Dzięki GFPS-Polska i niemieckiej organizacji partnerskiej, GFPS e.V., od ponad 20 lat polskim studentom przyznawane są stypendia naukowe w wybranych ośrodkach uniwersyteckich Niemiec. Także studenci niemieccy przyjeżdżają do Polski na semestralne pobyty - studia na polskich uczelniach lub intensywne kursy języka polskiego.
Od 1995 roku GFPS-Polska wraz GFPS e.V. organizuje
miesięczne polsko-niemieckie kursy, częściowo oparte o tandemową metodę nauki języka. Przez GFPS organizowane są także seminaria naukowe-kulturalne, otwarte również dla osób spoza stowarzyszenia. GFPS wspiera także działania
o charakterze lokalnym, poprzez istniejące w największych ośrodkach uczelnianych grupy lokalne.
Głównym punktem oferty stypendialnej są stypendia semestralne dla polskich studentów i doktorantów, przyznawane wspólnie przez GFPS-Polska i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Stypendium wynosi 295 euro miesięcznie + dodatek na zakup książek w wysokości 25 euro. Obejmuje także ubezpieczenie lekarskie, czynsz i udział w dwóch czterodniowych seminariach - integracyjnym na początku semestru i seminarium podsumowującym. W nowym miejscu studiów stypendysta może liczyć na pomoc i wsparcie członków GFPS. O stypendium mogą ubiegać się studenci III roku studiów licencjackich; III, IV i V roku studiów magisterskich; studenci magisterskich studiów uzupełniających, którzy nie ukończyli 30 roku życia, oraz asystenci i słuchacze studium doktoranckiego, których wiek w chwili składania wniosku nie przekracza 32 lat. Stypendium przeznaczone jest dla osób wyróżniających się wynikami w nauce, zainteresowaniami oraz ciekawym projektem naukowym, popartym pasją badawczą. Od kandydatów oczekuje się dobrej znajomości języka niemieckiego w mowie i piśmie, a także gotowości do aktywnego włączenia się w życie naukowe, kulturalne i towarzyskie wspólnoty akademickiej podczas studiów w Niemczech. Najbliższy termin składania wniosków - na semestr zimowy roku akademickiego 2006/07 – upływa 31 marca bieżącego roku.
GFPS-Polska wraz z GFPS e.V. organizuje także wspomniany już wyżej polsko-niemiecki wakacyjny kurs tandemowy, jak również umożliwia polskim studentom udział w letnich kursach języka niemieckiego na Uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim. Obie te oferty przeznaczone są dla studentów młodszych lat studiów (I-III), z wyjątkiem studentów germanistyki, lingwistyki stosowanej z językiem niemieckim i kolegiów języka niemieckiego. Wymagana jest co najmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego. GFPS pokrywa większość kosztów związanych z kursami. Termin składania wniosków upływa 31 marca.
Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie Stowarzyszenia: www.gfps.pl.