Studia - artykuły

tag
Wiceminister nauki uważa, że specjalnych ułatwień dla studentów z Ukrainy nie trzeba tworzyć. „Tak naprawdę jest to pytanie o pieniądze. Czy państwo polskie stać na to, by wypłacać stypendia kolejnym szerokim rzeszom ludności i na ile jest taka potrzeba” – mówiła Lipińska-Nałęcz. „Na razie nie widzimy powodu, by przyznawać te stypendia osobom, które są chętne, bo takich osób chętnych moglibyśmy znaleźć bardzo dużo, nie tylko na Ukrainie” – dodała.
Obecny koszt studiów w Polsce, to min. 2 tys. euro rocznie. I jest to kwota przekraczająca możliwości finansowe większości mieszkańców Ukrainy. Powstał pomysł, by znieść dla ukraińskich studentów czesne. Czy realny i sensowny?
Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Wiesław Banyś uważa, że nawet 15 tys. studentów i prawie tysiąc doktorantów z Brazylii może podjąć naukę w Polsce do 2015 roku.
Rozpoczął działalność ogólnopolski portal www.znizkidlastudenta.pl, który umożliwi studentom korzystanie z oferowanych i dedykowanych im zniżek na standardowe zakupy oraz usługi. Strona internetowa będzie powiązana z aplikacją na urządzenia mobilne. Pomysłodawcą portalu jest Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych, a partnerem projektu program Santander Universidades, zarządzany w Polsce przez Bank Zachodni WBK.
Wśród tematów poruszonych podczas spotkania znalazła się m.in. kwestia poprawy jakości kształcenia na uczelniach wyższych. – Musimy zadbać o transparentny system informacji o kondycji uczelni – stwierdziła prof. Kolarska-Bobińska. – Przyszli studenci powinni wybierać takie uczelnie, które są w stanie zapewnić im odpowiednią jakość kształcenia. Decyzję ułatwi im strona internetowa, która powstanie do końca tego roku. Znajdą się na niej niezbędne informacje o szkołach publicznych i niepublicznych – zaznaczyła minister.
Miasta w Polsce powinny brać przykład z Opola, które po raz kolejny przyzna stypendia najlepszym i najaktywniejszym studentom uczącym się w szkołach wyższych w mieście. W ubiegłym roku odebrało je 58 osób. Miesięcznie wynosiły one od 630 do 1000 złotych.
Komisja Europejska po raz pierwszy opublikowała tablicę wyników mobilności UE. Porównane są na niej publiczne systemy zachęcające studentów do podjęcia studiów lub szkoleń za granicą. Najlepsze wyniki osiągają Niemcy, Belgia, Hiszpania, Francja i Włochy. Tablica wyników mobilności obejmuje wszystkie 28 państw członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię, Liechtenstein i Turcję. Dokument ten powstał w odpowiedzi na apel państw członkowskich o promowanie mobilności edukacyjnej młodych ludzi.
W obliczu niżu demograficznego ratunkiem dla niektórych szkół wyższych mogą okazać się studenci z zagranicy. Tylko jak ich skłonić, by do nas przyjeżdżali, skoro poziom polskich szkół wyższych odstaje od światowej i europejskiej czołówki?
Dwie studentki Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie otrzymały złoty i srebrny medal za najlepsze wyniki w Polsce na egzaminie potwierdzającym profesjonalną znajomość języka angielskiego London Chamber of Commerce and Industry (LCCI) oraz Pearson Test of English.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło trzecią już edycję konkursu Diamentowy Grant. Konkurs ma pomóc młodym badaczom w zrobieniu kariery naukowej.
Studenci z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zajęli pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie branżowym gier "Windows Phone 8 and Windows Store"! Ich gra "Freddy" okazała się najlepsza w kategorii Windows Store.
W czwartej edycji konkursu "Interstudent 2013" zostali wyłonieni najlepsi zagraniczni studenci uczący się w Polsce.
Jak niepełnosprawni studenci radzą sobie na rynku pracy? Jakie bariery napotykają na swojej drodze? Na te tematy rozmawiano podczas konferencji "Pełno(s)prawny student".
Ciekawe projekty, uznani eksperci w gronie sędziów, ekscytująca atmosfera to w skrócie podsumowanie ogólnopolskiego finału Global Student Entrepreneur Awards (GSEA), który odbył się 11 października w Centrum Przedsiębiorczości Smolna w Warszawie.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy 50 mln zł. na organizację staży i praktyk dla studentów w ogłoszonym konkursie dla uczelni. Dzięki programowi ma zostać m.in. zacieśniona współpraca uczelni z pracodawcami.
Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej (PSRP) wraz z Rzecznikiem Praw Studenta przygotowali Portal Praw Studenta. Dzięki inicjatywie żacy będą mogli zasięgnąć informacji związanych z umowami, stypendiami czy miejscami w akademiku.
Spółka PGE EJ 1 ogłosiła ogólnopolski konkurs dla studentów. Będzie on realizowany w ramach programu współpracy z uczelniami wyższymi "Atom dla Nauki".
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma w planach przeznaczenie 50 mln zł w konkursie dla uczelni na organizację staży dla studentów.
Od 1 października br. komplety książek akademickich w formie elektronicznej, niezbędnych do zaliczenia najpopularniejszych kierunków studiów, są dostępne na www.ibuk.pl, do wypożyczenia na miesiąc. Zupełnie online.
Fundacja MaMa wspólnie z Obywatelami Nauki zainaugurowała kampanię społeczną "MaMa na uczelni", której zadaniem jest ułatwienie łączenia roli matki i ojca ze studiowaniem oraz pracą naukową.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności