Studia - artykuły

Źródło
Znajdź nas na    
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawiesiło nabór do rządowego programu „Studia dla wybitnych” - podano w poniedziałek na stronie resortu nauki. Program, przyjęty przez rząd Ewy Kopacz, miał zapewniać wybitnym studentom finansowanie studiów na najlepszych uczelniach świata.
Kluby PiS, PO, PSL i Nowoczesna opowiedziały się w Sejmie za przyjęciem ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji porządkującym system kwalifikacji zawodowych w Polsce. Przeciw uchwaleniu ustawy jest Kukiz'15.
34 naukowców otrzymało łącznie ponad 39 mln zł w programie Lider. Dzięki grantom zrealizują oni nowatorskie projekty badawcze i utworzą własne zespoły naukowe. "Upatrujemy w was nadzieję na przyszłość" - zwrócił się do laureatów minister nauki Jarosław Gowin.
Naukowcy, którzy uczestniczą w międzynarodowych projektach badawczych, mogą liczyć na większe dofinansowanie z resortu nauki. Dodatkowe finansowanie mogą otrzymać też polscy uczestnicy projektów w programie Horyzont 2020 - poinformowało MNiSW.
Uwzględnienie różnic między konkretnymi dziedzinami naukowymi czy nowa lista czasopism dla nauk humanistycznych i społecznych to niektóre ze zmian, jakie wprowadza nowe rozporządzenie dotyczące oceny parametrycznej jednostek naukowych.
Kontakty między naukowcami i przedsiębiorcami będą łatwiejsze dzięki portalowi społecznościowemu Inventorum. Serwis działa analogicznie do Facebooka, a stworzyli go eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – PIB (OPI PIB), instytucji posiadającej największą bazę danych o polskiej nauce.
Za długie zdania? Zbyt trudna składnia? Wyrazy, które zrozumieją tylko specjaliści? Czasami wystarczą niewielkie zmiany, żeby jakiś tekst stał się dla odbiorcy łatwiejszy w odbiorze. Opracowana przez polskich badaczy aplikacja Jasnopis sprawdza czy dany tekst jest trudny. Podpowiada też piszącemu, co można w wypowiedzi uprościć.
Jak pogodzić studia z wychowywaniem i opieką nad dziećmi? Jak odnaleźć równowagę pomiędzy rolą rodzica a obowiązkami studenckimi? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w „Przewodniku dla studiujących i pracujących naukowo rodziców”, opublikowanym przez Stowarzyszenie Doradców Europejskich PLinEU.
Politechnika Warszawska uzyskała tytuł najbardziej prodoktoranckiej uczelni w kraju, wygrywając w konkursie Prodok 2015. Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN uznano z kolei za najbardziej prodoktorancki instytut PAN, przyznając mu pierwsze miejsce w konkursie ProPAN 2015.
Senator PiS, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Aleksander Bobko będzie wiceministrem nauki. Informację portalu 300polityka.pl potwierdził na Twitterze minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
12 rektorów, menadżerów i zespołów z 11 polskich szkół wyższych otrzymało w poniedziałek nagrody w Konkursie Liderzy Zarządzania Uczelnią LUMEN 2015. Sześcioro laureatów otrzymało nagrody w najważniejszej kategorii: "Zarządzanie Uczelnią".
Studenci Uniwersytetu Warszawskiego wygrali XXI Akademickie Mistrzostwa Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się na Uniwersytecie w Zagrzebiu. Kolejne dwa miejsca na podium zajęli studenci Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Potrzebne jest wyłonienie w Polsce ośrodków wiodących i obszarów nauk stosowanych, dzięki którym Polska będzie liczyć się na świecie – powiedział Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Beaty Szydło.
Osoby, ubiegające się o certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego, będą miały do nich łatwiejszy dostęp. W czwartek w życie wchodzi nowelizacja ustawy o języku polskim, dzięki której egzaminy będą mogły przeprowadzać np. szkoły polskie za granicą.
Uczelnie zyskały większą autonomię, a - m.in. dzięki powołaniu NCN i NCBR - rozwinął się system grantowy - to niektóre z ważnych zmian, które wymienia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowując działania w latach 2007-2015.
Likwidacja systemu bolońskiego w Polsce zmniejszy mobilność studentów w kraju i w Europie, oznaczałaby też koniec z Erasmusem - powiedziała minister nauki, odnosząc się do wypowiedzi prof. Piotra Glińskiego, który krytykował obecny system kształcenia.
W listopadzie dobiega końca program MNiSW Akademickie Centra Kreatywności, w którym uczelnie i szkoły wspólnie prowadziły badania nad nowymi sposobami i technikami nauczania. Widać już pierwsze jego efekty, np. w niektórych szkołach nowe metody nauczania stały się częścią zajęć.
Obowiązek weryfikowania prac dyplomowych przez systemy antyplagiatowe zwiększa rolę promotorów. To oni ostatecznie mogą ocenić, że praca jest plagiatem i skierować sprawę do komisji dyscyplinarnej - mówili w poniedziałek eksperci podczas Europejskiego Forum Antyplagiatowego.
Sześć polskich uczelni należy do międzynarodowej sieci uczelni rejonu Morza Bałtyckiego - Baltic Sea Region University Network. Jako ostatni dołączył do niej Uniwersytet w Białymstoku, który aktywnym członkiem zostanie od stycznia 2016 roku.
Polscy studenci i badacze będą mogli swobodnie korzystać z otwartych repozytoriów, cyfrowych bibliotek, bezpłatnych czasopism i publikacji naukowych. Resort nauki we wtorek poinformował o przyjęciu strategii otwartego dostępu (OD) do treści naukowych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności