Znajdź nas na
8 czerwca 1968 roku rozporządzeniem Rady Ministrów został utworzony Uniwersytet Śląski w Katowicach. Powstał z połączenia filii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach jako dziewiąty uniwersytet w Polsce.
Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów i Uniwersytet Śląski uruchamiają pierwszy w Polsce program Executive Master of Business Administration dla kadry menedżerskiej przedsiębiorstw lotniczych. Programy studiów MBA prowadzone są wspólnie z IAE Graduate School of Management, klasyfikowane są w najwyższej Klasie Mistrzowskiej Stowarzyszenia Edukacji Menedżerskiej FORUM oraz posiadają międzynarodową akredytację CEEMAN IQA (International Quality Accreditation).
Akademia Bezpieczeństwa, program edukacyjny organizowany przez Cyberoam we współpracy z uczelniami wyższymi na całym świecie, zawitał także do Polski. Po debiucie na Politechnice Częstochowskiej, druga odsłona projektu startuje na Uniwersytecie Śląskim. Już od października 2015 roku studenci Instytutu Informatyki na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach będą mogli czerpać z wiedzy i doświadczeń wiodącej firmy zajmującej się szeroko pojętym bezpieczeństwem sieci. Partnerem technologicznym projektu jest firma Tritech System Technology.
Internet jest bardzo ważnym narzędziem w procesie włączenia cyfrowego osób niepełnosprawnych. Dlatego Uniwersytet Śląski wspólnie z Fundacją Widzialni zamierzają otworzyć nowy kierunek studiów podyplomowych: "Włączenie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia".
Jeżyk migowy pojawi się na studiach na Uniwersytecie Śląskim w 2014 r. Zajęcia będą się odbywały na wydziale filologicznym, który podejmuje współpracę w tym zakresie z uniwersytetem w Lancashire w Wielkiej Brytanii.
Uniwersytet Śląski jako pierwsza polska uczenia został zakwalifikowany do grupy kanałów edukacyjnych platformy YouTube. Specjalny serwis YouTube Edu oferuje materiały dydaktyczne i kursy online tak prestiżowych uczelni, jak Massachusetts Institute of Technology czy Yale University.
Uniwersytet Śląski przewidział specjalne przywileje dla swoich przyszłych studentów. Jakie? Opieka naukowca od momentu pierwszego kontaktu z uczelnią, nieograniczony dostęp do biblioteki. To propozycje skierowane do najzdolniejszych absolwentów szkół w ramach oferty VIP. "Będą traktowani na specjalnych zasadach" - powiedziała rzeczniczka uczelni.
Prawie sto wydarzeń - wykładów, konferencji, debat, konkursów - odbędzie się w ramach rozpoczętego w poniedziałek 6. Festiwalu Nauki. W ubiegłym roku w imprezie organizowanej przez studentów Uniwersytetu Śląskiego wzięło udział ok. 25 tys. osób. Z powodu niedawnej żałoby narodowej impreza rozpoczęła się dwa tygodnie później niż planowano.
Projekt opisujący i promujący sukcesy wszystkich regionów Polski minionego 20-lecia oraz pozytywny sposób myślenia o Polsce i naszych dokonaniach.
W październiku 2009 roku na Wydziale Prawa i Administracji UŚ rozpoczną się zajęcia w ramach Szkoły Prawa Angielskiego i Prawa Unii Europejskiej „An Introduction to English Law and the Law of the European Union” organizowanej przez British Law Centres z siedzibą w Warszawie we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UŚ.
Od października na Uniwersytecie Śląskim będzie można studiować prawo angielskie i prawo Unii Europejskiej. Płatne zajęcia przygotował Wydział Prawa i Administracji UŚ wraz z British Law Centres. Chętni mogą się zgłaszać do 24 lipca.
Internetowa Rejestracja Kandydatów (IRK) na studia rozpocznie się 11 maja 2009 o godzinie 12:00.
Uniwersytet Śląski zaprasza na V Festiwal Nauki, wydarzenie promujące naukę oraz kulturę studencką. W czasie Festiwalu Nauki odbędą się również Dni Otwarte, podczas których kandydaci otrzymają komplet informacji dotyczący rekrutacji i możliwości rozwoju, programów wymiany międzynarodowej, będą mogli zwiedzić nowoczesne obiekty śląskiej Alma Mater, a także uczestniczyć w wykładach otwartych oraz konferencjach popularno-naukowych.
Do 4 kwietnia można się zgłaszać na bezpłatne kwalifikacyjne studia podyplomowe "Nauczyciel zawodu z przyszłością", organizowane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach i Politechnikę Śląską.