Znajdź nas na

Spektakularny sukces w konkursie na najlepszy projekt akademicki związany z projektowaniem układów elektronicznych odniósł student Politechniki Łódzkiej - Łukasz Kotynia.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Marek Niechciał ogłosił konkurs na najlepszą pracę magisterską poświęconą ochronie konkurencji.

E-learning jest w Polsce coraz popularniejszą metodą dydaktyczną. Na odległość można uczyć się języków obcych, obsługi komputera, programowania, a nawet kończyć studia. Nowością na rynku jest możliwość przygotowania się via Internet do profesjonalnych kwalifikacji zawodowych przeznaczonych dla finansistów.

W kancelarii Baker & McKenzie odbył się finał II Konkursu ECJ Battle, będący symulacją rozprawy podatkowej przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

W tym roku już po raz IX najlepsi studenci Wydziałów Prawa i Administracji z całej Polski walczyli o zaszczytny tytuł „Primus In Primis”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland oraz kancelarię prawniczą Domański Zakrzewski Palinka.

Dodatkowe pieniądze dostaną uczelnie, które w roku akademickim 2008/2009 zwiększą nabór na studia w zamówionych przez rząd dziedzinach. Kandydatów ma im zapewnić obietnica stypendium - 1000 zł miesięcznie dla najlepszych.

Zgadzam się, że potrzebne jest zwiększenie finansowania uczelni - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, odnosząc się do otwartego listu naukowców do premiera Donalda Tuska.

Dodatkowe pieniądze dostaną uczelnie, które w roku akademickim 2008/2009 zwiększą nabór na studia w zamówionych przez rząd dziedzinach. Kandydatów ma im zapewnić obietnica stypendium - 1000 zł miesięcznie dla najlepszych.

Młodzi ludzie postrzegają matematyków jako dziwaków. Powstrzymuje ich to przed studiowaniem tego kierunku i przed stosowaniem matematyki w późniejszym wieku - sugerują badania brytyjskich naukowców.

Na brytyjskim uniwersytecie będzie można nauczyć się tajników zawodu przedsiębiorcy pogrzebowego - poinformowały władze uczelni.

Dobiegła końca IV edycja ogólnopolskiego projektu Kwiecień Miesiącem Inwestycji, przygotowanego przez Organizację Studencką PANEUROPA.

Najlepsze prace inżynierskie lub licencjackie poświęcone problemom teorii i praktyki w zakresie wykorzystania chemii, techniki i nowoczesnych technologii w procesach zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska mają szansę na nagrody w ogólnopolskim konkursie studenckim "Ambasador Zrównoważonego Rozwoju" organizowanym przez Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej i firmę Bayer.

Założenia reformy systemu nauki i systemu szkolnictwa wyższego są zestawem propozycji, które zostaną poddane dyskusji ze środowiskiem naukowym - zapowiedziała w Krakowie minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Do 30 czerwca uczelnie mogą składać wnioski o środki w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego. Do podziału jest 12 mln euro ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w Polsce; do tego dochodzi 10 proc. wkładu krajowego. Razem daje to 13,3 mln euro.

W dniu 7 maja 2008 r. (środa) odbyło się drugie – finalne posiedzenie Jury Konkursu "ITele©t". Wybrano na nim Laureatów Konkursu. Zwycięzcę oraz autorów trzech wyróżnionych prac poznamy 9 czerwca na uroczystej Gali Finałowej.

Laureaci Konkursu "Primus In Primis" od lat otrzymują cenne nagrody, a uczestnictwo w nim jest sprawdzianem z wiedzy prawniczej zdobytej na przestrzeni całego okresu studiów.

Zbiory likwidowanej biblioteki Instytutu Polskiego przejmą inne paryskie biblioteki, przede wszystkim uniwersytet Paris IV-Sorbona - zapewniła dyrektor Instytutu Beata Podgórska.

67 proc. Polaków pozytywnie ocenia stan polskiego szkolnictwa wyższego - wynika z sondażu CBOS. Większość ankietowanych uważa, że jego działalność powinna być finansowana z budżetu państwa.

Habilitacja jako taka, czy też jej odpowiednik lub zamiennik, jest niezbędna do weryfikacji dorobku na pewnym, raczej wczesnym etapie kariery naukowej" - uważa dr Monika Agnieszka Kusiak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN, laureatka stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jako adiunkt, czyli osoba, która jest jeszcze przed habilitacją, wyraża zdziwienie pośpiechem, który, w jej odczuciu, towarzyszy projektom reformy szkolnictwa wyższego.

Najgroźniejszym konkurentem Wrocławia w ubieganiu się o lokalizację Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) jest Budapeszt - oceniła wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Orłowska.