Studia - artykuły

Znajdź nas na    
Dr Szczepan Głodzik z Instytutu Fizyki UMCS jest współautorem artykułu pt. Topological superconductivity in a van der Waals heterostructure opublikowanego w grudniowym numerze prestiżowego czasopisma Nature [Nature 588, 424 (2020)]. We współpracy z fińskimi naukowcami z uniwersytetów w Aalto i Helsinkach dr Głodzik pomyślnie zrealizował projekt wytworzenia nowego dwu-wymiarowego nadprzewodnika, cechującego się nietrywialnymi właściwościami topologicznymi.
Informujemy o kolejnym sukcesie pracowników UMCS: prof. Jaco Vangronsvelda oraz dr hab. Małgorzaty Wójcik, prof. uczelni, którzy uzyskali finansowanie grantu w ramach Programu Horyzont 2020. Mowa o projekcie pt. „Bridging the gap between phytoremediation solutions on growing energy crops on contaminated lands and clean biofuel production” (“Budowanie mostu między fitoremediacją opartą na uprawie roślin energetycznych na zanieczyszczonych terenach, a produkcją czystego biopaliwa”).
Polska Komisja Akredytacyjna przyznała Certyfikat Doskonałości Kształcenia w kategorii „Partner dla rozwoju – doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym” kierunkowi chemia prowadzonemu na Wydziale Chemii UMCS (studia I i II stopnia).
15 naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie znalazło się w prestiżowym rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie. Lista TOP 2% zawiera nazwiska naukowców z całego świata, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów.
Prof. dr hab. Iwona Hofman - Dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS, Kierownik Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu, została nominowana do prestiżowej Nagrody im. Jerzego Giedroycia, przyznawanej za "pogłębianie dialogu między narodami Europy Środkowo-Wschodniej".
Dr hab. Marcin Maron z Katedry Sztuki Mediów Cyfrowych UMCS otrzymał Nagrodę Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe z zakresu nauk o sztuce (filmoznawstwo). Nagrodą wyróżniono monografię „Romantyzm i kino. Idee i wyobrażenia romantyczne w filmach polskich reżyserów z lat 1947–1990” (wyd. UMCS Lublin 2019). W lipcu 2020 roku publikacja ta została również nominowana do Nagrody Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.
W ramach 19. edycji konkursu Narodowego Centrum Nauki OPUS 9 ośmiu naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie łącznie otrzymało dofinansowanie w wysokości blisko 9 mln zł.
Prof. Jaco Vangronsveld, zatrudniony w Katedrze Fizjologii Roślin i Biofizyki Instytutu Nauk Biologicznych UMCS, już po raz trzeci znalazł się na prestiżowej liście najczęściej cytowanych naukowców świata wg bazy Web of Science – ranking Clarivate Analytics 2020.
UMCS to uczelnia dbająca nie tylko o upowszechnianie nauki i kultury, ale także podążająca za nowoczesnymi trendami. W związku z tym stworzony został kanał z podcastami pod nazwą „Głos nauki”.
23 października 2020 r. odbyła się siedemdziesiąta szósta Inauguracja Roku Akademickiego na UMCS. Przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej, na placu jej imienia, władze rektorskie UMCS: Rektor prof. dr hab. Radosław Dobrowolski oraz prorektorzy: prof. dr hab. Dorota Kołodyńska, dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS, prof. dr hab. Wiesław I. Gruszecki, dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS złożyły kwiaty. Uroczystości inauguracyjne odbyły się w sali widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury Chatka Żaka. Z powodu sytuacji epidemicznej i ograniczenia liczby uczestników społeczność UMCS oraz wszyscy zainteresowani mogli śledzić relację z wydarzenia transmitowanego online.
Zbliża się 76 lat, kiedy uroczystym gaudeamus po raz pierwszy zainaugurowano rok akademicki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Wydział Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Klaster Fotoniki i Światłowodów zapraszają do rekrutacji na specjalność Technologie Fotoniczne i Światłowodowe na studiach drugiego stopnia. Aplikować można do 22 września!
Ze względu na obecną, trudną sytuację epidemiczną, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo społeczne, a także zachowanie obowiązujących standardów bezpieczeństwa, uczelnie publiczne Lublina wspólnie z Urzędem Miasta Lublin stanęły na wysokości zadania i zorganizowały wspólną, innowacyjną formułę festiwalu online pod nazwą Lubelskie Wirtualne Dni Nauki. Inicjatywa pozwala na zachowanie ciągłości w upowszechnianiu, promowaniu oraz popularyzowaniu nauki i badań naukowych w społeczeństwie i stanowi jednocześnie doskonały przykład wzajemnej, bardzo dobrej współpracy w celu realizacji misji i wizji Lubelskiego Festiwalu Nauki.
Osiągnięcia naukowo-badawcze lubelskich naukowców z UMCS, KUL, Uniwersytetu Medycznego, KUL Creative Sp. z o.o. znalazły zastosowanie w praktyce! Współpraca pomiędzy Uczelniami ponownie odniosła sukces! - podsumowanie realizacji drugiego projektu „Inkubator Innowacyjności 2.0.” dotyczącego komercjalizacji wiedzy, skierowanego do pracowników naukowych Uczelni.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie od lat znany jest z tego, że kształci wielu studentów zagranicznych, wśród nich liczną grupę stanowią także studenci z Białorusi*.
Internetowa rejestracja kandydatów (IRK) na większość kierunków stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich w UMCS rozpoczęła się 1 kwietnia i trwała, w związku z przesunięciem egzaminów maturalnych do 13 sierpnia.
Konsorcjum Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie otrzymało dofinansowania na realizację projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0” w wysokości 1.900 000,00 zł. W konkursie zajęli 7. miejsce na 38 złożonych wniosków.
26 czerwca 2020 r., w sali operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie Kolegium Elektorów reprezentujących wszystkich członków społeczności akademickiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie dokonało wyboru Rektora Uczelni na kadencję 2020-2024, którym został prof. Radosław Dobrowolski. Czteroletnia kadencja nowo wybranego Rektora UMCS rozpocznie się 1 września br.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej rozszerza ofertę edukacyjną o kilka nowych kierunków I i II stopnia. Sprawdź, może któryś z nich Cię zainteresuje.
Prestiżowa nagroda Grand Prix 13. edycji Konkursu Gepperta we Wrocławiu przyznana została Małgorzacie Pawlak - doktorantce UMCS. Konkurs Gepperta to najważniejszy konkurs w Polsce skierowany do absolwentów kierunku malarstwo (do 3 lat po dyplomie magisterskim), obejmujący przegląd najlepszych debiutów polskiej sceny malarskiej. Uczestnikami konkursu odbywającego się co trzy lata są artyści wskazani przez grono współpracujących z organizatorami ekspertów. Natomiast samo Grand Prix, czyli Nagroda Prezydenta Wrocławia – to najwyższa nagroda pieniężna w wysokości 30 000 złotych, jaką laureat może uzyskać. Powód do radości jest tym większy, że po raz pierwszy tę nagrodę otrzymał młody artysta z Lublina.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
 
Polityka Prywatności