Studia - artykuły

Źródło
Znajdź nas na    
Ponad 80 kierunków studiów prowadzonych przez polskie uczelnie otrzymało certyfikaty "Studia z Przyszłością". Nagrodzono nimi kierunki realizowane według nowoczesnych i innowacyjnych programów kształcenia, które dobrze odpowiadają na potrzeby rynku pracy.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju anulowało konkurs dla uczelni dot. obsługi systemów antyplagiatowych. W zamian Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zobowiązuje się udostępnić bezpłatnie polskim uczelniom jednolity system antyplagiatowy.
Pierwsze w kraju Polskie Towarzystwo Kobiet w Matematyce powstaje w Rzeszowie. Będzie reprezentować środowisko polskich kobiet zajmujących się matematyką i naukami pokrewnymi zarówno w polskim środowisku naukowym, jak i w europejskich i światowych gremiach.
Narodowe Centrum Nauki świętowało 5. rocznicę działalności. Obecny na uroczystości minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślił, że polska nauka jest dłużnikiem wszystkich osób, które przyczyniły się do powstania NCN.
Pierwszych 100 dni pracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumował wicepremier, szef resortu Jarosław Gowin. Skupił się na trzech obszarach: innowacyjności, jakości kształcenia i badań oraz deregulacji szkolnictwa wyższego.
Łącznie 200 mln zł mogą otrzymać uczelnie publiczne i niepubliczne na przygotowanie nowych programów kształcenia. Jest to pierwszy konkurs ogłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój.
Dodatkowe 20 mln złotych na badania humanistyczne, likwidacja modułu "Rozwój" Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH) i powołanie nowej Rady NPRH - to zmiany dotyczące środowiska humanistów, które zapowiedział minister nauki Jarosław Gowin.
Na polskich uczelniach przybywa systemów antyplagiatowych, ale brakuje jednostki, która badałaby ich jakość - uważa szef Otwartego Systemu Antyplagiatowego (OSA) dr hab. Marek Kowalski. Prace nad jednym ogólnopolskim systemem antyplagitowym zapowiada już resort nauki.
Za pozostawieniem habilitacji opowiedziała się sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży. Naukowcy ze stopniem doktora habilitowanego stanowią trzon nauki polskiej - argumentował podsekretarz stanu w resorcie nauki Leszek Sirko.
Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie prowadzi starania o przekształcenie uczelni w uniwersytet. Akademicy spodziewają się, że powołanie uniwersytetu jest możliwe do końca 2017 roku - poinformował rzecznik uczelni Marek Makowski.
Od dwóch lat na brytyjskim Uniwersytecie Cambridge prowadzone są Studia Polskie - cieszące się już sporą popularnością. Aby program mógł być kontynuowany, potrzebne jest jednak zebranie żelaznego kapitału.
20 lutego minęło 200 lat od momentu powołania do życia Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach. Zdaniem historyków, można ją uznać za pierwszą polską politechnikę, która dała początek uczelniom technicznym. Wówczas myślano, że to właśnie zasoby ziemi świętokrzyskiej mają potencjał, by być centralnym ośrodkiem przemysłowym w Królestwie Polskim.
Kształcenie świadomości dziedzictwa poprzednich pokoleń w oparciu o spuściznę antyku grecko-rzymskiego i chrześcijaństwa – to idea przyświecająca nowemu kierunkowi studiów o profilu praktycznym w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Poznaniu, z siedzibą w Gnieźnie.
Ponad 2 mln euro z programu COFUND Marii Skłodowskiej-Curie w Horyzoncie 2020 otrzymał Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Instytut będzie mógł za te środki prowadzić międzynarodowe interdyscyplinarne studia doktoranckie z dziedziny nanomateriałów.
Z przepisów związanych z programem "Rodzina 500 plus" skorzystają również doktoranci ubiegający się o stypendium socjalne - zwrócili uwagę w czwartek przedstawiciele resortu nauki.
Resort nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) uwzględniły zalecenia NIK po kontroli ministerialnego programu uniwersyteckich kierunków zamawianych - poinformowali w środę przedstawiciele tych instytucji członków sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.
Rozpoczęła nadawanie Naukowa Uniwersytecka Telewizja Internetowa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - jedyna w kraju uczelniana telewizja nadawcza. UAM.TV emituje swój program przez całą dobę.
W 2016 roku pojawi się nowe rozporządzenie resortu nauki dotyczące oceny jednostek naukowych powiedział w Sejmie podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Leszek Sirko. Ma ono w większym stopniu uwzględniać ocenę ekspertów w procesie oceny parametrycznej.
Komisja Europejska poinformowała że już ponad milion osób wzięło udział w 18 tys. projektów finansowanych z programu Erasmus+, który w 2014 - pierwszym roku funkcjonowania dysponował budżetem wynoszącym ponad 2 mld euro.
Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym jest potrzebna, ale powinna dawać uczelniom więcej autonomii, być jak najprostsza, a przede wszystkim stawiać na jakość kształcenia - oceniają rektorzy uczelni. Prace nad nową ustawą zapowiedział minister nauki Jarosław Gowin.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności