Jak wskazują obliczenia dziennikarzy Gazety Prawnej, badających wydatki studentów, miesięczne minimum, jakie student potrzebuje aby się utrzymać w obcym mieście, to 1000 zł. Kwota ta może być większa, jeśli student będzie uczył się w dużym mieście, w którym koszty utrzymania są wyższe niż w mniejszych miejscowościach.
Warto pomyśleć zawczasu, jak chcemy pomóc dziecku w pierwszych latach dorosłego życia, nie nadwyrężając przy tym naszego domowego budżetu, na przykład w momencie rozpoczęcia studiów. Rozpoczęcie nauki w innym mieście często wiąże się z poważnymi kosztami, których być może nie będziemy w stanie sfinansować nawet częściowo. Dobrze byłoby przynajmniej zapewnić dzieciom dodatkowe środki na start, które będą mogły wykorzystać rozpoczynając samodzielne życie.
Gdy na świecie pojawia się nasze dziecko, kwestię przyszłych wydatków związanych z utrzymaniem i wykształceniem naszych dzieci przeważnie odkładamy na później. Tyle jest przecież bieżących wydatków, które trzeba ponieść, zwłaszcza gdy nasza pociecha wyrusza pierwszy raz do szkoły. Wydatki na studia nie są jedynymi, jakie trzeba sfinansować w momencie rozpoczęcia przez nasze dzieci dorosłego życia. Mile widziana będzie na pewno także nasze pomoc w kupnie mieszkania czy samochodu.
Jak zabezpieczyć się na przyszłość i zapewnić sobie do dyspozycji odpowiednie środki, które będą mogły być wykorzystane akurat w momencie osiągnięcia przez nasze dziecko wieku 18-25 lat? Można oczywiście odkładać regularnie określoną sumę pieniędzy. Ale znając życie, zawsze znajdą się pilniejsze niespodziewane wydatki, które nie pozwolą nam zgromadzić oczekiwanych środków.
Najlepszym rozwiązaniem wydają się być ubezpieczeniowe polisy posagowe. Ich nazwa nieprzypadkowo nawiązuje do posagu. Są one konstruowane w ten sposób, by w momencie osiągnięcia przez nasze dziecko określonego wieku, zwykle zawierającego się między 18 a 25 rokiem życia, otrzymywało ono od towarzystwa ubezpieczeniowego określoną kwotę pieniędzy.
Zawierając tego typu umowę sami określamy, jaka to ma być kwota, a także ile będziemy płacić za nią składki i z jaką częstotliwością. Opłat można dokonywać miesięcznie, kwartalnie, półrocznie i rocznie. Można także dokonywać wpłaty jednorazowo. Taka umowa ubezpieczenia nie dość, że zapewnia bezpieczeństwo powierzonych środków, to zapewnia systematyczność oszczędzania. Suma wypłacana na koniec okresu, jeśli tego chcemy, jest co roku odpowiednio podwyższana, aby zabezpieczyć wysokość przyszłej wypłaty przed negatywnym wpływem inflacji.
Dobrym przykładem takiej polisy jest polisa posagowa PZU Życie SA „Uśmiech Dziecka”, która spełnia wszystkie opisane warunki. Dodatkowo możemy rozważyć ubezpieczenia dodatkowe, które zapewnią ochronę ubezpieczeniową na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych, zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo naszej rodzinie.
Anna
Kwiatkowska
PZU Życie
SA