Studenci bywają definiowani jako grupa społeczna, która nigdy nie ma czasu. Studia pięć dni w tygodniu, do tego praca i żeby tradycji stała się zadość - oczywiście studenckie imprezy. Czy to jednak wszystko w studenckim życiu?
Studenckie życie sprowadza się wbrew pozorom nie tylko do całonocnych imprez i nauki do rana tuż przed ważnymi egzaminami. Gro studentów pracuje już od pierwszego roku studiów, nie tylko z konieczności finansowych. Część pracuje po prostu chcąc sobie w ten sposób ułatwić start do przyszłej kariery.
Jest jeszcze pewna rzecz, która w sporym stopniu absorbuje studentów bez względu na to do jakiej uczelni przynależą czy jaki kierunek wybrali. Studenckie Koła Naukowe.
Blisko 27 % studentów, bez przymusu, a po prostu z zamiłowania do nauki wybiera koło naukowe na swojej uczelni do którego chce przynależeć. Często inicjatywa utworzenia nowych kół naukowych, których jeszcze na uczelni nie ma, wychodzi od samych żaków.
W Polsce istnieje ponad 1500 studenckich kół zainteresowań. Tematyka którą mają za zadanie zgłębić jest różnorodna, od kół aktorskich, filmowych, językowych, lingwistycznych, kulturowych, po studenckie koła informatyczne, public relations, marketingowe, ekonomiczne.... I tak dalej, i tak dalej. Praktycznie istnieje tyle kierunków, zainteresowań studenckich kół, ilu studentów pragnie rozwijać swoją naukową ciekawość.
Studenckie Koła Naukowe bardzo często organizują konferencje, odczyty, warsztaty, zapraszają znane w świecie nauki osoby. Przynależność do nich to nie tylko sposób na pogłębienie swoich zamiłowań, spędzenie czasu w sposób ambitny, ale także dobry wybór jeśli chodzi o przyszłą karierę. Aktywne uczestnictwo w studenckich kołach zainteresowań jest jedną z kilku rzeczy, na którą zwracają uwagę przyszli pracodawcy w trakcie rozpatrywania Twojego CV. Warto o tym pamiętać już teraz!