Czy mogę ubiegać się o alimenty?

Dział: alimenty

Nick: JeszczeStudentka:(
Pytanie:

Czy mogę ubiegać się o alimenty?

Jestem studentką studiów dziennych. Ponieważ jestem pełnoletnia i mama zapisała mi 4 hektary ziemi mój ojciec twierdzi, że nie musi mi pomagać w żaden sposób. Jestem właścicielką tej ziemi ale z tego tytułu nie mam żadnych dochodów. Ziemia ta jest w dzierżawie (w zamian za płacenie podatku gdyż na innych warunkach nikt jej nie chciał użytkować) więc ona faktycznie nie daje mi dochodu. Jedyny dochód jaki posiadam to stypendium socjalne w wysokości 290 zł miesięcznie (a opłata za akademik to 240 zł) Pomaga mi również mama (jej dochód to 600 zł miesięcznie).

Jestem w stanie utrzymać się sama w czasie wakacji natomiast w czasie roku akademickiego przy trybie i kierunku moich studiów jest to niemożliwe(mimo szczerych chęci wiem, że nie dam rady). Mieszkam w akademiku a do domu wracam tylko na weekendy. Właścicielem naszego domu jest mój brat(jest żonaty), który prowadzi gospodarstwo rolne. Dlatego też rachunki za prąd, wodę(telefon opłaca mam) są wysokie. Czy mój ojciec może przedstawić sądowi te rachunki(są one wystawione na niego) i powiedzieć że on je opłaca i w ten sposób (niby) mi pomaga? Czy w takiej sytuacji mam szanse na alimenty a jeśli tak to w jakiej wysokości (dochód ojca to 600 zł). Proszę o pomoc:(
Uczelnia: Politechnika Radomska
Wydział: Elektrotechnika

Może Pani ubiegać się o przyznanie alimentów. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. (Art. 133. § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Alimenty przysługują tak długo jak długo dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, więc w szczególności w sytuacji, gdy dziecko nadal się uczy. Brane pod uwagę są przy tym faktyczne dochody, które jest Pani w stanie uzyskać z tytułu bycia właścicielką gruntu, a nie sam fakt własności.

Jeśli ojciec faktycznie nie opłaca rachunków wystawionych na jego nazwisko, nie będzie mógł skutecznie powoływać się na to przed sądem. Warto zadbać o to, aby miała Pani świadków, którzy w razie potrzeby potwierdzą przed sądem, że to Pani sama opłaca rachunki.

Pozew o alimenty zwolniony jest z kosztów sądowych, wnosi się go do sądu właściwego dla Pani miejsca zamieszkania albo dla miejsca zamieszkania Pani ojca (jest to tzw. właściwość miejscowa przemienna). Zanim złoży Pani pozew, warto zwrócić się do ojca z pismem zawierającym opis Pani sytuacji finansowej, oświadczenie że nie jest Pani w stanie utrzymać się samodzielnie i z oficjalnym wezwaniem do dobrowolnego wypłacania alimentów w określonej wysokości pod rygorem wystąpienia na drogę sądową (należy zrobić to w prostych, jasnych słowach, pismo należy wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru). W pozwie przeciwko Pani ojcu, skierowanym do sadu, powinna Pani udowodnić, że alimenty w określonej wysokości są niezbędne, aby mogła Pani się utrzymać (należy przedstawić pełne wyliczenie kosztów utrzymania).

Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Wysokość należnych miesięcznych alimentów można spróbować obliczyć odejmując od niezbędnych kosztów miesięcznego utrzymania wszelkie uzyskiwane przez Panią dochody. Pod uwagę należy oczywiści brać również sytuację finansową ojca. Pozew (w dwóch egzemplarzach) złożyć można w biurze podawczym w sądzie lub wysłać go do sądu listem poleconym. Przy formułowaniu pozwu i w toku sprawy nieodzowne może stać się skorzystanie z pomocy radcy prawnego lub adwokata (sąd ukształtuje wysokość alimentów na długi okres czasu, wiec należy rozważyć skorzystanie z fachowej pomocy).

Więcej informacji o obowiązku alimentacyjnym a także wzór pozwu o alimenty można uzyskać na stronach organizacji pozarządowych zajmujących się prawami kobiet, np. na stronie http://free.ngo.pl/samodzielne-matki/alimenty-FAQ.html . Warto również zapoznać się z opracowaniem dotyczącym obowiązku alimentacyjnego dostępnym na stronach internetowych Rzecznika Praw Obywatelskich http://www.brpo.gov.pl/index.php?poz=220&id=48 . (31-09-2005)

Na pytanie odpowiedział Karol Lasocki, prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke.
 
 

Polityka Prywatności