Jakie kierunki cieszą się zainteresowaniem studentów?
Co parę lat studenckie pole kierunków i specjalności spośród których może przebierać przyszły student, dominowane jest przez kilka nadzwyczaj obleganych kierunków. Parę lat temu boom przeżyły kierunki takie chociażby jak zarządzanie i marketing.
Przede wszystkim było to spowodowane ówczesną sytuacją gospodarczą - kierunek marketing zyskał nowy kształt, obowiązkowa matura z matematyki spowodowała, że mógł zdawać na niego każdy absolwent szkoły średniej, ale co najważniejsze - kierunek ten miał gwarantować pracę tuz po ukończeniu studiów.
A jak jest dzisiaj? Czy zarządzanie i marketing nadal są jednym z najbardziej obleganych kierunków?
Boom o którym wspominaliśmy na samym początku miał miejsce blisko 10 lat temu. Od tego czasu zmieniło się już prawie wszystko, żyjemy w innych czasach, inaczej funkcjonuje gospodarka, czego innego oczekuje się od absolwentów uczelni wyższych. Ludzie którzy rok, czy dwa lata temu skończyli marketing, borykają się z takimi samymi problemami przy znalezieniu pracy jak absolwenci pozostałych kierunków.
Międzyresortowy Zespół do Prognozowania Popytu na Pracę co jakiś czas publikuje raport z listą zawodów pożądanych na rynku pracy. Czyni to na podstawie analizy rynku pracy i zmieniających się tendencji w społeczeństwie. W ostatnim raporcie zostały wymienione takie zawody jak: inżynier kliniczny, specjalista do spraw ubezpieczeń społecznych, inspektor ochrony środowiska, teletutor, mentor multimedialny, biotechnolog, makler ubezpieczeniowy czy menadżer kultury lub animator czasu wolnego.
Czy studenci rzeczywiście uzależniają wybór kierunku studiów w oparciu o raporty i analizy rynku przygotowane przez specjalne jednostki? Nie możemy zdecydowanie napisać, że absolutnie żaden student nie wybiera studiów patrząc przez pryzmat tego typu raportów. Każdy z nas bowiem wolałaby, ażeby studia, którym poświęci parę lat, gwarantowały znalezienie mu pracy tuż po skończeniu uczelni wyższej. Najlepiej oczywiście, żeby była to praca wymarzona, dobrze płatna i zapewniająca jeszcze dalszy rozwój. Jednak dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że pewne kierunki studiów stale utrzymują taki sam poziom zainteresowania.
Nadal sporym zainteresowaniem cieszą się kierunki ekonomiczne i administracyjne - 23,2 procent. Drugie i trzecie miejsce spośród najczęściej wybieranych kierunków przypada kierunkom społecznych - 12,8 procent i pedagogicznym - 12,3. Tuż za nimi znajdują się kierunki medyczne - 6,7 procent, inżynieryjno-techniczne - 6,8 procent i informatyczne - 4,6 procent.
Jednymi z najrzadziej wybieranych kierunków są kierunki weterynaryjne - zaledwie 0,2 procent, kierunki matematyczne i statystyczne - 0,8 procent, kierunki fizyczne - 1,5 i kierunki biologiczne - 1,9 procent. Wyniki te nie świadczą o tym, że te ostatnie kierunki są wyjątkowo nudne i wybierają je studenci, którzy po prostu nie mają planu na siebie. Absolutnie. Kierunki te charakteryzują się sporą dawką wiedzy, jaką trzeba posiadać chcąc zyskać tytuł magistra czy inżyniera. Wybiera je zdecydowanie mniej studentów niż chociażby kierunki humanistyczne czy pedagogiczne bowiem nie każdy z nas posiada typowo ścisły umysł i nie dla każdego studia te okazują się łatwe, a co dopiero "przyjemne".
Opracowano na postawie raportu GUS
ostatnia zmiana: 2016-09-02