Znajdź nas na

Za pozostawieniem habilitacji opowiedziała się sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży. Naukowcy ze stopniem doktora habilitowanego stanowią trzon nauki polskiej - argumentował podsekretarz stanu w resorcie nauki Leszek Sirko.

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie prowadzi starania o przekształcenie uczelni w uniwersytet. Akademicy spodziewają się, że powołanie uniwersytetu jest możliwe do końca 2017 roku - poinformował rzecznik uczelni Marek Makowski.

Od dwóch lat na brytyjskim Uniwersytecie Cambridge prowadzone są Studia Polskie - cieszące się już sporą popularnością. Aby program mógł być kontynuowany, potrzebne jest jednak zebranie żelaznego kapitału.

20 lutego minęło 200 lat od momentu powołania do życia Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach. Zdaniem historyków, można ją uznać za pierwszą polską politechnikę, która dała początek uczelniom technicznym. Wówczas myślano, że to właśnie zasoby ziemi świętokrzyskiej mają potencjał, by być centralnym ośrodkiem przemysłowym w Królestwie Polskim.

Kształcenie świadomości dziedzictwa poprzednich pokoleń w oparciu o spuściznę antyku grecko-rzymskiego i chrześcijaństwa – to idea przyświecająca nowemu kierunkowi studiów o profilu praktycznym w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Poznaniu, z siedzibą w Gnieźnie.

Ponad 2 mln euro z programu COFUND Marii Skłodowskiej-Curie w Horyzoncie 2020 otrzymał Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Instytut będzie mógł za te środki prowadzić międzynarodowe interdyscyplinarne studia doktoranckie z dziedziny nanomateriałów.

Z przepisów związanych z programem "Rodzina 500 plus" skorzystają również doktoranci ubiegający się o stypendium socjalne - zwrócili uwagę w czwartek przedstawiciele resortu nauki.

Resort nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) uwzględniły zalecenia NIK po kontroli ministerialnego programu uniwersyteckich kierunków zamawianych - poinformowali w środę przedstawiciele tych instytucji członków sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Rozpoczęła nadawanie Naukowa Uniwersytecka Telewizja Internetowa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - jedyna w kraju uczelniana telewizja nadawcza. UAM.TV emituje swój program przez całą dobę.

W 2016 roku pojawi się nowe rozporządzenie resortu nauki dotyczące oceny jednostek naukowych powiedział w Sejmie podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Leszek Sirko. Ma ono w większym stopniu uwzględniać ocenę ekspertów w procesie oceny parametrycznej.

Komisja Europejska poinformowała że już ponad milion osób wzięło udział w 18 tys. projektów finansowanych z programu Erasmus+, który w 2014 - pierwszym roku funkcjonowania dysponował budżetem wynoszącym ponad 2 mld euro.

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym jest potrzebna, ale powinna dawać uczelniom więcej autonomii, być jak najprostsza, a przede wszystkim stawiać na jakość kształcenia - oceniają rektorzy uczelni. Prace nad nową ustawą zapowiedział minister nauki Jarosław Gowin.

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie toczą się prace nad wprowadzeniem odpłatności za studia medyczne - podała w czwartek rzeczniczka resortu Katarzyna Zawada. Obostrzeń związanych z kosztami szkolenia lekarzy nie przewiduje też resort zdrowia.

Blisko 103 mln euro otrzyma Polska na realizację unijnego programu Erasmus+ w 2016 r. Największym budżetem - sięgającym ponad 45 mln euro - będzie dysponował sektor szkolnictwa wyższego.

Pieniądze na finansowanie uczelni powinny w mniejszym niż dotąd stopniu "iść za studentem"; w dobie niżu demograficznego mogłoby to doprowadzić do pauperyzacji czy wręcz upadku uczelni - mówi minister nauki Jarosław Gowin. Trzeba stworzyć inne kryteria dotacji, rozpoczęliśmy już prace - dodaje.

Osiem polskich uczelni znalazło się w rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie - według liczby cytowań prac naukowych zarejestrowanych na indywidualnych profilach Google Scholar. Najlepszy spośród polskich uczelni - Uniwersytet Warszawski, uplasował się na 562. pozycji. Wygrał amerykański Harvard University.

Zmiany w szkolnictwie, zwłaszcza odbiurokratyzowanie uczelni, proponowane przez ministra Jarosława Gowina to dobry krok - oceniają rektorzy. "Diabeł tkwi w szczegółach. Pracujmy nad nimi tak, aby z dobrych pomysłów wyszły dobre rozwiązania" - powiedział rektor UW, prof. Marcin Pałys.

W projekcie budżetu na 2016 rok przewidziano zwiększenie wydatków na naukę o 5, 9 proc. w stosunku do zeszłego roku. Udział nakładów na naukę w PKB wyniesie 0,44 proc.- poinformowała na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Nauk Edukacji i Młodzieży Teresa Czerwińska z MNiSW.

Resort nauki chce umożliwić uzyskiwanie stopni naukowych za dokonane wdrożenia. "Chcielibyśmy, aby można się było doktoryzować i habilitować nie tylko na podstawie publikacji, ale także na podstawie wdrożeń" - powiedział wiceminister nauki Piotr Dardziński.

26 instytucji naukowych w całym kraju przygotowuje atrakcje Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Odbędzie się ona już po raz piąty, tym razem z 15 na 16 stycznia 2016 roku. W programie m.in. spacer pod gwiazdami z GPS-em, zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego, wykłady o perłach, kofeinie i maści czarownic.