Studia - artykuły

Znajdź nas na    
116 nauczycieli akademickich oraz pracowników nauki i sztuki otrzymało nominacje profesorskie od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "W niewielu krajach, poza Polską, tytuł naukowy profesora ma taką rangę" - przypomniał prezydent.
Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza studentów, doktorantów i młodych absolwentów wyższych uczelni z Polski, Słowacji, Czech, Węgier i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej do udziału w 9. Letniej Szkole Wyszehradzkiej.
Impreza odbędzie się 19 marca 2010 (piątek), godz. 9.00 - 15.00 w hali widowiskowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przy ulicy Rakowickiej 27. W programie m.in.: prezentacja kierunków i specjalności Uniwersytetu Ekonomicznego, projekcja filmu o uczelni, wykłady otwarte, spotkania z pracownikami i studentami.
Informatykę, regionalistykę oraz ekonomię sektora publicznego na Uniwersytecie Łódzkim, Technologie Energii Odnawialnej na SGGW oraz inżynierię biomedyczną prowadzoną wspólnie przez Pomorską Akademię Medyczną i Politechnikę Koszalińską, będzie można studiować od nowego roku akademickiego. Uczelnie poszerzają swe oferty o nowe specjalności i kierunki.
Do początku maja potrwają konsultacje środowiskowego projektu "Strategii rozwoju szkolnictwa wyższego 2010-2020". Przygotowany przez organizacje skupiające rektorów dokument powstał równolegle do innego projektu - zleconego przez ministerstwo nauki.
Trwa druga edycja międzynarodowego konkursu dla studentów w formie interaktywnej gry biznesowej - Unilevergame. Za realizację projektu odpowiadają firmy BR-and oraz Supermedia Interactive.
Choć emocje związane z sesją zimową dopiero opadły, a nowy semestr roku akademickiego zaledwie wystartował, już dziś warto pomyśleć o wakacyjnych praktykach.
W Polsce uczelnie rekrutując studentów dyskryminują osoby z tzw. starą maturą. Odmawiając im przyjęcia na studia popełniają rażące błędy formalne - uważa rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski. Napisał w tej sprawie list do minister nauki Barbary Kudryckiej.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka wręczyła nagrody laureatom V edycji konkursu "Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach" zorganizowanego przez redakcję "Forum Akademickiego".
Grupa piętnastu studentów z Uniwersytetu w Port-au-Prince będzie mogła kontynuować naukę w Polsce.
Zarówno nasz projekt strategii rozwoju szkolnictwa wyższego, jak i dokument opracowany przez zewnętrzne firmy na zlecenie ministerstwa nauki, zbieżne są w kwestii odejścia od dotychczasowego sposobu finansowania wszystkiego w równym stopniu. Istotą zmian ma być wprowadzanie systemu konkursowo-grantowego, promującego najpotrzebniejsze i najlepsze przedsięwzięcia i to nie tylko naukowe, ale także dydaktyczne i inwestycyjne
Jeżeli jesteś ciekaw Izraela i Izraelczyków, jesteś otwarty na kontakty międzykulturowe oraz promowanie dialogu polsko-żydowskiego, zapraszamy Cię do udziału w Polsko-Izraelskiej Wymianie Studentów organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich.
W Polsce największym problemem uczelni jest ogromna liczba studentów studiów niestacjonarnych - uważa ekspert ds. szkolnictwa wyższego Jerzy Thieme. Jego zdaniem, to decyduje o niskiej jakości polskich szkół wyższych.
Wprowadzenie konkurencji i zwiększenie autonomii uczelni to konieczna droga, by poprawić jakość prowadzonych przez nie badań naukowych - wynika z podsumowania konferencji, która dotyczyła spornych kwestii strategii rozwoju szkolnictwa wyższego do 2020 r.
Konfrontacji strategii rozwoju polskich uczelni do 2020 r. - przygotowanej przez rektorów oraz Ernst & Young - poświęcone było środowe spotkanie w Warszawie. Projekty różni np. propozycja powszechnego czesnego; łączy zaś postulat zwiększenia nakładów na szkolnictwo wyższe.
Polska Akcja Humanitarna prowadzi konkurs na najlepszą pracę magisterską i licencjacką o tematyce "rozwojowej". Konkurs prowadzony jest równolegle w krajach Grupy Wyszechradzkiej (w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech). Zwycięskie prace zostaną wyłonione w dwóch kategoriach: prace magisterskie; prace licencjackie.
Do końca lutego Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu prowadzi rekrutację na nowo otwarty kierunek Turystyka i rekreacja na studiach magisterskich II stopnia.
Finansowanie szkolnictwa wyższego i badań naukowych, sposób zarządzania uniwersytetami, polskie modele instytutów badawczych, jawność i transparentność decyzji w nauce - to niektóre z tematów debaty "Sporne kwestie strategii rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego". Dwudniowe spotkanie, zorganizowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, rozpoczyna się 17 lutego w Warszawie.
W roku akademickim 2010/2011 Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa otworzy trzeci w strukturze Uczelni - Wydział Sztuki Użytkowej. W ramach wydziału 80 osób będzie mogło bezpłatnie studiować na kierunku grafika (zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym).
Jedna z najbardziej obleganych uczelni w kraju już w marcu organizuje drzwi otwarte. Przyjdź i przekonaj się, że Politechnika Warszawska to miejsce właśnie dla Ciebie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności