Jeden z największych unijnych programów, którego zadaniem jest wspieranie naukowców, „Marie Curie Actions” bo o nim właśnie mowa, zmienia nazwę na „Marie Skłodowska-Curie Actions”.
- Cieszę się, że mogliśmy przypomnieć o polskich korzeniach Skłodowskiej-Curie i nadać programowi nową pełną nazwę – mówiła przed dzisiejszym posiedzeniem Rady UE ds. Konkurencyjności komisarz Maire Geoghagen-Quinn, płynnie wymieniając polskie nazwisko Noblistki.
Program stypendialny "Marie Skłodowska-Curie Actions" liczy już 15 lat. Jego zadaniem jest finansowanie nie tylko najbardziej zaawansowanych badań prowadzonych w Europie. Ten program stypendialny również finansuje szkolenia dla naukowców we wszystkich obszarach badawczych i współpracę z instytucjami naukowymi poza Unią Europejską. Do dnia dzisiejszego z programu skorzystało 50 tys. naukowców pochodzących z 127 krajów świata.
Program "Akcji Marii Skłodowskiej-Curie" dąży do
ułatwianienia kariery naukowej poprzez finansowanie grantów zapewniających
atrakcyjne wynagrodzenie i pełne zabezpieczenie społeczno-emerytalne.
Misją prestiżowego unijnego programu jest promowanie karier naukowych i zachęcanie młodego pokolenia do wyboru właśnie takiej drogi zawodowej, a także zachęcanie indywidualnych naukowców do prowadzenia badań w Europie.
We wrześniu tego roku dotychczasowi stypendyści programu, którego
patronką jest Skłodowska-Curie spotkali się w Warszawie. Ponad 300
uczonych z całego świata obradowało na temat współczesnych wyzwań
cywilizacyjnych, z którymi musi zmienić się nauka, szukali też
skuteczniejszych sposobów na przybliżanie opinii publicznej dokonań
europejskiej nauki. Zjazd stypendystów odbył się z inicjatywy minister
nauki i został wpisany do kalendarza polskiej prezydencji, jako jedno z
czołowych wydarzeń.
MNiSW