Piotr Tompalski - doktorant Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie - jest laureatem drugiej edycji konkursu stypendialnego Fundacji im. Anny Pasek, w którym nagradzani są najzdolniejsi doktoranci polskich jednostek naukowych.
Projekt badawczy zaproponowany przez Piotra Tompalskiego umożliwi charakteryzowanie drzewostanu na obszarze Krakowa, w sposób bardziej obiektywny i bardziej precyzyjny, niż kiedykolwiek dotąd.
"W ręce planistów, urbanistów, ekologów trafi narzędzie idealnie nadające się zarówno do inwentaryzacji roślinności wysokiej miasta, jak również pozwalające na różnego rodzaju waloryzacje przestrzeni miejskiej, ze względu na tego typu roślinność. Przykładowo, każdy mieszkaniec będzie mógł się dowiedzieć, z jak wieloma sąsiadami musi +dzielić się+ jednym drzewem. Wynik analizy danych z zobrazowań laserowych znajdzie również zastosowanie we wspomaganiu rekultywacji silnie zdegradowanych obszarów poprzemysłowych" - informuje Zelga.
Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu jest doktorantem laboratorium Systemów Informacji Geograficznych (GIS) i Teledetekcji w Katedrze Ekologii Lasu Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W centrum jego zainteresowań znajdują się techniki obrazowania lidarowego - jednej z najnowocześniejszych technik teledetekcyjnych, pozwalającej uzyskiwać w pełni trójwymiarowe obrazy terenu z niezwykle wysoką rozdzielczością przestrzenną - nawet kilkunastu centymetrów i większą.
"W swoich badaniach skupiam się w szczególności na wykorzystaniu lotniczego i naziemnego skaningu laserowego w celu określania wybranych cech taksacyjnych drzew, drzewostanów oraz roślinności wysokiej terenów miejskich. Prowadzone badania pozwolą na opracowanie nowych wskaźników opisujących strukturę roślinności oraz sposobu wypełnienia przez nią przestrzeni" - tłumaczy zdobywca stypendium.
Przyznająca stypendium Fundacja powstała na początku 2008 roku ku pamięci Anny Pasek, doktorantki w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, która zginęła w drodze na Mont Blanc. Fundacja ma wspierać rozwój nauki polskiej w zakresie Systemów Informacji Geograficznej (GIS) i teledetekcji środowiska.
Stypendium naukowe Fundacji przyznawane jest od roku 2009. Ma wspierać młodych, wyróżniających się naukowców, którzy realizują innowacyjne badania o znaczeniu praktycznym, a jako podstawowe narzędzie swojego warsztatu stosują techniki oraz narzędzia Systemów Informacji Geograficznych i teledetekcji środowiska. PAP - Nauka w Polsce