Studia - artykuły

tag
Znajdź nas na    
Początek roku akademickiego za nami, ale jeszcze nie każdy student, który rozpoczął studia w obcym mieście znalazł swój kąt. Co może zrobić student, który studiuje z dala od domu? Gdzie ma się podziać, jak szukać mieszkania? To tylko z pozoru wydaje się takie trudne.
Parlament Studentów RP apeluje do rektorów polskich uczelni, by ci zaczęli wreszcie traktować poważnie swoich studentów i zaczęli podpisywać z nimi umowy o kształceniu.
Uczelnie nie przygotowały umów, które powinny od 1 października podpisać ze studentami stacjonarnymi. Dlaczego rektorzy boją się podpisywania umów ze studentami? Czy odpowiedzialność za losy setek tysięcy żaków jest dla nich zbyt ciężka?
Od nowego roku akademickiego zmieniło się prawo - w związku z tym każdy student miał podpisać z uczelnią umowę określającą warunki kształcenia. Jak się jednak okazało rektorzy umów podpisywać nie chcą.
30 września. To ostateczny termin obrony prac magisterskich spóźnionych studentów studiów jednolitych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego apeluje jednak, by również uczelnie były wyrozumiałe względem spóźnialskich.
Studenci bywają definiowani jako grupa społeczna, która nigdy nie ma czasu. Studia pięć dni w tygodniu, do tego praca i żeby tradycji stała się zadość - oczywiście studenckie imprezy. Czy to jednak wszystko w studenckim życiu?
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka przedstawiła propozycje, jakie Platforma Obywatelska ma dla polskich studentów. Wymieniła m.in.: fundusz konkursowy "Generacja Przyszłości", stypendia naukowe dla osób rozpoczynających studia i ułatwienia w wymianie studentów między uczelniami.
Według prognoz specjalistów, liczba studentów spadnie w najbliższym czasie o jedną trzecią. Jest to wynikiem niżu demograficznego, który wkracza do szkół wyższych. To niepokojąca sytuacja, szczególnie dla uczelni prywatnych - może zagrozić ich istnieniu.
Studiujący na polskiej uczelni, nie znaczy Polak. Ilu cudzoziemców studiuje w Polsce? W jakich typach szkół? Jakie kierunki najchętniej wybierają? Ile mają lat? Skąd pochodzą?
Co parę lat studenckie pole kierunków i specjalności spośród których może przebierać przyszły student, dominowane jest przez kilka nadzwyczaj obleganych kierunków. Parę lat temu boom przeżyły kierunki takie chociażby jak zarządzanie i marketing.
W roku akademickim 2011/2012 kolejne uczelnie decydują się na odejście od tradycyjnych, papierowych indeksów i zastąpienie ich wersją elektroniczną.
Wszystko wskazuje na to, że w ostatnim roku akademickim dokształcało się na studiach podyplomowych około 200 tysięcy studentów. Dokładne dane z ostatniego roku jeszcze nie są znane ale liczba osób na studiach podyplomowych w roku akademickim 2009/2010 w porównaniu z rokiem poprzednim zwiększyła się o 25,8 tys. i wyniosła już 194,2 tys. W porównaniu z rokiem akademickim 2005/2006 liczba ta wzrosła o 58,3 tys. osób (42,9%), a w stosunku do 1995 roku aż ponad 3-krotnie. Na studiach podyplomowych dokształcały się głównie kobiety - ich liczba stanowiła 68,1% wszystkich słuchaczy.
Wybór odpowiedniego kierunku studiów spędza niejednemu sen z powiek. Często, nawet po roku, czy dwóch latach studiowania, zmieniamy kierunek, bo stwierdzamy, że "to nie dla nas". Okazuje się, że najwięcej z nas studiuje na kierunkach ekonomicznych i administracyjnych (23,2% ogółu studentów). Jak kształtuje się reszta listy?
Począwszy od roku 2000 przybywa w Polsce szkół wyższych. Ale w ostatnich 2 latach notuje się spadek ogólnej liczby studentów ze względu na niż demograficzny, który powoduje, że jest coraz mniej kandydatów na studia wyższe. Natomiast liczba absolwentów stale rośnie, ponieważ osoby urodzone w czasach wyżu demograficznego obecnie kończą studia.
Jakimi wartościami czy ambicjami kierują się w życiu przyszli studenci? Czy młode kobiety, określając swoją ścieżkę życiową i zawodową, różnią się od młodych mężczyzn, czy nastąpiła w tym względzie unifikacja płci?
Wczoraj Ministerstwo Gospodarki ogłosiło nietypowy wakacyjny konkurs na esej dla studentów pt.: "Co bym zrobił jako Minister Gospodarki?" Wiesz co byś zrobiła na jako minister? Weź udział w konkursie i wygraj dzień spędzony wspólnie z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem.
Uniwersytet Śląski przewidział specjalne przywileje dla swoich przyszłych studentów. Jakie? Opieka naukowca od momentu pierwszego kontaktu z uczelnią, nieograniczony dostęp do biblioteki. To propozycje skierowane do najzdolniejszych absolwentów szkół w ramach oferty VIP. "Będą traktowani na specjalnych zasadach" - powiedziała rzeczniczka uczelni.
W "Rzeczpospolitej" czytamy, że polscy żacy zdecydowanie więcej czasu poświęcają zarabianiu pieniędzy. Wolnego czasu czy czasu poświęconego na naukę pozostaje bardzo mało. Sprawia to, że nasi polscy studenci okazali się jednymi z najbardziej zajętych żaków w Europie.
Dolnośląska Szkoła Wyższa jest przykładem uczelni, która stale myśli o potrzebach studentów niepełnosprawnych. Studenci z niepełnosprawnością ruchową nie będą mieli problemu z dotarciem na zajęcia na Wydział Nauk Społecznych i Dziennikarstwa w DSW. W budynku przy ul. Strzegomskiej 47 działa już winda.
Przez cały czerwiec Compendium Centrum Edukacyjne będzie wydawać wszystkim studentom i pracownikom naukowym uczelni vouchery na autoryzowane egzaminy Microsoft.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności