Tłumy dziewczyn zdobywały 23 kwietnia 14 najlepszych politechnik w całej Polsce. Drugi Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn okazał się wielkim sukcesem, który za kilka tygodni z pewnością przełoży się na większą liczbę kandydatek na studia techniczne - uważa Anna Wdowińska-Sawicka z Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", współorganizatora akcji.
Oswojeniu się z atmosferą uczelni technicznej służyły warsztaty, spotkania z aktualnymi studentkami oraz wykładowcami-kobietami, zwiedzanie laboratoriów, pokazy najnowocześniejszych urządzeń technicznych. Dziewczyny mogły osobiście przekonać się, że "nie taka politechnika straszna", a ukończenie kierunku technicznego zdecydowanie zwiększa szanse na rynku pracy i daje perspektywę atrakcyjnego zatrudnienia.
Z okazji Dnia Otwartego, Politechnikę Gdańską odwiedziła jedna z patronek akcji, minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. "Jestem przekonana, że wiele z was ma w sobie potencjał, by zostać dobrymi inżynierami - powiedziała minister. - Akcja +Dziewczyny na politechniki+ jest ze wszech miar pożyteczna, byście mogły przekonać się, że powinniście przyjść na studia politechniczne nie tylko w poszukiwaniu przystojnych mężów, ale również dlatego, że po takiej uczelni macie większą szansę na ciekawą i dobrze płatną pracę. Okazuje się, że jeżeli kobiety podejmują już studia na uczelni technicznej, to często są lepszymi studentami niż ich koledzy. Co ciekawe, z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że kobiet doktorów i doktorów habilitowanych jest więcej w naukach ścisłych niż naukach humanistycznych. Zachęcam więc serdecznie do podjęcia takiej decyzji".
W całej Polsce w Dniu Otwartym Tylko Dla Dziewczyn wzięło udział około 6 tysięcy uczestniczek, głównie tegorocznych maturzystek. To cieszy, gdyż, jak przypomina Anna Wdowińska-Sawicka, już w ubiegłym roku akcja spowodowała wzrost liczby kandydatek-kobiet na uczelniach, które brały w niej udział. "Z pewnością zatem po tegorocznym Dniu Otwartym odsetek dziewczyn, które odważą się przekroczyć +wysokie progi+ politechnik znacząco wzrośnie" - dodaje specjalistka.
Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", która wspólnie z Konferencją Rektorów Uczelni Technicznych zainicjowała akcję w skali całego kraju twierdzi, że takie przedsięwzięcia są konieczne. "W wielu krajach - Niemczech, Austrii, Stanach Zjednoczonych - z powodzeniem organizowane są one od wielu lat. Najważniejsza jest informacja idąca w świat, nawet do tych dziewcząt, które nigdy o politechnice, jako miejscu nauki, nie pomyślałyby" - podkreśla Siwiński.
"A jeśli nadal akcja rekrutacyjna dla dziewcząt będzie na Politechnice Gdańskiej przebiegała tak sprawnie, to niedługo potrzebna będzie nam inicjatywa: Chłopaki na politechniki!" - żartuje.
W tegorocznej akcji wzięły udział: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Białostocka, Politechnika Częstochowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Koszalińska, Politechnika Krakowska, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Śląska, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. (PAP)