Studia - artykuły

Znajdź nas na    
Przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektor Uniwersytetu Warszawskiego - prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow uważa, że umowy pomiędzy uczelniami publicznymi a studentami studiów dziennych to niepotrzebna biurokracja. Poczucie bezpieczeństwa powinny zapewniać regulaminy i informowanie studentów.
Polscy studenci są ambitni i chcą wziąć sprawy we własne ręce - wynika z kolejnego raportu. Dlaczego? Aż 78 procent studentów chciałoby założyć własną firmę. Wynika z tego, że blisko 80 procent studentów, często jeszcze na studiach, szuka nie tylko pomysłu na siebie, ale i na swoją przyszłość.
Studiowanie daleko od rodzinnego domu to pozornie czas wolności, niekończące się imprezy nowe znajomości, inaczej mówiąc to dla wielu: nowe „lepsze” życie. Jednak tak naprawdę okres studiowania to czas nowych wyzwań i obowiązków, którym studenci często muszą sprostać sami.
Rok akademicki rozpoczął się na dobre. Mieszkanie z przyjaciółmi wynajęte, urządzanie pokoju w akademiku w toku, tylko w kartonach piętrzą się sterty starych podręczników i zapomnianych notatek – przyciśniętych niepotrzebnym już sprzętem - które są zaledwie „tłamszącym” wspomnieniem ubiegłorocznej sesji.
Fundacja Godła Promocyjnego zaprasza wszystkich studentów do udziału w konkursie na najlepszą pracę magisterską, poświęconą promocji Polski. Zgłoszenia w konkursie "Teraz Polska Promocja" przyjmowane są do końca października.
Studia podyplomowe prowadzone na Politechnice Warszawskiej są propozycją dla tych, którzy chcą podwyższać swoje kwalifikacje, zdobywać nowe umiejętności i poszerzać wiedzę. To także propozycja dla tych, którzy planują zmianę profilu zawodowego lub chcą się przekwalifikować.
"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że rządowy program kierunków zamawianych - o kluczowym znaczeniu dla gospodarki - poniósł spektakularną klęskę. Okazuje się, że spośród tych, którzy rozpoczęli studia licencjackie, zaledwie 20% ukończyło studia i uzyskało tytuł naukowy.
Jak informuje "Dziennik Polski" - rekrutacja na studia wciąż trwa, mimo iż rozpoczął się już nowy rok akademicki. Niektóre wyższe uczelnie planują czekać na przyszłych studentów aż do końca października, inne po prostu rezygnują z uruchomienia niektórych kierunków.
Dziś i jutro (11-12 października) w Krakowie odbywa się Spotkanie Dyrektorów Generalnych ds. Szkolnictwa Wyższego, które poprowadzi podsekretarz stanu, prof. Zbigniew Marciniak.
Nowoczesny system kształcenia, więcej praw dla studentów, uproszczenie ścieżki kariery akademickiej oraz integracja uczelni z gospodarką i dostosowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy to najważniejsze zmiany, które wprowadza 1. października reforma szkolnictwa wyższego. Zmianom towarzyszy zwiększenie nakładów na szkolnictwo wyższe, a w podpisanym wczoraj rozporządzeniu zagwarantowany został wzrost wynagrodzeń dla pracowników uczelni.
Kilka instytucji naukowych i gospodarczych z regionu śląskiego zainaugurowało program promujący przedsiębiorczość i innowacyjność wśród studentów woj. śląskiego "Przedsiębiorczość akademicka na start".
Mówi się, że najlepszym sposobem na podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest edukacja. Problemem, z którym spotykają się zarówno studenci kończący akademie, jak i osoby pracujące jest czas, a raczej jego brak, na szkolenia czy kontynuację edukacji w szkolnictwie wyższym.
Pomysł by edukacja wyższa wychodziła naprzeciw oczekiwaniom rynku wbrew pozorom nie jest pomysłem nowym. Tym razem o tym, że nauka powinna iść w parze z biznesem przekonuje premier Donald Tusk.
Jesteś studentem, doktorantem lub ubiegasz się o nadanie tytułu doktora - dowiedz się więcej o przysługujących ci stypendiach.
Mamy ciekawą propozycję dla absolwentów szkół wyższych, którzy myślą o podjęciu dalszego kształcenia. Grafika komputerowa w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej to po prostu dobry wybór dla osób, które cechują się niezwykłą kreatywnością i ambicją.
Informatyczne Systemy Zarządzania czy Inżynieria systemów informatycznych zarządzania i wspomagania decyzji? Który kierunek wybrać? Które studia zapewnią dobrą pozycję na rynku? Które pomogą w pracy zawodowej?
Po pierwsze kładzie nacisk na praktyczną wiedzę i umiejętności niezbędne w późniejszej pracy zawodowej. Po drugie powinna traktować swoich studentów w sposób partnerski, a także zapewniać im odpowiednie wsparcie organizacyjne, np. w postaci materiałów do nauki. Tak wyglądać powinna dobra szkoła wyższa według badania przeprowadzonego wśród studentów i tegorocznych maturzystów na zlecenie Wyższej Szkoły Zarządzania - Polish Open University (POU).
Parlament Studentów RP apeluje do rektorów polskich uczelni, by ci zaczęli wreszcie traktować poważnie swoich studentów i zaczęli podpisywać z nimi umowy o kształceniu.
Uczelnie nie przygotowały umów, które powinny od 1 października podpisać ze studentami stacjonarnymi. Dlaczego rektorzy boją się podpisywania umów ze studentami? Czy odpowiedzialność za losy setek tysięcy żaków jest dla nich zbyt ciężka?
Projekt EFS E-learning: nowoczesna i innowacyjna uczelnia realizowany jest przez Wyższą Szkołę Finansów i Informatyki im. prof. Janusza Chechlińskiego w Łodzi od listopada 2010 r. Szkoła została założona w 1997 r. i od samego początku aspiruje do miana uczelni otwartej na nowe wyzwania edukacyjne, promującej idee nowoczesnego nauczania oraz kształcenia na potrzeby rynku pracy.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności