Znajdź nas na    

Nowy kierunek studiów: Przesiedlenia - Totalitaryzm - Zagłada

Studia magisterskie "Przesiedlenia - Totalitaryzm - Zagłada" organizują wspólnie Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. To pierwsza tego typu specjalizacja na polskich uczelniach - poinformował we wtorek Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum.

"Tematyka studiów, których rozpoczęcie planowane jest w październiku, skoncentrowana jest głównie na historii XX wieku, jako wieku szczególnie naznaczonego tragedią ludobójstwa i II wojny światowej" - powiedział Sawicki.

W programie studiów tematyka holokaustu prezentowana jest w szerokiej perspektywie historycznej. Głównym zagadnieniem jest problematyka Auschwitz jako miejsca masowej zagłady Żydów oraz męczeństwa Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz innych narodów i grup społecznych.

Sawicki podkreślił, że poza kwestiami historycznymi omawiane będą problemy natury moralnej, socjologicznej i pedagogicznej związane z holokaustem. "Studia gruntownie przygotowują do pracy w miejscach pamięci, placówkach muzealnych oraz ośrodkach edukacyjnych zajmujących się badaniem i popularyzowaniem wiedzy na temat II wojny światowej oraz upamiętnianiem Auschwitz i holokaustu" - wyjaśnił.

Dwuletnie studia prowadzone będą w trybie niestacjonarnym. Propozycja jest adresowana do absolwentów studiów I stopnia z dyplomem licencjata kierunków humanistycznych lub pedagogicznych. Nabór na studia prowadzi Instytut Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, tel. (0-12)662-61-82, e-mail ihap@ap.krakow.pl

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć podobozów. W obozie Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich oraz więźniów innych narodowości. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-05-05
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności