Nick: kasia
Mam małoletnią córkę, na którą mam zasądzone alimenty. Właśnie dostałam rozwód i chcę powrócić do
nazwiska panieńskiego czy mogę również córce nadać moje panieńskie nazwisko? Czy będzie to miało jakikolwiek wpływ na alimennty?
uczelnia: Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości w Chorzowie
W ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wcześniej wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa (Art. 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Zgodnie z dyspozycją tego przepisu może Pani więc powrócić do swojego nazwiska panieńskiego.
Jeżeli zmiana nazwiska dotyczy tylko jednego z rodziców (a tak jest w Pani przypadku), rozciągnięcie jej na małoletnie dziecko wymaga zgody drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany, albo jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Gdy dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również jego zgoda. W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do władzy opiekuńczej (sądu opiekuńczego).
Sąd wydaje odpowiednie postanowienie w tym zakresie, zezwalające (lub nie) na zmianę nazwiska dziecka, po rozważeniu wszystkich argumentów za i przeciw (patrz Art. 5 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk, z późniejszymi zmianami). Istnieje orzecznictwo sądowe, zgodnie z którym sytuacja, w której po orzeczeniu rozwodu rodziców, dziecko pozostało przy matce, której powierzone zostało wykonywanie nad nim władzy rodzicielskiej, i która używa nazwiska panieńskiego, uzasadnia zmianę nazwiska małoletniego dziecka wychowującego się w jednej rodzinie. Wskazują na to względy natury wychowawczej (tak wyrok NSA w Poznaniu z dnia 15 kwietnia 1982 r. wyrok SA/Po 699/81 publ. ONSA 1982/1/34). Zmiana nazwiska rozwiedzionego małżonka ani dziecka nie mają żadnego wpływu na obowiązek alimentacyjny. (08-01-2007).
Na pytanie odpowiedział Karol Lasocki, prawnik kancelarii Chadbourne @ Parke.