Znajdź nas na

Większy nacisk na jakość prowadzonych badań naukowych oraz zapewnianie młodym naukowcom wyjściowych warunków umożliwiających rozwój to najważniejsze wzorce, które polski system szkolnictwa wyższego i nauki może ściągnąć z zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych - powiedziała przewodnicząca nowo powołanej Rady Młodych Naukowców dr Hanna Mamzer z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Po okresie spontanicznego ilościowego rozwoju szkolnictwa wyższego w latach 1990-2009, celem na lata 2010-2020 powinno być znaczące podwyższenie jakości we wszystkich obszarach działania uczelni.

Piotr Tompalski - doktorant Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie - jest laureatem drugiej edycji konkursu stypendialnego Fundacji im. Anny Pasek, w którym nagradzani są najzdolniejsi doktoranci polskich jednostek naukowych.

Ukończenie prac parlamentarnych nad projektami pięciu ustaw reformujących polską naukę, ogłoszenie strategii rozwoju szkolnictwa wyższego do 2020 r. oraz uruchomienie Wirtualnej Biblioteki Nauki umożliwiającej dostęp do najbardziej prestiżowych baz danych światowej nauki - zapowiadają na najbliższe tygodnie parlamentarzyści oraz kierownictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Chciałbyś osiągnąć sukces na miarę Allegro czy GaduGadu? W Twojej głowie kłębi się masa pomysłów, ale nie wiesz jak się zabrać do ich realizacji? Obawiasz się, że zgubisz się w gąszczu administracyjnych pułapek?

Honorowy przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Tadeusz Luty uważa, że przedstawione przez rząd planowane zmiany w finansowaniu szkolnictwa wyższego są zbyt szczegółowe i przedwczesne.

W nocy z 31 stycznia na 1 lutego punktualnie o 24:00 poprzez opublikowanie zadań na stronie www.grasz.pl rozpoczęła się jubileuszowa, XV edycja konkursu "Grasz o staż".

Rozpoczęła się rejestracja uczestników II edycji konkursu dla studentów - Twoja Perspektywa. Do 5 marca 2010 r. studenci z całej Polski mogą zgłaszać swój udział w konkursie poprzez wypełnienie formularza na stronie www.twojaperspektywa.pl.

Artykuły pochodzące z ośmiu zwycięskich prac (dwóch z Polski - po jednej z każdej kategorii), po przetłumaczeniu na język angielski zostaną opublikowane we wspólnym wydawnictwie Collective Volume, które zostanie szeroko rozdystrybuowane wśród: instytucji i decydentów odpowiedzialnych za politykę rozwojową w Czechach, na Słowacji, w Polsce i na Węgrzech; ośrodków akademickie w tych krajach.

1 lutego 2010 r., minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka wręczy nominacje 21 młodym polskim uczonym, którzy będą tworzyć Radę Młodych Naukowców.

Ponad 250 milionów złotych na dofinansowanie budowy nowoczesnych ośrodków dydaktycznych otrzyma sześć polskich uczelni. Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a przyznało je Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy IAA wraz z agencją reklamową Dentsu Inc. ogłosili rozpoczęcie drugiej edycji Światowego Konkursu Plakatu dla studentów IAA - Dentsu Global Student Poster Competition.

Kurs akademicki organizowany przez Kampanię Przeciw Homofobii, przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg w Polsce

Budżet na naukę w 2009 r. wzrósł o ponad 20 proc. Ale najcenniejszy jest bardzo duży odzew środowiska naukowego. Liczba wniosków w konkursach przerosła nasze oczekiwania. Za takim dramatycznym wzrostem współczynnik sukcesu będzie malał, a za tym powinna iść jakość prowadzonych badań.

CSR czyli społeczna odpowiedzialność biznesu to idea, która na zachodzie jest już głęboko zakorzeniona i która również w śród polskich przedsiębiorców staje się coraz bardziej popularna. Nie wszyscy jednak wiedzą co oznacza bycie społecznie odpowiedzialnym.

Politechnika Łódzka uruchamia 25 stycznia nabór na studia na wybranych kierunkach technicznych. Dokumenty będą przyjmowane do 11 lutego. Studia rozpoczną się już w semestrze letnim, a na chętnych czeka ponad 1000 miejsc.

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach dołączy do 2013 roku do grona polskich szkół wyższych posiadających najnowocześniejszą bazę. Stanie się tak dzięki rozbudowie i modernizacji infrastruktury dydaktyczno-naukowej, w którą zainwestuje się 160 mln zł - zapowiadają władze uczelni.

Projekt nowelizacji, zgodnie z którym związki zawodowe będą mogły wpływać na kształt statutów uczelni niepublicznych, poparli podczas jego pierwszego czytania posłowie sejmowej komisji edukacji. Projekt ma dostosować przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Od 25 stycznia (poniedziałek) do 11 lutego 2010 roku (czwartek)
do godz. 15.00 Sekcja Rekrutacji będzie przyjmować dokumenty na studia pierwszego i drugiego stopnia rozpoczynające się w semestrze letnim w roku akademickim 2009/2010.

Fundacja GE oraz Instytut Edukacji Międzynarodowej (Institute of International Education — IIE) rozpoczynają siódmą edycję „Programu Stypendialnego dla Liderów” Fundacji GE (GE Foundation Scholar-Leaders).