka giełda pracy, baza studenckich kół naukowych i wydziałów informatyki wraz z ocenami Państwowej Komisji Akredytacyjnej, to tylko nieliczne z informacji, jakie studenci oraz wykładowcy kierunków informatycznych mogą znaleźć na dedykowanym im portalu edukacyjnym pwi.edu.pl.
Od wczoraj działa w Polsce Rzecznik Praw Absolwenta. Stanowisko to zostało wprowadzone ustawowo w reformę szkolnictwa wyższego przez Minister Barbarę Kudrycką.
Wyższa Szkoła Humanistyczna we Wrocławiu rozpoczęła nabór na studia podyplomowe, na semestr letni 2011/2012. Osoby, które wezmą udział w rekrutacji w okresie zimowym zostaną zwolnione z wpisowego.
Do 20 stycznia 2012 roku możesz zgłosić się do konkursu fotograficznego "Człowiek, woda i czas - co znalazłem pod wodą?". Dlaczego warto? Nagrodę główną stanowi indeks na roczne studia podyplomowe Archeologii Podwodnej na Uniwersytecie Warszawskim.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy Umieść na swojej stronie!
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności