Znajdź nas na

Pięć polskich uczelni znalazło się wśród 500 najbardziej widocznych w internecie szkół wyższych na świecie - wynika z najnowszej edycji rankingu "Webometrics Ranking of World Universities". Najlepsza w zestawieniu polska uczelnia - Uniwersytet Jagielloński - uplasowała się na 285. miejscu.

Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej (KKHP) chce, by rząd jeszcze przed wyborami wprowadził pewne zmiany w szkolnictwie wyższym. Oczekuje też na spotkanie z premier Ewą Kopacz w tej sprawie. W przeciwnym razie zapowiada kolejne protesty na uczelniach.

Umożliwienie uczelniom sprawniejszego uzyskiwania uprawnień do prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim - zakłada nowela Prawa o szkolnictwie wyższym, którą bez poprawek przyjął w piątek Senat.

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski to najwyżej notowane polskie uczelnie w światowym rankingu CWUR - The Center for World University Rankings. Wśród tysiąca notowanych w nim szkół wyższych zajęły jednak miejsca w piątej setce. Wygrał amerykański Uniwersytet Harvarda.

Niektóre uczelnie już od nowego roku akademickiego dadzą możliwość potwierdzanie efektów kształcenia i szybszego zaliczenia studiów. Resort nauki zwraca uwagę, że potwierdzanie efektów uczenia obejmuje kandydatów, a nie osoby już będące studentami uczelni.

Rekrutacja na studia medyczne nie powinna odbywać się na zasadzie konkursu świadectw - uważa wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera. Jej zdaniem elementem rekrutacji mogłyby być np. testy psychologiczne, aby do zawodu trafiały osoby z odpowiednimi predyspozycjami.

Łatwiejszy dostęp do egzaminów i certyfikatów poświadczających znajomość języka polskiego wprowadza nowela ustaw, którą podpisał w piątek prezydent Bronisław Komorowski. Nowe przepisy umożliwią m.in. przystąpienie do egzaminów większej liczbie osób.

Część uniwersytetów udostępniła już informacje na temat przebiegu tegorocznej rekrutacji na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie. Jak co roku najwięcej kandydatów ogółem było na prawo, ekonomię i psychologię. Na każdej uczelni jest natomiast inny zestaw kierunków o największej liczbie kandydatów na jedno miejsce.

Resort nauki rozważa zmiany w finansowaniu uczelni i w systemie awansów wśród pracowników akademickich - mówiła minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska podczas III Zlotu Absolwentów Programu TOP 500 Innovators.

Artyści i inżynierowie, prawnicy i przedsiębiorcy, specjaliści od multimediów, eksperci z Doliny Krzemowiej i z Norwegii – międzynarodowy zespół tworzy unikatowy program studiów magisterskich, powstających pod kierunkiem Instytutu Radioelektroniki PW. Wykłady, warsztaty i ćwiczenia będą prowadzone w języku angielskim i połączą technologię, sztukę i zarządzanie (w szczególności własnością intelektualną).

Umożliwienie uczelniom sprawniejszego uzyskiwania uprawnień do prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim - taką drobną zmianę wprowadził do Prawa o szkolnictwie wyższym Sejm.

Portugalczycy coraz chętniej decydują się na studiowanie w Polsce. W ciągu ostatnich pięciu lat ich liczba na polskich uczelniach wzrosła aż dwunastokrotnie.

Minister nauki Lena Kolarska-Bobińska ogłosiła że podpisała "bardzo ważny dla nas Program Umiędzynarodowienia Szkolnictwa Wyższego". Zakłada on np. tworzenie atrakcyjnej dla cudzoziemców oferty uczelni, m.in. poprzez zdobywanie międzynarodowych akredytacji.

Zespół studentów Uniwersytetu Łódzkiego - jako jedyna drużyna z Polski - walczyć będzie o nagrodę w światowym finale konkursu Imagine Cup w Seattle. Wymyślona przez studentów gra Bandbarian pomaga dbać o kondycję fizyczną.

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej zyskała status uniwersytetu. Od 1 czerwca nosi nazwę Uniwersytet SWPS. „To pierwsza z 319 uczelni niepublicznych, która uzyskuje taki status” – powiedziała minister nauki Lena Kolarska-Bobińska.

Od 22 czerwca do 22 lipca br. uczelnie wyższe będą mogły ubiegać się o wsparcie UE na zakup systemów antyplagiatowych i wprowadzanie zajęć podnoszących kompetencje studentów. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przewidziało na ten cel 350 mln zł - poinformowało MIR.

Rozszerzony system POL-on, Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej i łatwiejsze finansowanie działań popularyzujących naukę, to kilka zmian, które weszły w życie dzięki wprowadzeniu noweli ustawy o zasadach finansowania nauki.

W Polsce jest za dużo uczelni w stosunku do liczby chętnych, która spada. Namawiamy, aby uczelnie tworzyły związki i łączyły się, bo to pomaga w zabieganiu o pieniądze UE – powiedziała minister nauki Lena Kolarska-Bobińska.

Chemia i toksykologia sądowa to nowe, trzyletnie. interdyscyplinarne studia stacjonarne pierwszego stopnia, realizowane wspólnie przez dwie wrocławskie uczelnie - Uniwersytet Wrocławski (UWr) i Uniwersytet Medyczny (UM).

Polska opracowała propozycje rozwiązań w wynagrodzeniach dla naukowców z unijnego programu Horyzont 2020. O propozycjach zmian minister nauki Lena Kolarska-Bobińska rozmawiała m.in. z czeskim ministrem szkolnictwa, młodzieży i sportu dr Marcelem Chládkiem.