Znajdź nas na

Aż 11 instytucji odebrało wyróżnienia w konkursie "Dobre Stypendia 2011" dla twórców najlepszych programów stypendialnych w Polsce. Konkurs organizuje Fundacja Dobra Sieć, a jego partnerami są: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Fundacja Orange.

V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Językowego „LCCI Business English Competition odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Brytyjskiej, MNiSW oraz MEN. Owa V edycja odbędzie się 18 listopada 2011 roku o godz. 16.00 jednocześnie w 18 najlepszych polskich uczelniach. Jednak zgłosić możesz się tylko do 28 października!

W Sopocie zakończyła się konferencja, zorganizowana w ramach polskiej prezydencji, na temat szkolnictwa wyższego w Europie. Za najważniejsze cele wszelakich reform w Unii Europejskiej uznano dbanie o wysoką jakość kształcenia i szanse absolwentów na rynku pracy.

Początek roku akademickiego za nami, ale jeszcze nie każdy student, który rozpoczął studia w obcym mieście znalazł swój kąt. Co może zrobić student, który studiuje z dala od domu? Gdzie ma się podziać, jak szukać mieszkania? To tylko z pozoru wydaje się takie trudne.

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył polskim naukowcom nominacje profesorskie. Wyróżnienia otrzymali specjaliści w zakresie nauk medycznych, technicznych, matematycznych, fizycznych, humanistycznych, rolniczych, teologicznych, prawnych, farmaceutycznych oraz nauk o Ziemi.

Rada Studentów przyjęła uchwałę, w której napisano, że każdy student powinien na początku pierwszego roku studiów zawrzeć z uczelnią umowę zawierającą katalog opłat. Dodatkowo, wszystkim studiującym należy się pisemna gwarancja ciągłości studiów.

Jak podaje dziennik "Metro" - resort nauki wysłał do wszystkich uczelni ostrzegawcze listy, w których informuje, że nie podpisanie umów ze studentami może skończyć się zatrzymaniem strumienia pieniędzy, który płynie od studentów.

Prezydent Bronisław Komorowski, podczas inauguracji roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu przypomniał, że uczelnie muszą szukać nowych szans, przekraczać granice i schematy, aby skutecznie konkurować.

Przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektor Uniwersytetu Warszawskiego - prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow uważa, że umowy pomiędzy uczelniami publicznymi a studentami studiów dziennych to niepotrzebna biurokracja. Poczucie bezpieczeństwa powinny zapewniać regulaminy i informowanie studentów.

Polscy studenci są ambitni i chcą wziąć sprawy we własne ręce - wynika z kolejnego raportu. Dlaczego? Aż 78 procent studentów chciałoby założyć własną firmę. Wynika z tego, że blisko 80 procent studentów, często jeszcze na studiach, szuka nie tylko pomysłu na siebie, ale i na swoją przyszłość.

Studiowanie daleko od rodzinnego domu to pozornie czas wolności, niekończące się imprezy nowe znajomości, inaczej mówiąc to dla wielu: nowe „lepsze” życie. Jednak tak naprawdę okres studiowania to czas nowych wyzwań i obowiązków, którym studenci często muszą sprostać sami.

Rok akademicki rozpoczął się na dobre. Mieszkanie z przyjaciółmi wynajęte, urządzanie pokoju w akademiku w toku, tylko w kartonach piętrzą się sterty starych podręczników i zapomnianych notatek – przyciśniętych niepotrzebnym już sprzętem - które są zaledwie „tłamszącym” wspomnieniem ubiegłorocznej sesji.

Fundacja Godła Promocyjnego zaprasza wszystkich studentów do udziału w konkursie na najlepszą pracę magisterską, poświęconą promocji Polski. Zgłoszenia w konkursie "Teraz Polska Promocja" przyjmowane są do końca października.

Studia podyplomowe prowadzone na Politechnice Warszawskiej są propozycją dla tych, którzy chcą podwyższać swoje kwalifikacje, zdobywać nowe umiejętności i poszerzać wiedzę. To także propozycja dla tych, którzy planują zmianę profilu zawodowego lub chcą się przekwalifikować.

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że rządowy program kierunków zamawianych - o kluczowym znaczeniu dla gospodarki - poniósł spektakularną klęskę. Okazuje się, że spośród tych, którzy rozpoczęli studia licencjackie, zaledwie 20% ukończyło studia i uzyskało tytuł naukowy.

Jak informuje "Dziennik Polski" - rekrutacja na studia wciąż trwa, mimo iż rozpoczął się już nowy rok akademicki. Niektóre wyższe uczelnie planują czekać na przyszłych studentów aż do końca października, inne po prostu rezygnują z uruchomienia niektórych kierunków.

Dziś i jutro (11-12 października) w Krakowie odbywa się Spotkanie Dyrektorów Generalnych ds. Szkolnictwa Wyższego, które poprowadzi podsekretarz stanu, prof. Zbigniew Marciniak.

Nowoczesny system kształcenia, więcej praw dla studentów, uproszczenie ścieżki kariery akademickiej oraz integracja uczelni z gospodarką i dostosowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy to najważniejsze zmiany, które wprowadza 1. października reforma szkolnictwa wyższego. Zmianom towarzyszy zwiększenie nakładów na szkolnictwo wyższe, a w podpisanym wczoraj rozporządzeniu zagwarantowany został wzrost wynagrodzeń dla pracowników uczelni.

Kilka instytucji naukowych i gospodarczych z regionu śląskiego zainaugurowało program promujący przedsiębiorczość i innowacyjność wśród studentów woj. śląskiego "Przedsiębiorczość akademicka na start".

Mówi się, że najlepszym sposobem na podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest edukacja. Problemem, z którym spotykają się zarówno studenci kończący akademie, jak i osoby pracujące jest czas, a raczej jego brak, na szkolenia czy kontynuację edukacji w szkolnictwie wyższym.