Studia - artykuły

Znajdź nas na    
Wybór kierunku studiów to ważna życiowa decyzja. Podejmując ją, warto kierować się osobistymi preferencjami i zainteresowaniami, dobrą ofertą dydaktyczną i renomą uczelni, ale też aktualną sytuacją na rynku pracy oraz prognozami na najbliższe lata. Nie każdy świeżo upieczony absolwent szkoły średniej dokładnie wie, z jaką dziedziną chce związać swoją przyszłość. Ci, którzy do ostatniej chwili borykają się z podjęciem ostatecznej decyzji, mogą wziąć udział w dodatkowym naborze na studia. Rekrutacja uzupełniająca to także szansa dla osób nieprzyjętych na wymarzony kierunek w pierwszej turze oraz tych powtarzających niezdaną maturę.
Od roku akademickiego 2022/2023 Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi uruchomiła nową specjalność na Wzornictwie - Unikatowe formy wzornicze.
Wyższa Szkoła Menedżerska uruchomiła nowy kierunek II stopnia - jest to informatyka.
Ministerstwo Obrony Narodowej wydało rozporządzenie w sprawie stypendiów dla kandydatów na żołnierzy.
Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera uruchomiła rekrutację na nowy kierunek studiów licencjackich – Sztuka cyfrowa! Studia te są kontynuacją i rozszerzeniem ścieżki Digital art., która cieszyła się dużą popularnością wśród kandydatów na kierunek Grafika reklamowa i multimedia.
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie rozpoczął rekrutację na jednolite studia magisterskie o profilu ogólnoakademickim - kierunek lekarski. Rejestracja potrwa do 12 września br.
15 proc. o tyle więcej kandydatów w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wybrało studia w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Najpopularniejszymi kierunkami w zakończonej 3 sierpnia 202 r. pierwszej turze rekrutacji była tegoroczna nowość „Kryminologia” oraz „Administracja//Zarządzanie”.
Wyniki oceny jakości działalności jednostek naukowych mają kluczowe znaczenie dla ich rozwoju, a także prestiżu i oddziaływania w środowisku akademickim. Opublikowane wyniki parametryzacji odzwierciedlają rangę naukową Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i są dużym sukcesem wszystkich pracowników zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową Uczelni.
Po miesiącach oczekiwania w końcu znamy wyniki kategoryzacji polskich Uczelni przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa otrzymała od niezależnych ekspertów oceniających działalność naukową wysoką kategorię B+, potwierdzoną decyzją Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 lipca 2022 r. Oznacza to, że Uczelnia oprócz uprawnień do nadawania stopnia doktora otrzymała uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego.
Jak co roku maturzyści stają przed dylematem: praca czy kontynuacja nauki na uczelni. Nie ulega wątpliwości, że dobre studia zapewniają nieporównywalnie lepszy start na rynku pracy i oferują dodatkowe perspektywy zawodowe, zwłaszcza jeżeli wybierzemy odpowiedni profil kształcenia. Wybór uczelni i specjalizacji stanowi ważną życiową decyzję, do której należy podejść z głową. Jakie aspekty powinny być dla nas ważne?
Studia powinny okazać się przydatne dla wszystkich, którzy zajmują się lub interesują bankowością. Mają poszerzyć, zaktualizować i uporządkować wiedzę i kompetencje w dziedzinie prawa bankowego.
Podczas zjazdów uczestnicy studiów podyplomowych mają możliwość zapoznania się z prawem bankowym rozumianym jako zespół przepisów regulujących działalność bankową w Polsce. W ramach zajęć omawiana jest terminologia, systematyka, pojęcia i instytucje prawa bankowego, a także orzecznictwo sądowe i podglądy wyrażane w nauce, które mają znaczenie dla tej dziedziny prawa.
Wybór kierunku studiów i specjalności po ukończeniu szkoły średniej to niełatwe zadanie. Stając przed wyborem uczelni, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim warto sprawdzić rankingi, dowiedzieć się, co oferuje dana placówka oprócz minimum programowego, a także uzyskać opinię jej absolwentów. Oprócz tego trzeba oczywiście dowiedzieć się, czy jest to uczelnia techniczna, humanistyczna, ekonomiczna czy artystyczna. Przy wyborze specjalności warto spojrzeć na to w kontekście możliwości zarobkowych i szans na zatrudnienie. Coraz bardziej niejednorodny i wymagający rynek pracy sprawia, że wielu młodych ludzi rozważa studia prowadzone w języku obcym. W naszym wpisie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie – warto czy nie warto studiować w obcym języku?
Wysoka cena za niski standard, castingi na lokatorów, licytacja ceny wyjściowej, ukryte koszty, podnoszenie cen w trakcie roku akademickiego. To wszystko może czekać tegorocznych maturzystów, którzy muszą wkrótce zmierzyć się z szukaniem swojego pierwszego studenckiego mieszkania. Jak wyglądają aktualnie ceny mieszkań z portali ogłoszeniowych w studenckich miastach? 
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej uruchomiła nową specjalność na kierunku transport - elektromobilność i systemy elektroenergetyczne w transporcie.
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi rozszerza ofertę studiów podyplomowych o cyberbezpieczeństwo w praktyce.
Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania wspólnie z NAWA przygotowała specjalną ofertę dla osób z Ukrainy.
Decyzją Ministra Edukacji i Nauki z 14 lipca 2022 roku Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie otrzymał zgodę na prowadzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym na kierunku lekarskim, co oznacza, że Uczelnia spełniła wszystkie wymagania dotyczące zarówno programu nauczania, kadry jak i zapewnienia odpowiedniego zaplecza dydaktycznego i klinicznego. Wniosek Uczelni o uruchomienie kierunku lekarskiego już 7 lipca 2022 roku otrzymał pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Filologia ukraińska to nowy kierunek pierwszego stopnia na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Akademia Ignatianum prowadzi do 11 września nabór uzupełniający na część kierunków studiów.
Zakończyła się pierwsza tura rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie. W systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów na studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika wpłynęło łącznie 20 281 aplikacji złożonych przez 13 559 osób.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności