W dniu 25 listopada br. w EMPiKU w Warszawie, odbył się Finału VIII Mistrzostw Polski w Szybkim Czytaniu.
Tekst przygotowany przez dr Annę Cegiełę z Instytutu Języka Polskiego, pt. LIST, liczący 1482 słów, Marek Skomorowski z Łodzi (22 lata student III roku Socjologii na Uniwersytecie Łódzkim), przeczytał najszybciej w tempie 16 497 słów na minutę i zrozumiał 55%.
Drugie miejsce zajął Radosław Pietroń z Warszawy (21 lat student I roku Fizyki i II roku Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim) w tempie 11 762 słów na minutę i zrozumiał 65% a trzecie miejsce zajęła Dorota Bartoszek z Katowic (16 letnia Gimnazjalistka) z wynikiem 9 613 słów na minutę i zrozumiała 60%.
Dotychczasowy rekord polski i świata wynoszący 46 482 słowa na minutę nie został pobity.
Jury w składzie:
prof. Stanisław Dubisz – przewodniczący jury, dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego,
dr Anna Cegieła – autorka tekstów, Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego,
Jacek Kuśmierczyk – współorganizator, Kanclerz Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga,
Iwona Pańczakiewicz - przedstawiciel Sponsora nagrody finału firma SITA,
Krystyna Krystkiewicz – patron medialny COMMITMENT TO EUROPE ARTS & BUSINESS
Maciej Klimowicz – patron medialny, Redaktor polskiego portalu edukacyjnego Interkl@sa.pl
Włodzimierz Taboryski – współorganizator w Warszawie, Dyrektor 21 SLO im. J. Grotowskiego
Zadaniem 17 osób startujących w finale było jak najszybsze przeczytanie specjalnie przygotowanego tekstu zawierającego 1482 słów i odpowiedzenie na 20 pytań sprawdzających stopień zrozumienia przeczytanego tekstu. O zajętym miejscu decydowała efektywność czytania (Ec), obliczana jako iloczyn szybkości czytania wyrażonej w liczbie słów na minutę (SNM) i współczynnika rozumienia tekstu (WRT) wyrażonego w procentach i obliczanego każdorazowo na podstawie testu składającego się z pytań dotyczących przeczytanego tekstu.
Laureat pierwszego miejsca otrzymał nagrodę główną – notebook i odtwarzacz mp3 ufundowany przez Instytut Metod Edukacji IMPULS i urządzenie do nauki języków obcych SITA oraz nagrody książkowe ufundowane przez Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga i Warszawski EMPiK.
Laureaci miejsc od drugiego do trzeciego otrzymali odtwarzacze mp3, po dwie części kursu do nauki języka angielskiego i książki ufundowane (nagrody) przez: IME IMPULS, SITA, EMPiK, Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga i Fundacja Commitment To Europe arts & business.
W poprzednich edycjach Mistrzostw:
Pierwszą Mistrzynią Polski w Szybkim Czytaniu była studentka Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego Renata Doliwa z wynikiem 3 956 słów na minutę.
Drugą Mistrzynią Polski została Warszawianka Magdalena Krawczyk – studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na UW, uzyskując prędkość czytania 3 028 słów na minutę.
Trzecią Mistrzynią Polski była licealistka Karolina Faryś z Legnicy, która czytała 20 734 słów na minutę.
Czwartą Mistrzynią Polski i Świata została Kamila Kornet z Warszawy, która czytała z prędkością 46 482 słowa na minutę.
Piątą Mistrzynią Polski była Magdalena Gołden z Gdańska, która czytała 7 920 słów na minutę.
Szóstym Mistrzem został 15-letni Piotr Lorenc z Rudy Śląskiej, który czytał z prędkością 8 732 słów na minutę.
Siódmym Mistrzem był Dariusz Konarzewski lat 24, Absolwent Wyższej Szkoły Handlu i Prawa, czytał z prędkością 29 205 słów na minutę.
Organizatorzy Mistrzostw planują zorganizować w przyszłym roku Pierwsze Mistrzostwa Europy w Szybkim Czytaniu w Warszawie.
Więcej informacji udzieli z przyjemnością Robert Buszta, dyrektor Akademii Szybkiego Czytania
0-602-210-918 lub robert@impuls.com.pl
* Organizator Mistrzostw:
Instytut Metod Edukacji IMPULS - założyciel Polskiej Izby Firm Szkoleniowych. Założony został w 1991 roku przez Roberta Busztę i Jerzego Kozińskiego, uczniów światowego autorytetu w dziedzinie metod pracy umysłowej Tony’ego Buzan’a. Stworzony przez Buzana najbardziej popularny program edukacyjny na świecie „Use Your Head” został dostosowany do warunków polskich pod nazwą Rusz Głową i zdobył w kraju blisko 200 000 adeptów. W jego skład wchodzą cztery bloki tematyczne: technika notowania - Mind Map, również w wersji elektonicznej MindManager 2002 Entenprise Edition, reguły i techniki zapamiętywania, techniki szybkiego czytania, organiczna technika studiowania informacji. W ramach Instytutu od 1996 roku działa jedyna w Polsce