Znajdź nas na    

Ambasador Zrównoważonego Rozwoju wyniki

Anna Paziewska, absolwentka Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warszawskiego została laureatką Grand Prix tegorocznej edycji konkursu Ambasador Zrównoważonego Rozwoju.

Za swoją pracę otrzymała nagrodę w wysokości 5 000 PLN oraz wyjazd na tygodniowe warsztaty w laboratoriach firmy Bayer w Leverkusen. Na konkurs organizowany corocznie przez firmę Bayer oraz Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej wpłynęło 45 prac magisterskich poświęconych problematyce szeroko pojętej ochrony środowiska. Zdaniem Jury złożonym z wybitnych specjalistów poziom konkursu jest każdego roku coraz wyższy. Wszystkie nagrodzone prace mogą być realizowane jako dojrzałe projekty badawcze.

Nagrodzona praca pt. „Środowiskowe uwarunkowania inwazji Cryptosporidium parvum w północnowschodniej Polsce” to projekt o dużym znaczeniu praktycznym. Z punktu widzenia medycznego jest istotny w pediatrii – pasożyt ten atakuje bowiem oprócz zwierząt, szczególnie niemowlęta oraz dzieci, u których układ odpornościowy jest niedostatecznie rozwinięty. Wywołuje on chorobę układu pokarmowego zwaną kryptosporidiozą, która często kończy się śmiercią. Bardzo łatwo można zarazić się nią w wodzie np. podczas pływania lub przez kontakt z zakażonym zwierzęciem lub człowiekiem. Wskazując na Pojezierze Mazurskie, na którym została zaobserwowana inwazja tego pasożyta, praca może przyczynić się do jego zwalczania i zwiększenia bezpieczeństwa medycznego ludzi i zwierząt na tym terenie oraz zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się inwazji.
- Jako firma innowacyjna wspieramy młodych absolwentów wyższych uczelni, których twórcze prace magisterskie podejmują ważne problemy związane z egzystencją człowieka. Doceniamy ich wiedzę i pasję, która naszym zdaniem stoi u podstaw wszystkich nowatorskich inicjatyw - powiedział  Burghardt Bruhn, Prezes Zarządu Bayer Sp. z o.o.

Jury przyznało jeszcze dwie nagrody główne w wysokości 3 000 PLN każda oraz udział w warsztatach w Leverkusen. Otrzymali je: 
Monika Kasprzak absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie za pracę pt. „Organizacja genomu i własności kompetencyjne szczepów Rhizobium leguminosarum bv. Trifolii izolowanych z koniczyny rosnącej na glebie uprawnej”. Wyselekcjonowane i opisane w pracy szczepy mogą być materiałem wyjściowym do opracowania technologii produkcji szczepionek bakteryjnych przeznaczonych dla wspomagania wzrostu i rozwoju roślin motylkowych. Rośliny motylkowe mają ogromne znaczenie w rolnictwie ponieważ stanowią pożywienie dla ludzi (groch, fasola, soja) i zwierząt (wyka, koniczyna, lucerna).
Anna Cieślak z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej za pracę „Badania mikrobilogicznych ogniw paliwowych“. Mikrobiologiczne ogniwa paliwowe przekształcają energię chemiczną bezpośrednio w energie elektryczną. Badania nad nimi są ciągle we wstępnej fazie. Obecnie pracuje się na praktycznym zastosowaniem ogniw paliwowych w energetyce jako systemów zasilania awaryjnego, dostarczania energii 2 mld ludzi pozbawionych dostępu do stałych sieci energetycznych,  w urządzeniach mobilnych, czy samochodach na wodór.

W tym roku Jury przyznało dodatkowo wyróżnienie Beacie Hryc-Jusik, absolwentce Ochrony Środowiska Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu, za pracę „Zróżnicowanie makrolitów w wybranych typach rzek Polski w aspekcie ich wykorzystania w metodach bioindykacyjnych“. Obliczone w pracy wskaźniki posłużyły do oceny stanu ekologicznego rzek nizinnych w Polsce w rozumieniu Ramowej Dyrektywy Wodnej UE.
Autorka pracy weźmie udział w warsztatach w Leverkusen.

Wszyscy laureaci wzięli również udział w debacie Eko-Forum, która towarzyszy wręczeniu nagród. W tym roku tematem debaty był wpływ człowieka na zmiany klimatyczne.

Konkurs Ambasador Zrównoważonego Rozwoju oraz Eko-Forum są częścią proekologicznych działań firmy Bayer. Bayer jako firma innowacyjna i odpowiedzialna od wielu lat promuje działania wpływające na rozwój wiedzy nt. zrównoważonego rozwoju.


« powrót
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności