Do 10 lipca trwała rejestracja kandydatów i kandydatek na studia I stopnia i jednolite magisterskie w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wyniki pierwszej tury rejestracji potwierdzają, że UMCS niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Chęć podjęcia kształcenia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia oraz jednolitych magisterskich zadeklarowało do tej pory blisko 17,5 tysiąca osób. To wynik znacznie lepszy od ubiegłorocznego (w ub. roku było 16 tys. rejestracji), co jest dla naszej uczelni pozytywnym i satysfakcjonującym sygnałem.
Tak duże zainteresowanie kształceniem na naszym uniwersytecie świadczy o zaufaniu, jakim obdarzany jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Liczymy, że zainteresowanie to przełoży się na wysoką liczbę osób, które w najbliższych dniach sfinalizują proces rekrutacji, składając dokumenty i wybierając UMCS jako miejsce dalszego kształcenia.
Warto dodać, że w pierwszej turze rejestracji na studia w UMCS chęć kształcenia na naszym Uniwersytecie zadeklarowało ponad 2000 kandydatek i kandydatów z zagranicy. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy oraz innych państw Europy Wschodniej, a także krajów afrykańskich i azjatyckich.
W zbliżającym się roku akademickim UMCS przygotował dla zainteresowanych niemal 7 500 miejsc (w tym na studiach stacjonarnych – ok. 6 500). Jak co roku oferujemy bogatą i zróżnicowaną ofertę kształcenia. Obejmuje ona zarówno sprawdzone i cenione od lat kierunki, takie jak prawo, psychologia, finanse i rachunkowość, anglistykę czy zarządzanie, jak i nowe propozycje. Młodzież może wybierać spośród 100 kierunków oraz ok. 300 specjalności.
Pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce w czołówce znalazły się następujące kierunki studiów stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich:
1. Psychologia: 13,86 os. / miejsce
2. Kryminologia: 13,33 os. / miejsce
3. Anglistyka: 8 os. / miejsce
4. Zarządzanie: 7,46 os. / miejsce
5. Lingwistyka stosowana, spec. angielski z portugalskim: 7,4 os. / miejsce
6. Lingwistyka stosowana, spec. angielski z hiszpańskim: 7,35 os. / miejsce
7. Dziennikarstwo i komunikacja społeczna: 6,67 os. / miejsce
8. Pedagogika: 6,48 os. / miejsce
9. Malarstwo: 6,1 os. / miejsce
10. Administracja i zarządzanie publiczne: 6 os. / miejsce
Największą popularnością – biorąc pod uwagę liczbę rejestracji – cieszyły się z kolei:
1. Psychologia: 1788 rejestracji
2. Prawo: 1375
3. Kryminologia: 907
4. Anglistyka: 800
5. Finanse i rachunkowość: 778
6. Zarządzanie: 702
7. Ekonomia: 607
8. Logistyka: 550<
9. Dziennikarstwo i komunikacja społeczna: 414
10. Produkcja medialna: 412
Ważne daty:
16 lipca – ogłosimy wyniki rekrutacji
18–21, 22 lipca – to czas na dostarczanie dokumentów przez zakwalifikowane osoby
23 lipca – ogłosimy kolejną listę osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca
24-25 – dokumenty będą mogły dostarczać osoby zakwalifikowane z drugiej listy
Przypominamy również, że właściwa rekrutacja na większość kierunków stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia na UMCS tradycyjnie zakończy się we wrześniu. Wtedy też odbędzie się rekrutacja dodatkowa na zwolnione miejsca na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich.
Szczegółowe informacje oraz harmonogram dostępne są na stronie www.irk.umcs.pl
* Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jest jedynym publicznym uniwersytetem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie, którego patronką jest kobieta. Podwójna noblistka w plebiscycie magazynu „BBC History” została uznana za najbardziej wpływową kobietę w historii, co dla uczelni jej imienia jest wyzwaniem i zobowiązaniem.
Jako uczelnia kompletna stwarzamy naszym studentom coraz lepsze warunki do wszechstronnego rozwoju, aby mogli wykorzystywać w pełni swój potencjał zarówno na polu naukowym, jak i kulturalnym i sportowym. UMCS charakteryzuje prostudenckie podejście, ważna jest dla nas dobra współpraca i bliskie relacje. Każdy młody człowiek może liczyć na kompetentnych i przyjaznych pracowników na wydziałach, a także wsparcie instytucjonalne, psychologiczne czy materialne w postaci licznych stypendiów.
Dostępny UMCS to nie puste hasło – realizujemy rozwiązania architektoniczne i podejmujemy liczne działania skierowane do osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Dostępność uczelni przejawia się również w atrakcyjnej lokalizacji kampusu akademickiego i łatwym dojeździe, a także niższych kosztach utrzymania w Lublinie w porównaniu z większymi środkami miejskimi.
Uniwersytet stawia na umiędzynarodowienie, czego przejawem jest m.in. nasza aktywność w konsorcjum uniwersytetów europejskich ATHENA, regularna obecność w rankingach międzynarodowych, a także stałe poszerzanie anglojęzycznej oferty kształcenia. Studiuje u nas już blisko 1600 cudzoziemców z ponad 50 różnych krajów na świecie! Obecnie oferujemy 12 kierunków prowadzonych w języku obcym.
UMCS jako uczelnia odpowiedzialna społecznie angażuje się w różnorodne akcje charytatywne i dba o bezpieczeństwo członków społeczności akademickiej. Jesteśmy uniwersytetem otwartym i różnorodnym: światopoglądowo, kulturowo i naukowo. Trzymamy się akademickich standardów i wdrażamy ważne rozwiązania, dzięki którym każdy może czuć się u nas dobrze.