Znajdź nas na    

Debata środowiska naukowego nt. rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego

Finansowanie szkolnictwa wyższego i badań naukowych, sposób zarządzania uniwersytetami, polskie modele instytutów badawczych, jawność i transparentność decyzji w nauce - to niektóre z tematów debaty "Sporne kwestie strategii rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego". Dwudniowe spotkanie, zorganizowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, rozpoczyna się 17 lutego w Warszawie.

Jak zapowiada Elżbieta Marczuk z FNP, tegoroczne spotkanie z cyklu "Fundacji Dyskusje o Nauce" będzie poświęcone wizjom rozwoju polskiego systemu nauki i szkolnictwa wyższego.

Punktem wyjścia do dyskusji będą dwa opracowane w ostatnim czasie projekty zmian sektora nauki i szkolnictwa wyższego: "Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego do 2020 roku" przygotowana na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przez Ernst&Young i Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz "Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego 2010-2020" Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

"Przyjęcie strategii działań mających poprawić jakość wyższych uczelni oraz badań naukowych będzie miało konsekwencje dla cywilizacyjnego rozwoju Polski w najbliższych dekadach. Konferencja z udziałem przedstawicieli środowiska akademickiego i naukowego, w tym ekspertów przygotowujących dyskutowane obecnie projekty strategii rozwoju szkolnictwa wyższego, ma pomóc w odpowiedzi na pytanie, do jakiej koncepcji organizacji i sposobu funkcjonowania uczelni wyższych dążymy w perspektywie najbliższych kilkudziesięciu lat" - informuje przedstawicielka FNP.

Uczestnicy poszczególnych sesji będą dyskutowali m.in. na temat struktury szkolnictwa wyższego w Polsce, modeli instytutów badawczych, finansowania szkolnictwa wyższego i badań naukowych, zarządzania uniwersytetami, jawności i transparentności decyzji w nauce.

W dyskusjach wezmą udział m.in. prof. Karol Musioł - rektor UJ; prof. Jan Hartman; prof. Andrzej Jerzmanowski (Uniwersytet Warszawski i Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk; prof. Leszek Kaczmarek (Instytut Biologii Doświadczalnej PAN); prof. Wojciech Stec (wiceprezes PAN); prof. Leszek Pacholski; prof. Stefan Jackowski.

Konferencję zakończy 18 lutego dyskusja panelowa, w której udział wezmą: prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow - rektor UW, przewodnicząca KRASP; prof. Michał Kleiber - prezes PAN; Jerzy Thieme z Uczelni Łazarskiego i Krzysztof Pawłowski - prezydent Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University. Do dyskusji odniesie się minister nauki i szkolnictwa wyższego - prof. Barbara Kudrycka, a całą konferencję podsumuje Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2010-02-16
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności