W październiku 2009 r. upływa 10 lat od powołania Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, utworzonej przez Oddział Regionalny Towarzystwa Wiedzy Powszechnej we Wrocławiu.
Instytut był i jest miejscem pracy dużej grupy pracowników naukowych, którzy na zawsze pozostawili w nim cząstkę siebie.
W ostatnich 10 latach obok studiów I stopnia (licencjackich) zostały uruchomione studia II stopnia (magisterskie) na kierunku Stosunki międzynarodowe. Instytut od 2007 r., jako pierwszy i do niedawna jedyny na Dolnym Śląsku, prowadzi studia na nowym kierunku Bezpieczeństwo narodowe.
Wszystkim osobom z grona byłych i obecnych pracowników oraz współpracowników należą się podziękowania za to, że stworzyli prężne środowisko naukowe i dydaktyczne.
Instytut realizuje swoją misję w wielu wymiarach: wydaje „Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego”, zarządza pracami Centrum Badań nad Bezpieczeństwem, prowadzi Dolnośląską Akademię Ratownictwa, jest siedzibą Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, organizuje konferencje i seminaria naukowe z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych oraz szeroko pojmowanego bezpieczeństwa.
Przy Instytucie funkcjonuje Dolnośląski Punkt Informacji Europejskiej „Europa Direct”.
Pierwsza dekada działalności naukowo-dydaktycznej Instytutu zostanie podsumowana wydaniem jubileuszowej publikacji pod tytułem Europa i świat – 20 lat po upadku Muru Berlińskiego, w której pragniemy zamieścić artykuły pracowników naukowych, związanych w ostatnich latach z naszym Instytutem.
dr Adam Sokołowski, Z-ca Dyrektora Insytutut Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych
3 wydziałach - Wydziale Nauk Pedagogicznych, Wydziale Nauk Społecznych i Dziennikarstwa i Wydziale Nauk Technicznych
12 kierunkach I stopnia (licencjackich i inżynierskich: pedagogika, pedagogika specjalna, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, stosunki międzynarodowe, praca socjalna, nauki o rodzinie, bezpieczeństwo narodowe, filozofia, kulturoznawstwo, antropologia kulturowa, geodezja i kartografia, nawigacja)
4 kierunkach II stopnia (magisterskich: pedagogika, pedagogika specjalna, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, stosunki międzynarodowe)