Znajdź nas na    

Wolontariusze zmieniają świat na plus!

Wolontariat staje się coraz popularniejszym sposobem na wzbogacenie swojego CV. Podczas studiów jest to często jeden z wariantów zaliczenia obowiązkowych praktyk.

To także możliwość włączenia się w budowanie społeczeństwa obywatelskiego oraz sposób na dobre samopoczucie. Satysfakcja wynikająca z niesienia pomocy stanowi wielką nagrodą za włożony trud.

Na tym tle wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) prezentują się wyjątkowo. Ponad sześćset osób regularnie wspiera organizację w działaniach terenowych i przy pracach biurowych. Czym w takim razie różnią się wolontariusze OTOP od czterech milionów Polaków zaangażowanych w społeczne prace?

Na pewno łączy ich pasja i miłość do przyrody – przekonanie o konieczności jej ochrony. Beata Kojtek, studentka Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warszawskiego z radością opowiada o pracach wolontariackich: wolontariat w OTOP daje mi przede wszystkim możliwość czynnego działania na rzecz ochrony przyrody, dzięki temu można grupowo zadziałać, co w pojedynkę byłoby niewykonalne. Na pytanie o zadania, które wykonuje w ramach wolontariatu, odpowiada obszerną wyliczanką: oprowadzanie wycieczek podczas Europejskich Dni Ptaków, udział w monitoringu wodniczki w rezerwacie Karsiborska Kępa. Beata pomagała także przy oczyszczaniu brzegów Wisły w okolicach Torunia, gdzie w 2007 roku doszło do wycieku pękniętego rurociągu. Poza tym zajmuje się działalnością edukacyjną, bierze udział w debatach i jest zapraszana do szkół jako specjalistka od ochrony przyrody. To spore doświadczenie jak na studentkę, która swoją przyszłość zawodową łączy z kierunkiem studiów.

Jednak przede wszystkim ceni sobie fascynujące znajomości. Ma szansę na kontakt z naukowcami, ornitologami i przyrodnikami, ale także ze studentami z całej Europy. Ciekawym doświadczeniem było dla mnie poznanie w zeszłym roku Susan, wolontariuszki z Niemiec, która przyjechała do Polski na monitoring wodniczki, a w tym w ramach tego samego projektu poznałam Petera z Anglii. Mogłam się od nich dowiedzieć jak w ich krajach wygląda ochrona ptaków, porównać z sytuacjami w naszym kraju. Najbardziej miłe są momenty, gdy widać, że działalność wolontariuszy i pracowników OTOP przynosi jakieś efekty, a to, co robimy ma sens – wspomina Beata.

W obliczu zagrożenia wyginięcia wielu gatunków trzeba zakasać rękawy: obecnie ponad tysiąc dwieście gatunków ptaków występujących na świecie jest zagrożona wyginięciem, a prawie dwieście z nich może zniknąć z planety w najbliższej przyszłości. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za ten stan jest degradacja ptasich siedlisk – mówi Tomasz Wilk, Koordynator d.s ostoi ptaków. Dlatego też w OTOP zawsze znajdzie się zajęcie dla studentów, zwłaszcza latem - wielką popularnością cieszą się letnie obozy w rezerwatach Beka i Karsiborska Kępa.

Antek Marczewski, student biologii Uniwersytetu Warszawskiego, zapisał się do OTOP  trzynaście lat temu. W tym roku po raz pierwszy przygotował obóz letni dla zagranicznych wolontariuszy. Zapytany o najciekawszą sytuację, która przydarzyła się podczas prac wolontariackich, odpowiada bez namysłu: Chyba najciekawsza przygoda związana jest z pracą w ramach Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych. Powierzchnia, którą kontroluję, znajduje się na Podlasiu. Kiedy pierwszy raz tam jechałem, postanowiłem przenocować w pobliskiej szkole, w śpiworze i na karimacie. Po przyjeździe nie dość, że dyrektor szkoły nie chciał ode mnie pieniędzy za nocleg, to w dodatku zostałem przyjęty niemal po królewsku przez rodzinę nauczycieli mieszkającą w tym budynku, w którym mieści się szkoła. Od tamtej chwili minęły dwa lata i co roku cieszę się nie tylko z powodu ptaków, ale przede wszystkim ze spotkania z tymi niezwykle sympatycznymi i ciepłymi ludźmi.

Elżbieta Stepnowska, koordynatorka projektu finansowanego przez Unię Europejską „Wolontariat w OTOP – zmieniaj świat na plus!”, zachęca studentów do włączenia się w prace mające na celu ochronę przyrody. Na pytanie o wymogi dotyczące kompetencji wolontariuszy odpowiada z uśmiechem: Nie bójcie się - nie do wszystkich prac wymagana jest fachowa wiedza ornitologiczna. Wolontariat daje wam szansę nauki w praktyce i zaliczenia stażu studenckiego. Zajrzyjcie na naszą stronę internetową www.otop.org.pl, gdzie znajdują się kontakty do poszczególnych koordynatorów. Szukamy też osób kreatywnych, którzy mają pomysł na akcję na swoim terenie – wówczas, jeśli zaakceptujemy koncepcję, zapewnimy wsparcie. Zmieniajcie z nami świat na plus!


ostatnia aktualizacja: 2008-09-29
« powrót
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności