Nick: Iza
Pytanie:
Pracowałam w sezonowo w Wielkiej Brytanii w 2004 i 2005. Nie potrącano mi tam podatku gdyż wypełniłam deklarację studencką zapewniającą, że jest to tylko praca sezonowa i na pewno nie przekroczę kwoty wolnej od podatku. Czy w takim przypadku muszę zapłacić podatek w Polsce od całego uzyskanego dochodu w Wielkiej Brytanii, gdy nie potrącano mi tam podatku? Jak fiskus może dowiedzieć się o moich dochodach za granicą skoro nie uzyskuję dochodów w Polsce? Co mi grozi za niezłożenie deklaracji o uzyskanych dochodach za granicą?
Uczelnia: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Wydział: Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania
Niestety, podatek, co do zasady, trzeba w takiej sytuacji zapłacić w Polsce, choć jest to rozwiązanie bardzo niesprawiedliwe. Podczas gdy wielokrotnie w Wielkiej Brytanii nie zapłacimy podatku (kwota wolna od podatku wynosi tam obecnie 5035GBP), po powrocie do Polski będziemy musieli dopłacić polskiemu urzędowi skarbowemu (kwota wolna od podatku w Polsce to jedynie 2789 zł…). Istnieje jednak częściowe rozwiązanie tego problemu dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii sezonowo. Zgodnie z art., 21 ust. 1 p. 20 ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolniona od podatku jest część dochodów osób przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju (określonej w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, z późniejszymi zmianami), za każdy dzień, w którym była wykonywana praca. Zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet. Wysokość diety dla Wielkiej Brytanii wynosi 32GBP dziennie. Z powyższego wynika, ze dochód z pracy sezonowej do wysokości 30 * 32GBP = 960GBP rocznie jest zwolniony od podatku. Nie trzeba go wykazywać w deklaracji podatkowej.
Za niewykazanie w deklaracji podatkowej dochodów uzyskiwanych za granicą (tych, które zgodnie z prawem podatnik musi zadeklarować) grożą sankcje karno-skarbowe (z reguły wysokie grzywny). Odrębną kwestię stanowi to, czy urząd skarbowy będzie w stanie uzyskać informacje o dochodach studenta pracującego w Wielkiej Brytanii. Aby do tego doszło, polski urząd skarbowy musiałby wystosować do swojego brytyjskiego odpowiednika imienne zapytanie dotyczące wysokości dochodów uzyskanych z pracy na Wyspach.
Osoby wybierające się do Wielkiej Brytanii na stałe i przenoszące tam ośrodek swoich interesów życiowych powinny złożyć odpowiednie oświadczenie tego dotyczące w swoim urzędzie skarbowym w Polsce. Będą wówczas rozliczać się i płacić podatki jedynie w Wielkiej Brytanii. (13-03-2006)
Na pytanie odpowiedział Karol Lasocki, prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke.