W styczniu odbędzie się już II edycja programu "Uczelnia Liderów". Konkurs adresowany jest do uczelni, które dbają o dobry start swoich studentów i absolwentów na rynku pracy.
Zgłoszenia należy przesyłać do 2 marca 2012 r.
Organizatorem konkursu jest Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Jednym z patronów medialnych serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.
Do zdobycia są certyfikaty w trzech kategoriach: publiczne uczelnie akademickie, uczelnie niepubliczne i państwowe wyższe szkoły zawodowe. Mogą się o nie ubiegać szkoły wyższe, które łączą dbałość o jakość kształcenia z praktyczną edukacją studentów.
"W naszym kraju działa ponad 300 uczelni. Niestety, część z nich kształci w oderwaniu od realiów rynkowych, od aktualnych trendów w gospodarce. Wiele uczelni to instytucje niedostatecznie elastyczne, niepotrafiące reagować na otaczającą je rzeczywistość tak szybko, jakby oczekiwali tego studenci i kandydaci na studia" - wyjaśnia prezes Fundacji Grażyna Kaczmarczyk.
Przyznając tytuł "Uczelnia Liderów" Fundacja nagradza szkoły wyższe pozytywnie wyróżniające się na tle innych, starające się kształtować u swoich studentów kreatywność i innowacyjność.
Prezes fundacji wyjaśnia, że wyróżnienia to wyraz uznania dla uczelni, które dbają o to, by przekazywać żakom wiedzę i umiejętności użyteczne na rynku pracy.
Uczelnie, które chcą ubiegać się o certyfikat do 2 marca powinny wypełnić i przesłać ankietę dostępną tutaj.
Daje ona uczelniom możliwość zaprezentowania osiągnięć w zakresie kształcenia dla rynku pracy, rozwijania przedsiębiorczości akademickiej, współpracy z otoczeniem oraz wspierania karier absolwentów.
Komisja konkursowa oceni przesłane zgłoszenia.
Będzie ona złożona z wybitnych przedstawicieli świata polskiej nauki, którzy specjalizują się w problematyce szkolnictwa wyższego, systemu edukacji i rynku pracy. Komisji przewodniczy członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego prof. Dariusz Rott.
Jury konkursu zwróci szczególną uwagę na aktywność uczelni w obszarze współpracy z otoczeniem (w tym zwłaszcza środowiskiem pracodawców), realizowanie przez uczelnie programów europejskich (np. Erasmus) oraz współpracę z absolwentami i monitorowanie ich karier.
W I edycji projektu ponad 100 uczelni publicznych i niepublicznych z całej Polski było zainteresowanych uzyskaniem certyfikatu "Uczelnia Liderów". Po podsumowaniu wyników zarząd Fundacji przyznał 7 certyfikatów w kategorii "publiczne uczelnie akademickie", 28 w kategorii "uczelnie niepubliczne" oraz 8 w kategorii "państwowe wyższe szkoły zawodowe".