Studia - artykuły

tag
Znajdź nas na    
Szkoły prawa obcego pozwalają na doskonalenie terminologii prawniczej, specjalistyczne przygotowanie językowe, poszerzenie horyzontów i pogłębienie wiedzy na temat systemów prawa w innych krajach. Współcześnie wiedza ta, w tym szczególnie dotycząca common law, staje się niezbędnym elementem warsztatu i kompetencji prawnika, który chce z powodzeniem współpracować w środowisku międzynarodowym.
W ostatnim czasie Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w ważnych sprawach dotyczących praw studentów. Jedną z nich była rekrutacja przeprowadzona przez Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu, w wyniku której przez kilkanaście godzin młodzi ludzie stali w kolejce, by złożyć dokumenty na uczelni. Druga to skargi od studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu. Wskazali na liczne nieprawidłowości dotyczące funkcjonowania tej uczelni w zakresie organizowania samorządności studenckiej i kontaktów władz uczelni ze studentami.
Wg wiki prawo medyczne to zespół norm prawnych z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego, karnego oraz procedur regulujących prawa i obowiązki pacjenta, lekarza (w tym też lekarza dentysty), pielęgniarki, diagnosty laboratoryjnego i innych pracowników ochrony zdrowia. Prawo opisuje też sposób funkcjonowania zakładów opieki zdrowotnej i innych podmiotów świadczących usługi medyczne.
Uczelnia Łazarskiego jako jedna z dwóch uczelni niepublicznych w Polsce otrzymała uprawnienia habilitacyjne. Decyzją Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów na Wydziale Prawa i Administracji można zdobyć stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych w dyscyplinie prawo.
„Dziennik Gazeta Prawna” opublikował najnowszy Ranking Wydziałów Prawa. Zwycięzcą, który wyraźnie zdystansował rywali wśród uczelni niepublicznych, jest Wydział Prawa Uczelni Łazarskiego. Zajęcie pierwszego miejsca na podium zawdzięcza głównie wysokiej ocenie uzyskanej w kategorii kadra oraz wymogi i jakość absolwentów. Wydział Prawa otrzymał specjalne wyróżnienie za bezkonkurencyjność i pozycję lidera, którą zajmuje już od ośmiu lat.
Najlepszą niepubliczną uczelnią kształcącą prawników jest Akademia Leona Koźmińskiego – podaje dziennik „Rzeczpospolita”, który opublikował doroczny ranking wydziałów prawa.
Rewizja ustroju uczelni, uelastycznienie ich struktury czy przegląd kadr to niektóre pomysły rozważane przez zespoły badawcze, które rozpoczynają prace nad założeniami nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Pomysły są, teraz trzeba je zweryfikować - mówią liderzy trzech zespołów.
Ochrona prawna dzieł naukowych, kwestie współautorstwa, ochrona wyników badań, możliwości korzystania z materiałów internetowych – o te i wiele innych zagadnień możecie zapytać dr Krzysztofa Felchnera z Katedry Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wysoki poziom obronionych doktoratów oraz bardzo dobra ocena badań naukowych miały decydujący wpływ na decyzję Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, która przyznała Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) uprawnienie do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk prawnych. ALK jest pierwszą polską uczelnią niepubliczną, która uzyskała takie uprawnienie.

Prawo powinno być nauczane na 5-letnich studiach magisterskich. Studiowanie w systemie 3+2 na kierunkach prawniczych nie zdało egzaminu. Absolwent np. polonistyki, który później szedł na studia prawnicze nie miał możliwości dostania się na aplikację - powiedziała wiceminister nauki Daria Lipińska-Nałęcz.
Oprócz Studium Prawa Rosyjskiego oraz International Legal Skills Wydział Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego uruchamia w ścisłej współpracy z zagranicznymi uniwersytetami nowe Szkoły Prawa Obcego. W roku akademickim 2015/2016 ruszają Szkoły Prawa Francuskiego, Niemieckiego, a także jedyna w Polsce Szkoła Azjatyckiego Prawa Porównawczego.
Umożliwienie uczelniom sprawniejszego uzyskiwania uprawnień do prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim - zakłada nowela Prawa o szkolnictwie wyższym, którą bez poprawek przyjął w piątek Senat.
Rozmowa z dr hab. Anną Konert, ekspertem prawa lotniczego, Prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego.
Już po raz piaty Wydział Prawa Uczelni Łazarskiego wygrywa w rankingu „Dziennika Gazety Prawnej”. Został uznany za najlepszy wśród uczelni niepublicznych m.in. pod kątem warunków i jakości kształcenia, a także wymogów stawianych studentom i jakości absolwentów. Czołowe miejsce Łazarskiego na podium nie było zaskoczeniem, ponieważ już od pierwszej edycji rankingu zajmuje on silną pozycję lidera w kształceniu prawników.
W październiku 2015 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego zostanie zainaugurowany nowy międzynarodowy kurs „Szkoła Prawa USA”, który jest organizowany we współpracy z wydziałami prawa amerykańskich uniwersytetów: The Loyola University New Orleans, College of Law; The University of Toledo, College of Law; The University of Arkansas, William M. Bowen School of Law.
Jesteś studentem lub absolwentem prawa, ekonomii i zarządzania? Chcesz biegle posługiwać się niemieckim językiem prawniczym i zdobyć praktyczną wiedzę z zakresu prawa niemieckiego? Wydział Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego we współpracy z kancelarią RAUE LLP Rechtsanwälte und Notare uruchomił Szkołę Prawa Niemieckiego. Najlepsi absolwenci odbędą praktyki w berlińskiej kancelarii adwokackiej.
Wieloletnią tradycją wydziałów prawa w Polsce jest organizowanie, wspólnie z zagranicznymi uczelniami, szkół prawa obcego. Zazwyczaj są to jednak szkoły prawa amerykańskiego, niemieckiego, angielskiego czy francuskiego – istotne z punktu widzenia obrotu prawnego, ale z uwagi na proces ujednolicania się prawa w tym obszarze – bliskiego rozwiązaniom polskim. ALK jako pierwsza w Polsce zdecydowała się na zorganizowanie Szkoły Prawa Indyjskiego.
Jak pokazują dane przedstawione przez Rzeczpospolitą, kierunek prawo wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia. Bywa, że o jedno miejsce walczy aż 10 kandydatów.
Już po raz drugi Rzeczpospolita zorganizowała ranking uczelni kształcących studentów na kierunku prawo. Zwycięzcą okazał się Uniwersytet Warszawski.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka nagrodziła trzy prace magisterskie dotyczące praw człowieka. Laureatami zostali absolwenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności