Mimo, że kalendarz nie odkrył jeszcze pierwszego października, część studentów rozpoczęła już nowy rok akademicki. Nie jest to zwyczajne rozpoczęcie ponieważ w 20. roku swojej działalności uczelnie niepubliczne zainaugurowały rok akademicki.
„20-lecie uczelni niepublicznych to dzień wyjątkowy. Z tej perspektywy widać wielki sukces transformacji polegającej na tym, że do uczelni, które miały charakter publiczny, dołączyły uczelnie prywatne. To wytworzyło różnorodną mieszankę, która dała możliwość edukacji wielu młodym ludziom” – powiedział podczas inauguracji wicepremier Waldemar Pawlak.
Na samym początku tej transformacji
studiowało około 400 tys. osób, obecnie w Polsce kształcą się prawie 2
miliony studentów.
Fakt, że dziś na 450 polskich uczelniach kształci się prawie 2 miliony studentów, „to jedna z najlepszych inwestycji, jakie nasze społeczeństwo poczyniło na rzecz pomyślnej przyszłości” – podkreślił w swoim oświadczeniu Bronisław Komorowski.
Głos zabrała też wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Orłowska - oceniła ona, że sektor uczelni niepublicznych „znakomicie uzupełnia szkolnictwo wyższe oferowane przez państwowe uniwersytety".
Przez ostatnie dwadzieścia lat. polskie uczelnie niepubliczne wykształciły ponad 1,6 mln absolwentów, z czego 370 tys. osób ukończyło studia na poziomie magisterskim.
W naszym kraju istnieje 320 uczelni niepublicznych, spośród których 16 ma status uczelni akademickich, a 128 posiada uprawnienia magisterskie.
W uczelniach niepublicznych studiuje niemal jedna trzecia wszystkich studentów - 580 tys. osób. W trybie stacjonarnych kształci się 98 tys. osób.
Niepubliczne uczelnie zatrudniają 16,5 tys. nauczycieli akademickich. Najwięcej uczelni niepublicznych jest w Warszawie - 60, ale istnieją one w 172 z 379 powiatów.
Na uczelniach prywatnych studiuje 6,2 tys. obcokrajowców, czyli jedna trzecia wszystkich - 18,5 tys. - którzy uczą się w Polsce.
Gospodarz inauguracji, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, od 12 lat zajmuje pierwsze miejsce wśród uczelni prywatnych w rankingu szkół wyższych, organizowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita". PAP - Nauka w Polsce