Studia - artykuły

tag
W ostatnim czasie Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w ważnych sprawach dotyczących praw studentów. Jedną z nich była rekrutacja przeprowadzona przez Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu, w wyniku której przez kilkanaście godzin młodzi ludzie stali w kolejce, by złożyć dokumenty na uczelni. Druga to skargi od studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu. Wskazali na liczne nieprawidłowości dotyczące funkcjonowania tej uczelni w zakresie organizowania samorządności studenckiej i kontaktów władz uczelni ze studentami.
Studenci Politechniki Łódzkiej z zespołu GUST pierwsi na największym międzynarodowym konkursie turbin wiatrowych w Europie. Small Wind Turbine Contest organizowany jest cyklicznie przez NHL University of Technology w Leeuwarden (Holandia).
Studenci Uniwersytetu Warszawskiego wywalczyli srebrny medal Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, plasując się w sumie na piątym miejscu. Brązowy medal zdobyli studenci Uniwersytetu Wrocławskiego. Wygrał zespół z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego.
Prace nad nowelizacją prawa dot. sfery szkolnictwa wyższego wchodzą w kolejną fazę. Rada Ministrów przyjęła 19 maja projekt ustawy deregulacyjnej, przygotowany w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ustawa ma obowiązywać od 1 października 2016 r. z wyjątkiem części przepisów dotyczących kwestii finansowych, które powinny wejść w życie 1 stycznia 2017 r.
Zespół SAE Aero Design Politechniki Warszawskiej zdobył aż 9 z 13 nagród podczas zawodów lotniczych, które odbyły się w dniach 22-24 kwietnia w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych.
Referat naukowy autorstwa Edyty Mikołajczak, studentki IV roku Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH, zwyciężył w konkursie SPE 2016 European Regional Student Paper Contest w kategorii prace studentów studiów I stopnia.
Studentki i absolwentki, które chcą skorzystać z pomocy mentorek z dziedziny nowych technologii czy nauk ścisłych, mogą zgłosić się do udziału w programie "Lean in STEM". Czekają w nim 22 mentorki - kobiety o wyjątkowych dokonaniach, które chcą dzielić się swoimi doświadczeniami. Udział w programie jest bezpłatny, a zgłoszenia można przesyłać do 22 kwietnia.
W Polsce w listopadzie ub. r. studiowało 1 mln 405 tys. osób. To o 64 tys. mniej niż rok wcześniej - wynika z opublikowanych w środę wstępnych danych GUS. Rośnie natomiast liczba studiujących w kraju cudzoziemców. Teraz to 57 tys. osób - o 11 tys. więcej niż rok temu.
Studenci Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zajęli pierwsze oraz trzecie miejsce w najbardziej prestiżowym światowym konkursie z obszaru finansów, CFA Research Challenge.
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie umożliwi swoim studentom i absolwentom udział w stażach w najważniejszej organizacji rynku lotniczego na świecie. Uczelnia zakwalifikowała się do programu organizowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz International Civil Aviation Organization.
Obowiązek weryfikowania prac dyplomowych przez systemy antyplagiatowe zwiększa rolę promotorów. To oni ostatecznie mogą ocenić, że praca jest plagiatem i skierować sprawę do komisji dyscyplinarnej - mówili w poniedziałek eksperci podczas Europejskiego Forum Antyplagiatowego.
Polscy studenci biorący udział w międzynarodowych zawodach i konkursach otrzymają wsparcie finansowe. Dzięki projektowi „Najlepsi z najlepszych!” wybitni młodzi naukowcy dostaną dofinansowanie na pokrycie kosztów swojego uczestnictwa w rywalizacji.
Edyta Mikołajczak, studentka z Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej zajęła III miejsce w konkursie „SPE 2015 International Student Paper Contest”, który został zorganizowany przez międzynarodową organizację inżynierską „Society of Petroleum Engineers”.
Publiczne i niepubliczne szkoły wyższe mogą ubiegać się o dofinansowanie staży dla swoich studentów. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs "Studiujesz? Praktykuj!", w którym uczelnie otrzymają łącznie 145 mln zł. Początek naboru 14 września.
Około 700 certyfikatów dyplomów oraz zaświadczeń ukończenia zajęć organizowanych w ramach BED wręczono studentom i absolwentom Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Bon Edukacji Dodatkowej (BED) to nowatorski projekt WSPiA. Dzięki niemu studenci jeszcze w czasie studiów mają możliwość bezpłatnego zdobycia dodatkowych specjalistycznych kwalifikacji.

Niższe koszty studiów dla cudzoziemców od nowego roku akademickiego i swoboda dla polskich uczelni w ustalaniu wysokości opłat – tymi dobrymi informacjami prof. Lena Kolarska-Bobińska podzieliła się podczas wizyty w Olsztynie.
Collegium Civitas, jako jedna z nielicznych uczelni na świecie prowadzi stały monitoring satysfakcji studentów. To działanie jest ściśle związane z misją uczelni, która oferuje edukację na najwyższym poziomie. Stałe badanie oczekiwań studentów jest niezbędnym elementem realizacji misji Collegium Civitas.
Polscy studenci po raz kolejny udowadniają, że polski design jest na najwyższym światowym poziomie. Dwoje naszych rodaków zakwalifikowało się właśnie do półfinału międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów – Electrolux Design Lab. Ich niezwykłe koncepcje będące odpowiedzią na temat Zdrowe i szczęśliwe dzieci, zaskakują pomysłowością oraz funkcjonalnością. Poznajcie Kitchen Wizard oraz Cleanspire – urządzenia przyszłości, które zadbają o rozwój i bezpieczeństwo najmłodszych domowników.
Od 22 czerwca do 22 lipca br. uczelnie wyższe będą mogły ubiegać się o wsparcie UE na zakup systemów antyplagiatowych i wprowadzanie zajęć podnoszących kompetencje studentów. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przewidziało na ten cel 350 mln zł - poinformowało MIR.
Lepsze przygotowanie absolwentów do wejścia na rynek pracy i wyposażenie ich w miękkie kompetencje, podniesienie jakości nauki i dydaktyki, wzmacnianie pozycji polskiego szkolnictwa wyższego na arenie międzynarodowej – oto „Uczelnie przyszłości”. Minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska ogłosiła założenia nowego programu MNiSW.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności