Znajdź nas na

Potrzebne jest wyłonienie w Polsce ośrodków wiodących i obszarów nauk stosowanych, dzięki którym Polska będzie liczyć się na świecie – powiedział Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Beaty Szydło.

Osoby, ubiegające się o certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego, będą miały do nich łatwiejszy dostęp. W czwartek w życie wchodzi nowelizacja ustawy o języku polskim, dzięki której egzaminy będą mogły przeprowadzać np. szkoły polskie za granicą.

Uczelnie zyskały większą autonomię, a - m.in. dzięki powołaniu NCN i NCBR - rozwinął się system grantowy - to niektóre z ważnych zmian, które wymienia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowując działania w latach 2007-2015.

Likwidacja systemu bolońskiego w Polsce zmniejszy mobilność studentów w kraju i w Europie, oznaczałaby też koniec z Erasmusem - powiedziała minister nauki, odnosząc się do wypowiedzi prof. Piotra Glińskiego, który krytykował obecny system kształcenia.

W listopadzie dobiega końca program MNiSW Akademickie Centra Kreatywności, w którym uczelnie i szkoły wspólnie prowadziły badania nad nowymi sposobami i technikami nauczania. Widać już pierwsze jego efekty, np. w niektórych szkołach nowe metody nauczania stały się częścią zajęć.

Obowiązek weryfikowania prac dyplomowych przez systemy antyplagiatowe zwiększa rolę promotorów. To oni ostatecznie mogą ocenić, że praca jest plagiatem i skierować sprawę do komisji dyscyplinarnej - mówili w poniedziałek eksperci podczas Europejskiego Forum Antyplagiatowego.

Sześć polskich uczelni należy do międzynarodowej sieci uczelni rejonu Morza Bałtyckiego - Baltic Sea Region University Network. Jako ostatni dołączył do niej Uniwersytet w Białymstoku, który aktywnym członkiem zostanie od stycznia 2016 roku.

Polscy studenci i badacze będą mogli swobodnie korzystać z otwartych repozytoriów, cyfrowych bibliotek, bezpłatnych czasopism i publikacji naukowych. Resort nauki we wtorek poinformował o przyjęciu strategii otwartego dostępu (OD) do treści naukowych.

W Polsce na 428 uczelniach działa 340 akademickich biur karier. W ponad połowie z nich pracuje najwyżej jeden etatowy pracownik, mimo to coraz aktywniej pomagają absolwentom - wynika z zaprezentowanego w Warszawie raportu Rzecznika Praw Absolwenta.

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie znalazła się w składzie Association of Asia-Pacific Business Schools z siedzibą w Seulu. Jest jedyną polską uczelnią, stowarzyszoną w tej organizacji. Na 218 umów międzynarodowych podpisanych przez ALK - 30 dotyczy współpracy z uczelniami azjatyckimi.

4-letni cykl finansowania uczelni, więcej umów na czas nieokreślony wśród naukowców, możliwość, by studenci bardziej wpływali na tok swych studiów - to niektóre z punktów programu rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki, przedstawionego przez resort nauki.

Studenci i absolwenci, którzy chcą rozpocząć karierę w sektorze usług biznesowych, mogą skorzystać z prestiżowego programu edukacyjnego ABSL Academy. Każdy uczestnik, który ukończy kurs z wynikiem pozytywnym, weźmie udział w minimum dwóch rozmowach rekrutacyjnych. Zajęcia będą realizowane na trzech śląskich uczelniach.

Stereotypowe postrzeganie niepełnosprawności i niska wiedza o ich potrzebach jest główną barierą, z jaką na studiach spotykają się osoby z niepełnosprawnościami. Niektóre uczelnie albo kierunki studiów, czy zajęcia w ogóle nie są dla nich dostępne - wynika z publikacji RPO.

Prawo powinno być nauczane na 5-letnich studiach magisterskich. Studiowanie w systemie 3+2 na kierunkach prawniczych nie zdało egzaminu. Absolwent np. polonistyki, który później szedł na studia prawnicze nie miał możliwości dostania się na aplikację - powiedziała wiceminister nauki Daria Lipińska-Nałęcz.

Studia MBA realizowane na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej otrzymały międzynarodowy certyfikat Association of Masters In Business Administration (AMBA). W Polsce mogą się nim pochwalić tylko cztery inne uczelnie.

System wynagradzania w unijnym programie Horyzont 2020 może zwiększać dystans między tzw. nowymi a starymi krajami UE - uważa minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. O zmianach w systemie mają rozmawiać z Komisją Europejską przedstawiciele państw UE.

Wprowadzenie nowych technologii w sektorze energetycznym to jeden z celów umowy podpisanej przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz firmę RAFAKO S.A. Porozumienie zakłada prowadzenie wspólnych przedsięwzięć badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych.

Już od nowego roku akademickiego studenci z zagranicy będą mogli studiować w Polsce na korzystniejszych zasadach. 22 sierpnia wchodzi w życie rozporządzenie resortu nauki w sprawie podejmowania i odbywania przez cudzoziemców studiów i szkoleń oraz ich uczestniczenia w badaniach naukowych i pracach rozwojowych.

Minister skarbu Andrzej Czerwiński podpisał we wtorek porozumienie z rektorami trzech krakowskich uczelni w sprawie utworzenia spółki, która na rewitalizowanych terenach Nowej Huty będzie tworzyć technologie dla „inteligentnego miasta i innowacyjnej gospodarki".

Publiczne i niepubliczne szkoły wyższe mogą ubiegać się o dofinansowanie staży dla swoich studentów. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs "Studiujesz? Praktykuj!", w którym uczelnie otrzymają łącznie 145 mln zł. Początek naboru 14 września.