Znajdź nas na

Borykający się z wysokim deficytem budżetowym i szybko narastającym długiem publicznym brytyjski rząd zmniejszy nakłady na szkolnictwo wyższe o ponad 500 mln funtów - podały w środę brytyjskie media, powołując się na list ministra do spraw biznesu, lorda Petera Mandelsona.

Obrady Ukraińsko-Polskiego Forum Akademickiego, uruchomienie Centrum Ukraińsko-Polskiego i udział przedstawicieli polskich uczelni w międzynarodowych targach edukacyjnych „Osvita ta kar'era”, to niektóre elementy programu „Study in Poland”. Efektem wydarzeń, które odbyły się w połowie grudnia w Kijowie, jest m.in. uruchomienie pierwszego zagranicznego ośrodka informacyjno-promocyjnego „Study in Poland”.

Projekt nowelizacji, zgodnie z którym związki zawodowe będą mogły wpływać na kształt statutu uczelni niepublicznej, przyjął na wtorkowym posiedzeniu rząd. Projekt ma dostosować przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Od 31 stycznia do 6 lutego 2010, w gdyńskim PPNT trwać będzie kolejna edycja Bio Business School.

Prezes UOKiK po raz drugi zaprasza do udziału w konkursie na najlepszą pracę magisterską poświęconą ochronie konkurencji.

Właśnie rozpoczęła się kolejna edycja programu Amgen Scholars, dzięki któremu polscy studenci będą mieli szansę wziąć udział projektach badawczych na prestiżowych zagranicznych uczelniach m.in. w Cambridge.

Instytut Fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza do udziału w 2010 roku w II Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym pt. „Fizyka się liczy”. Konkurs to dobry test wiedzy na poziomie szkół ponadgimnazjalnych z zakresu podstawowego i przygotowanie do studiów wyższych w zakresie fizyki i nauk jej pokrewnych na uniwersytetach i politechnikach.

Prestiżową wygraną w Europejskim Instytucie Innowacji i Technologii odniosło konsorcjum z udziałem polskich uczelni, jednostek naukowych i firm. Konsorcjum stworzy Europejską Wspólnotę Wiedzy i Innowacji w zakresie zrównoważonej energii. Po polskiej stronie liderem projektu jest Akademia Górniczo-Hutnicza. Jeszcze przed ogłoszeniem wyników konkursu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zadeklarowało wsparcie finansowe w wysokości 3 mln euro rocznie.

Grupa TP wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami, przy współpracy z Business for Society rozpoczęła II edycję programu edukacyjnego dla studentów kierunków technicznych
i ekonomicznych - Twoja Perspektywa.

Dwaj polscy studenci - Aleksander Kubica i Wiktor Pilewski - zdobyli jedną z trzech pierwszych nagród w 21. Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2009. Zwycięzcy dostaną 7 tys. euro i wyjadą do Sztokholmu na tegoroczną uroczystość wręczenia Nagród Nobla.

Od roku akademickiego 2010/2011 na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach będzie można kształcić się na nowych kierunkach studiów.

Jeszcze tylko do 31 grudnia 2009 roku młodzi ludzie z Polski urodzeni w 1989 roku mogą zgłaszać swoje prace do konkursu literackiego, w którym do wygrania staż w Financial Times w Londynie i nagrody finansowe od UniCredit Group.

Polskie uczelnie i firmy będą ze sobą współpracować przy badaniach i wdrażaniu nowych rozwiązań technologicznych związanych z poszukiwaniem ekologicznych źródeł energii w ramach jednej z trzech pierwszych europejskich Wspólnot Wiedzy i Innowacji.

121 godzin - o godzinę dłużej, niż dotychczasowy rekord Guinnessa w najdłuższym wykładzie świata - mówił czarnoskóry student UJ, Errol Tapiwa Muzawazi. Za kilka tygodni okaże się, czy ustanowiony przez niego rekord został oficjalnie uznany i czy jego nazwisko po raz czwarty zostanie wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa.

Sześć nagród i trzy wyróżnienia przyznano w 5. edycji Konkursu "Popularyzator Nauki", rozstrzygniętej w Warszawie. Konkurs jest organizowany przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Francja dokona miliardowych inwestycji w szkolnictwo wyższe, gdyż chce mieć najlepsze uniwersytety na świecie - podkreślił w Paryżu prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Ogłosił, że uczelnie wyższe będą jednym z priorytetów przyszłorocznej tzw. wielkiej pożyczki państwowej.

Odkrywanie młodych talentów naukowych powinno stać się priorytetem szkolnictwa wyższego - uważa minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. W tym celu zapowiedziała utworzenie Rady Młodych Naukowców działającej przy resorcie jako organ opiniodawczo-doradczy oraz zwiększenie finansowania dla naukowców do 35. roku życia.

Świeżo upieczeni magistrzy prawa, którzy zdobyli tytuł podejmując się napisania pracy z zakresu prawa europejskiego, mają po uzyskaniu tytułu szansę, by podjąć jeszcze jedno wyzwanie.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy IAA wraz z agencją reklamową Dentsu Inc. ogłosili rozpoczęcie drugiej edycji Światowego Konkursu Plakatu dla studentów - IAA Dentsu Global Student Poster Competition.

Aleksandra Puchta, Ilona Ewelina Kargul i Agata Kruszka otrzymały trzy główne nagrody w trzeciej edycji konkursu "Teraz Polska Promocja". W konkursie nagradzane są prace poruszające tematykę szeroko rozumianej promocji Polski - od zagranicznego wizerunku naszego kraju, przez promocję gospodarczą, eksport, inwestycje i turystykę, po promocję produktów regionalnych, kultury, czy sportu.