Prezydent Bronisław Komorowski, podczas inauguracji roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu przypomniał, że uczelnie muszą szukać nowych szans, przekraczać granice i schematy, aby skutecznie konkurować.
Jednocześnie podkreślił, że niemożliwe jest stworzenie raz na zawsze doskonałego systemu funkcjonowania wyższych uczelni, bo istota życia akademickiego polega na tym, by ciągle przekraczać schematy i granice.
"Co było istotą życia akademickiego, co było istotą realizacji aspiracji i ambicji posiadania wyższych uczelni? To była zdolność nie tylko do zaspakajania naturalnej potrzeby wiedzy, ale to była także zdolność do przekraczania schematów, do przekraczania utartych myśli i utartych form działania" - mówił prezydent.
"To ważne z punktu widzenia procesów zachodzących współcześnie, na naszych oczach, z których sobie nie do końca zdajemy sprawę. Dziś świat przestaje działać pod dyktando twardych, nieprzekraczalnych granic" - dodał.
Prezydent podczas przemówienia podkreślił fakt, że uczelnia w Zamościu przyjmuje sporą grupę ukraińskich studentów, co jest doskonałym świadectwem tego, jak PWSZ przekracza granice i bariery "otwartość na naszych sąsiadów, na inne kultury i języki to także szansa dla uczelni polskich" - powiedział. (PAP)