Znajdź nas na    

Kształcenie na kierunkach humanistycznych mało opłacalne

Z badań przeprowadzonych w ramach projektu "Akademickie Mazowsze 2030" wynika, że warunkiem rozwoju polskiej gospodarki jest faworyzowanie uczelni technicznych kosztem humanistycznych.

Tak uważa aż 5,5 proc. Polaków. Z tym stwierdzeniem nie zgadza się zaledwie 9,7 proc. badanych.

Dr Marek Troszyński, koordynator badania podkreśla, że wyniki badania potwierdzają panujący od jakiegoś czasu trend na studiowanie kierunków technicznych.

Opinia Polaków ma odzwierciedlenie w działaniach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W latach 2014-2020 rząd planuje  kontynuować program finansowania z UE studiów ważnych dla gospodarki. Mowa o tzw. kierunkach zamawianych, wśród których są m.in. matematyka, biotechnologia, energetyka, biotechnologia czy budownictwo.

Niestety, przez trzy lata pilotażowego programu kierunków zamawianych za 53 miliony złotych udało się wykształcić zaledwie 148 absolwentów studiów licencjackich, które w 2008 roku rozpoczęło aż 714 osób. Byli adepci kierunków technicznych często nie radzili sobie ze zbyt trudnymi egzaminami.

A czy Wy uważacie, że nie warto inwestować w nauki humanistyczne?


ostatnia zmiana: 2012-01-04
Komentarze
Ostatnie:
23.08.2014 9:50
Dodał(a): ~Victor imię używane w USA
W Polsce wykształciliśmy armię nikomu niepotrzebnych humanistów, na których musi pracować całe społeczeństwo. Teraz musimy przerwać przyjęcia na kierunki humanistyczne na 30 lat. Zlikwidować przyjęcia na prawo bo to szkoły złodziej i oszustów. W sądzie kobieta się myli i mówi "wysoka sprawiedliwości. Tutaj nie ma sprawiedliwości- tutaj jest sąd.
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności