Znajdź nas na

Światowe finały Imagine Cup, największego na świecie konkursu technologicznego dla studentów, coraz bliżej.

Kierunki zamawiane to wykaz strategicznych dla rozwoju polskiej gospodarki specjalności studiów a jednocześnie program realizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego mający na celu zwiększenie liczby studentów na deficytowych kierunkach.

Rankingi szkół wyższych, ich jakość i metoda tworzenia, będą kontrolowane przez nową międzynarodową organizację IREG Observatory. W poniedziałek w Warszawie odbyło się jej pierwsze posiedzenie, na którym przyjęto zasady kontroli akademickich rankingów.

Ponad 30 mln złotych na prowadzenie projektów doktoranckich przyznała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej sześciu najlepszym międzynarodowym konsorcjom, koordynowanym przez polskie instytucje badawcze.

Projekty ustaw reformujących strukturę i finansowanie badań naukowych w Polsce, m.in. poprzez powołanie Narodowego Centrum Nauki i likwidację najgorzej ocenianych instytutów, trafiły w czwartek do drugiego czytania w Sejmie.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało rekrutację na studia w roku akademickim 2009/2010. Listę najpopularniejszych uczelni otwierają dwie uczelnie techniczne – Politechnika Warszawska i Politechnika Gdańska. O każdy wolny indeks na studiach technicznych pierwszy raz od lat starało się tylu maturzystów, ilu w prestiżowych uniwersytetach – 3,5 kandydata na miejsce. Jeszcze dwa lata temu o indeksy na studia techniczne ubiegało się najwyżej dwóch kandydatów na miejsce.

Ogólnopolskie Dni Praktyk Prawniczych to przedsięwzięcie odbywające się corocznie na każdym z piętnastu wydziałów prawa w całej Polsce. W tym roku organizowane jest ono po raz piąty, w dniach 15 – 21 marca.

Zapraszamy na dzień otwarty w Szkole Głównej Handlowej, który odbędzie się w sobotę 13 marca w auli głównej (al. Niepodległości 162, budynek G, I piętro).

Rozpoczął się konkurs "Studencki Nobel 2010 - Twoja szansa na sukces". Mogą w nim brać udział studenci z całej Polski, którzy poza osiągnięciami w nauce, kulturze, sporcie, mogą się pochwalić dodatkową działalnością, np. w wolontariacie, w kołach naukowych czy w dziedzinach artystycznych.

116 nauczycieli akademickich oraz pracowników nauki i sztuki otrzymało nominacje profesorskie od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "W niewielu krajach, poza Polską, tytuł naukowy profesora ma taką rangę" - przypomniał prezydent.

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza studentów, doktorantów i młodych absolwentów wyższych uczelni z Polski, Słowacji, Czech, Węgier i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej do udziału w 9. Letniej Szkole Wyszehradzkiej.

Impreza odbędzie się 19 marca 2010 (piątek), godz. 9.00 - 15.00 w hali widowiskowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przy ulicy Rakowickiej 27. W programie m.in.: prezentacja kierunków i specjalności Uniwersytetu Ekonomicznego, projekcja filmu o uczelni, wykłady otwarte, spotkania z pracownikami i studentami.

Informatykę, regionalistykę oraz ekonomię sektora publicznego na Uniwersytecie Łódzkim, Technologie Energii Odnawialnej na SGGW oraz inżynierię biomedyczną prowadzoną wspólnie przez Pomorską Akademię Medyczną i Politechnikę Koszalińską, będzie można studiować od nowego roku akademickiego. Uczelnie poszerzają swe oferty o nowe specjalności i kierunki.

Do początku maja potrwają konsultacje środowiskowego projektu "Strategii rozwoju szkolnictwa wyższego 2010-2020". Przygotowany przez organizacje skupiające rektorów dokument powstał równolegle do innego projektu - zleconego przez ministerstwo nauki.

Trwa druga edycja międzynarodowego konkursu dla studentów w formie interaktywnej gry biznesowej - Unilevergame. Za realizację projektu odpowiadają firmy BR-and oraz Supermedia Interactive.

Choć emocje związane z sesją zimową dopiero opadły, a nowy semestr roku akademickiego zaledwie wystartował, już dziś warto pomyśleć o wakacyjnych praktykach.

W Polsce uczelnie rekrutując studentów dyskryminują osoby z tzw. starą maturą. Odmawiając im przyjęcia na studia popełniają rażące błędy formalne - uważa rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski. Napisał w tej sprawie list do minister nauki Barbary Kudryckiej.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka wręczyła nagrody laureatom V edycji konkursu "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach" zorganizowanego przez redakcję "Forum Akademickiego".

Grupa piętnastu studentów z Uniwersytetu w Port-au-Prince będzie mogła kontynuować naukę w Polsce.

Zarówno nasz projekt strategii rozwoju szkolnictwa wyższego, jak i dokument opracowany przez zewnętrzne firmy na zlecenie ministerstwa nauki, zbieżne są w kwestii odejścia od dotychczasowego sposobu finansowania wszystkiego w równym stopniu. Istotą zmian ma być wprowadzanie systemu konkursowo-grantowego, promującego najpotrzebniejsze i najlepsze przedsięwzięcia i to nie tylko naukowe, ale także dydaktyczne i inwestycyjne