Minister Barbara Kudrycka podpisała umowę dotyczącą polsko-chińskiej współpracy w sferze edukacji i nauki. Główne założenia wynikające z owej współpracy to między innymi wymiana studentów i naukowców, wspólne badania naukowe, czy nawet nowe katedry polonistyczne w Chinach i sinologiczne w Polsce.
Barbara Kudrycka podpisała umowę będąc towarzyszką podróży Bronisława Komorowskiego do Chin.
Zarówno Polska jak i Chiny zobowiązały się między innymi do rozwijania współpracy w kształceniu
studentów i doktorantów oraz prowadzeniu badań naukowych, a także do
popularyzowania języka polskiego i chińskiego. W Chinach mają powstać również katedry polonistyczne - a w Polsce sinologiczne. Wspólnym celem jest natomiast zawieranie umów partnerskich między uczelniami w obu krajach.
- Polska, podobnie jak Chiny, jest dziś na etapie gwałtownego rozwoju we wszystkich obszarach, także nauki i szkolnictwa wyższego – podsumował prezydent Bronisław Komorowski. Polska w ostatnich latach dokonała ogromnych inwestycji w szkolnictwo wyższe, dzięki którym dysponujemy nowoczesnymi kampusami, akademickimi obiektami sportowymi, światowej klasy laboratoriami. – Polskie uczelnie są integralną częścią europejskiego systemu szkolnictwa wyższego - mówił prezydent. – Chcielibyśmy dziś zacieśnić współprace pomiędzy uczelniami chińskimi i polskimi i powitać jak najwięcej chińskich studentów w Polsce – zaznaczył. Prezydent przypomniał w swoim wystąpieniu, że tradycje akademickie w Polsce sięgają 1364 roku, gdy narodził się jeden z pierwszych w tej części Europy uniwersytetów – Uniwersytet Jagielloński.
– Polscy studenci dzięki tym staraniom wygrywają międzynarodowe konkursy, miedzy innymi informatyczne i matematyczny, zawody w programowaniu czy konstrukcjach inżynierskich. Nasi absolwenci są cenieni i poszukiwani na całym świecie – podkreślała. Minister Kudrycka w imieniu wszystkich polskich uczelni zaprosiła chińskich studentów do podejmowania studiów w Polsce. – Polskie uczelnie gwarantują nie tylko wysoką jakość studiów, ale też przyjazną atmosferę i szczególną opiekę nad zagranicznymi studentami – zapewniła stronę chińską.
- Zarówno chińskie jak i polskie uczelnie szczycą się bogactwem kulturowym, własnymi tradycjami, światowej klasy dokonaniami naukowymi, własnymi specjalizacjami. Mamy też wiele wspólnego, choćby wpisane w nasze kultury pracowitość i rzetelność. To potencjał, którym możemy się nawzajem dzielić i uzupełniać, dając naszym absolwentom globalne, wszechstronne, wielopłaszczyznowe spojrzenie na współczesną wiedzę, świat i dokonania ludzkości – mówiła minister.
MNiSW